Najmłodsze z kieleckich muzeów, turyści zobaczą tu eksponaty związane z historią miasta
Muzeum Historii Kielc
ul. Św. Leonarda 4
25-303 KIELCE
tel. 41 340 55 20
fax. 41 340 55 25
www.muzeumhistoriikielc.pl
poczta@muzeumhistoriikielc.pl
Historia Kielc po raz pierwszy znalazła swoje odzwierciedlenie na wystawach i w zbiorach utworzonego w Kielcach w 1908 roku Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Nawiązano wówczas do najstarszych w dziejach Kielc kolekcji o charakterze muzealnym tworzonych w XIX wieku w Akademii Górniczej i Szkole Wojewódzkiej. Muzeum PTK, kierowane w latach 1908-1933 przez Tadeusza Szymona Włoszka, gromadziło eksponaty przyrodnicze, geologiczne, archeologiczne i historyczne, zgodnie z zasadami powstającego w Królestwie Polskim ruchu regionalistycznego.
Przed II wojną światową kilkakrotnie podejmowano próby zorganizowania w Kielcach Muzeum Historii Kielc, Muzeum Ziemi Kieleckiej czy Muzeum Regionalnego. Historię miasta i regionu pokazano na wystawie w kieleckim Muzeum PTK w 1936 roku. W 1938 roku w Pałacu Biskupów Krakowskich zorganizowano Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego nawiązujące tematyką do lat I wojny światowej. W 1939 r. Rada Miejska w Kielcach podjęła niezrealizowaną uchwałę o przekazaniu placu pod budowę gmachu muzealnego. W czasie II wojny światowej zbiory Muzeum Świętokrzyskiego PTK uległy częściowemu rozproszeniu. Po II wojnie światowej działalność rozpoczęło Muzeum Świętokrzyskie, przekształcone w 1975 r. w Muzeum Narodowe, a tematyką dziejów miasta zajmował się Dział Historii.
W 2006 r. Rada Miasta Kielce podjęła uchwałę o powstaniu Muzeum Historii Kielc, które mieści się w XIX-wiecznej kamienicy przy ul. Św. Leonarda 4 (w latach 1913-1939 siedziba Muzeum Świętokrzyskiego PTK). Stała wystawa historyczna pokazuje osadę średniowieczną, Kielce należące do biskupów krakowskich (do końca XVIII w.), oraz stolicę regionu w XIX i XX stuleciu. Warto zobaczyć odtworzoną chatę pierwszych mieszkańców, księgę Rady Miejskiej z XVIII w., najstarszą pieczęć miejską, akcesoria Ochotniczej Straży Ogniowej, mundury oficerów stacjonujących w Kielcach pułków, stare malowidła przedstawiające widoki miasta, pamiątki rodzinne, archiwalia, plany, stare fotografie oraz pokazy multimedialne, które pozwalają zwiedzającym poznać atmosferę starego miasta, stanąć choćby na chwilę na „kocich łbach" ulicy Wesołej, zobaczyć ważne uroczystości patriotyczne, zmierzyć się z tragedią kieleckiego getta w czasie II wojny światowej. Wyróżnikiem placówki jest także ekspozycja multimedialna, w tym filmy czy nagrania.
Jeden z eksponatów - motocykl SHL
Muzeum Historii Kielc gromadzi, przechowuje, opracowuje naukowo i udostępnia muzealia związane z dziejami miasta od wczesnego średniowiecza po czasy najnowsze.