Główny Urząd Statystyczny rozpoczął "Badanie spójności społecznej". W całym kraju anonimowe ankiety wypełni 28 tysięcy osób, w województwie świętokrzyskim – prawie 1 300. Informacje zebrane podczas wywiadów pozwolą na dokonanie wszechstronnej oceny poziomu życia Polaków.
Badanie rozpoczęło się 5 lutego i potrwa do 30 maja. W tym czasie mieszkańcy regionu mogą spodziewać się w swoich domach ankieterów. Każdy z nich będzie legitymował się identyfikatorem wydanym przez Urząd Statystyczny. Udział w badaniu jest dobrowolny.
Celem tego badania jest uzyskanie kompleksowych informacji dotyczących min. zróżnicowania poziomu życia, ubóstwa, wykluczenia społecznego, kapitału społecznego oraz subiektywnego dobrobytu. Także ocena skuteczności działań podejmowanych na rzecz walki z ubóstwem, integracji społecznej oraz rozwoju kapitału ludzkiego i społecznego.
Osoby, które zdecydują się wziąć udział w ankiecie, będą udzielały odpowiedzi anonimowo w formie bezpośredniego wywiadu. Jednostką badania jest gospodarstwo domowe oraz jeden wylosowany bądź wybrany do badania członek rodziny, który do 31 sierpnia 2017 roku ukończył 16 lat. Uzyskane informacje zostaną wykorzystane do sporządzania zestawień zbiorczych i analiz statystycznych. GUS przypomina, że zachowanie w tajemnicy wszelkich informacji uzyskanych w trakcie badania zapewnia ustawa o statystyce publicznej.
Badanie spójności społecznej przeprowadzane jest regularnie co kilka lat. Obejmuje całą Polskę. Dotychczasowe wyniki zostały wykorzystane w wielu publikacjach dostępnych na stronie internetowej GUS, m.in. w publikacji „Jakość życia w Polsce w 2015 r.", zaś wyniki w podziale na województwa zaprezentowane są w opracowaniu „Terytorialne zróżnicowanie jakości życia w Polsce w 2015 r.".