Jesteś tutaj:
 
«Powrót

Rozmowa z Krzysztofem Orkiszem – prezesem Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach.

Rozmowa z Krzysztofem Orkiszem – prezesem Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach.

Funkcję tą pełni już od 30 lat, a w 2009 r. na Zjeździe Delegatów Izby został wybrany na kolejną czteroletnią kadencję. Dzięki jego zaangażowaniu Izba realizowała 2 projekty w ramach Programu Kapitał Ludzki . W efekcie przeszkolonych zostało 540 osób, które uzyskały tytuły zawodowe czeladnika i mistrza. Działająca ponad 80 lat Izba Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach skupia w swoich szeregach prawie 1300 rzemieślników i przedsiębiorców. Krzysztof Orkisz jest nominowany do Victorii Świętokrzyskiej 2009 w kategorii Osobowość.

- Do głównych zadań Izby należy miedzy innymi współpraca z organami samorządowymi województwa, wojewodą świętokrzyskim, posłami i senatorami w odniesieniu do których przedstawiane są problemy i wnioski płynące ze środowiska rzemieślników i przedsiębiorców. Drugim istotnym problem które rzemiosło realizuje od wieków to praktyczna nauka zawodu. W skali Izby prawie 800 mistrzów posiadających również przygotowanie pedagogiczne realizuje program praktycznej nauki zawodu. W zakładach rzemieślniczych szkoli się ponad 2800 uczniów, a co roku po zdaniu egzaminu uczniowie otrzymują tytuły czeladnicze. Izba w ramach posiadanych uprawnień przeprowadza egzaminy na tytuł zawodowy w 38 zawodach nadając tytuły czeladnika i mistrza.

- Przez trzydzieści lat kierowania Izbą, spotkał się pan na pewno z wieloma problemami dotyczącymi zarówno rzemieślników jak i przedsiębiorców. Jakie problemy wymieniają najczęściej?

- Kierowanie wojewódzką organizacją rzemieślników i przedsiębiorców przez prawie 30 lat to dla mnie osobiście jest wielkim zaszczytem. Zdaje sobie sprawę, że kierowanie tak różnorodnym środowiskiem wymaga dużej wiedzy i zaangażowania, ale moja praca niewątpliwie jest doceniana skoro od bardzo wielu lat środowisko rzemieślników i przedsiębiorców jest stabilne, rozwija się i z powodzeniem realizuje potrzeby społeczne. Kierując tak ogromnym zespołem ludzkim trzeba mieć na uwadze różnorodność problemów z jakimi trzeba się na co dzień zmierzyć. Inna jest specyfika mechanika pojazdowego, inna piekarza, a jeszcze inna budowlańca, ale to wszystko udaje nam się odpowiednio powiązać w naszym środowisku. Współpraca z Inspekcja Pracy pozwala na pomoc z zakresu ochrony pracy i prawa pracy, z urzędami skarbowymi w zakresie prowadzenia rzetelnej i właściwej dokumentacji finansowej, z instytucjami sanepidu w zakresie przestrzegania higieny i warunków pracy. Z tymi instytucjami robimy spotkania z których rzemieślnicy i przedsiębiorcy otrzymują odpowiednią wiedzę.

- Jak pan ocenia warunki panujące w naszym województwie dla przedsiębiorców? Czy świętokrzyskie to dobre miejsce dla biznesu i rzemiosła?

