.
Wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych w dniu 7 lutego 2011 roku w kategorii orzechy, nasiona, zboża, warzywa i owoce.
Charakterystyka produktu:
Wygląd
Typowy dla dobrze wyrośniętego i upieczonego chleba, miąższ średnio porowaty.
Kształt
Chleb jest zazwyczaj okrągły lub podłużny. Kromki po przekrojeniu są owalne.
Wielkość
Średnica bochenka okrągłego ma od 25 cm do 32 cm, a wysokość w środkowym punkcie wynosi około 12 cm. Po upieczeniu okrągły chleb waży między 1,35 kg a 1,38 kg, zaś podłużny od 0,67 kg do 0,69 kg.
Konsystencja
Skórka wierzchnia lekko twarda, chrupiąca, a dolna nieco twardsza. Miąższ jest gąbczasty i elastyczny.
Smak i zapach
Smak lekko kwaskowy, zapach charakterystyczny dla świeżego pieczywa.
Barwa
Skórka chleba ma kolor słomkowo-herbaciany i jest lśniąca, po przekrojeniu wnętrze jest jasne. Spód pokryty mąką.
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu:
Receptura chleba z Iwanisk oparta jest na recepturze chleba wypiekanego w tutejszych wiejskich domach od ponad 40 lat. Na terenie powiatu opatowskiego zachowała się dzis tylko jedna piekarnia, która nadal ją stosuje. Z resztek pozostawionego w dzieży ciasta przygotowywany jest tzw. zaczyn do nowego zakwasu. Z uzyskanego z niego ciasta, formowane są następnie bochenki, które układa się na wcześniej przygotowanych deskach i pozostawia do wyrośnięcia na około 20 minut.
Iwański specjał wypiekany jest w ceglanym piecu trzonowym, opalanym drzewem iglastym. Po wyjęciu chleba z pieca smaruje się go wodą, aby nadać połysk wierzchniej skórce. Dzięki temu staje się rumiany i złocisty i ma zapach prawdziwego, wiejskiego chleba. O jego walorach przekonali się już nie tylko wszyscy mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, już od dłuższego czasu zjeżdżają po niego smakosze z całej Polski.