- Jak już na wstępie stwierdziłem w środowisku rzemieślników i przedsiębiorców występuje bardzo wiele branż, ale we wszystkich z nich na przestrzeni wielu lat możemy odnotować dynamiczny rozwój. Największą dynamiką cechuję się branża spożywcza, w której po prawie 20 latach z małych zakładów powstały duże dobrze zorganizowane podmioty gospodarcze. Mam tu na myśli zakłady przetwórstwa mięsnego WIR Łopuszno, Ryszard Hochel, Józef Bartos, Antoni Kamiński, Henryka Zychowicz, z małych zakładów wyrosły nam duże obiekty w tym między innymi piekarnie „ Pod Telegrafem”, „Złoty Kłos”, Piekarnia „Białogon”, „Omar” i inne. Duże zmiany odnotowujemy w branży mechaniki pojazdowej, blacharstwie i lakiernictwie, fryzjerstwie, w których to branżach nastąpiła duża modernizacja i poprawa jakości usług. Oceniając istniejące warunki w województwie świętokrzyskim mamy podstawę twierdzić że mimo pewnych barier administracyjnych i drobnej biurokracji są warunki do rozwoju biznesu czego dowodem są wspomniane przez ze mnie zakłady cechujące się dobrą jakością produktów i usług.


- Co można zrobić, aby jeszcze bardziej zdynamizować rynek i poprawić warunki dla rozwoju przedsiębiorczości w naszym województwie?

- Czy można zdynamizować rynek i poprawić warunki rozwoju mogę odpowiedzieć zdecydowanie -tak. Należy jednak doprowadzić do tego by obowiązujące i w przyszłości uchwalane akty normatywne były przejrzyste i jednoznaczne. Kierowanie do Izb Skarbowych i Urzędów Skarbowych pism o interpretacje stało się masowe ale co gorsza to samo zjawisko inaczej interpretuje Izba Warszawska, a inaczej Izba Skarbowa w Katowicach. Koniecznym także jest częściowo zreformować szkolnictwo zawodowe by pracodawca na rynku pracy mógł znaleźć absolwenta znacząco przygotowanego od strony praktycznej do wykonywania zawodu. Nieszczęściem jest to że głosy doświadczonych praktyków w tym zakresie są bagatelizowane i na dzień dzisiejszy serwuję się nam reformę w szkolnictwie zawodowym która zamiast przygotowanych pracowników będzie produkowała bezrobotnych.

- Takie pytanie musi paść panie prezesie. Trzydzieści lat na stanowisku szefa izby. To ogromny sukces i na pewno radość z zaufania jakim członkowie izby pana darzą. Jaka jest recepta na tak dobrą współpracę?

- Prawie 30 letnie kierowanie kieleckim rzemiosłem (przed reforma administracyjna było to rzemiosło kielecko-tarnobrzeskie) to ogromna masa problemów z którymi należało się zmierzyć. Jednym z nich to umiejętne połączenie aspiracji rzemieślnika i przedsiębiorcy i to udało mi się stworzyć w 1997r. gdy jako jedna z pierwszych izb w kraju pod tytułem Izba Rzemieślników i Przedsiębiorców skupiła całe środowisko. Dostosowanie zakładów spożywczych do wymogów HACCAPu było bardzo trudne, ale teraz możemy stwierdzić ze tą ciężką robotę wykonaliśmy w znacznie krótszym okresie czasu niż państwa Europy Zachodniej. Dostosowanie zakładów mechaniki pojazdowej do wymogów z zakresu ochrony środowiska to także ogromny problem z którym w większości uporaliśmy się.

- Jaki jest pańskim zdaniem, pana największy sukces i jakie są plany Izby na przyszłość?

- Recepta na sukces bo tak niewątpliwie należy uznać mój wieloletni sukces prezesowania w Izbie - powiem otwarcie umiejętność współpracy i nawiązanie bezpośredniego kontaktu z ludźmi, a równocześnie stworzenie atmosfery bezkonfliktowości. A na pytanie jakie plany na przyszłość odpowiedź jest jedna, te wszystkie wymienione zadania nadal realizować i doskonalić, a efekty przyjdą same.

 
 
 
 

Polecamy:

       

 
  • JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
    JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
  • Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
    Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
  • Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
    Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
    Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
    Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
  • ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
    ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
    Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
  • Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
  • Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
    Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
  • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
  • Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
  • Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
    Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
  • Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
    Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
  • Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
    Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
    Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
    Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 
 
Imieniny:
Pawła i Walerii
Wszystkiego najlepszego!