Do aktywnego wypoczynku i poznawania zakątków województwa świętokrzyskiego co tydzień namawia Klub Turystów Pieszych PTTK "Przygoda" organizując bliższe i dalsze wycieczki piesze. W tę sobotę, 1 lipca, wraz z członkami KTP PTTK "Przygoda" będzie można udać się na eskapadę w kierunku Daleszyc, a dzień później, 2 lipca, wyruszyć na poszukiwanie śladów św. Jacka. Natomiast seniorów i osoby niepełnosprawne Stowarzyszenie Ziemia Świętokrzyska i kielecki samorząd zachęca do rejestrowania się na rajzę wokół Kielc, którą zaplanowano 5 lipca.
Na sobotę, 1 lipca, krajoznawcy z "Przygody" zaplanowali marszrutę na dystansie 22 km, której początek wyznaczonow Złotej Wodzie. W miejscowości w latach 30-tych XX wieku istniał końcowy przystanek kolejki wąskotorowej z Kielc. Kolejnym punktem rajdu będą Orłowiny - licząca kilka domów wieś, położona pośród lasów, u stóp Góry Perlikowej należącej do Pasma Orłowińskiego. Stamtąd jeszcze łagodne podejście pod Górę Wysokówkę i przejście do wsi Widełki. W pobliżu wioski znajduje się rezerwat leśny "Zamczysko" ze stanowiskiem archeologicznym, utworzonym w miejscu dawnego ośrodka kultu pogańskiego. Po opuszczeniu Widełek rajdowicze udadzą się do Niw Daleszyckich i ostatniego punktu wycieczki, położonych na starym trakcie komunikacyjnym, Daleszyc. O mieście pisał w 1221 roku Jan Długosz przy okazji ufundowania przez biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża kościoła parafilanego pw. św. Michała Archanioła. Bogatą przeszłość, naznaczoną tragicznymi zdarzeniami i historycznymi wydarzeniami, można odczytać z zachowanego układu urbanistycznego miasta i kilkunastu zachowanych domostw położonych głównie przy ul. Głowackiego, a także licznych miejsc pamięci narodowej.
Turystów poprowadzi Henryk Domagała.
Zbiórka zainteresowanych o godz. 7.40 na przystanku MPK linii 206, przy ul. Czarnowskiej w Kielcach.
Niedzielny poranek, 2 lipca, upłynie natomiast pod znakiem wypatrywania na świętorkzyskiej ziemi śladów historycznego patrona Polski - św. Jacka. Piechurzy wystartują sprzed budynku Urzędu Gminy w Zagnańsku i udadzą się w stronę dębu "Bartek". To jeden z najstarszych dębów w Polsce, w którego pniu, według podań, wracający spod Wiednia Jan II Sobieski ukrył olbrzymi skarb. Następnie powędrują do położonego w lesie miejsca zwanego „Jackową Stopą". Tu zaczyna swój bieg rzeczka o ciekawej nazwie „Krzyk". Ostatni etap rajdu przebiegać będzie przez osiedle Wrzosy do Zagnańska.
Przewodnikiem na szesnastokilometrowej trasie będzie Anna Hendler.
Spotkanie turystów 2 lipca o godz. 9.20 na przystanku MPK linii 204, przy ul. Żytniej (BUS/Hala) w Kielcach.
Do poniedziałku, 3 lipca, seniorzy i osoby niepełnosprawne mogą zapisać się na kolejną podróż pieszą szlakami turystycznymi wokół Kielc, organizowaną przez Stowarzyszenie Ziemia Świętokrzyska i kielecki samorząd. Tym razem grupa w środę, 5 lipca, kontynuować będzie marsz Szlakiem Papieskim. Ten etap liczy 11 km i przebiega z Niestachowa, przez Górę Otrocz do Cedzyny.
Udział w wycieczce z przewodnikiem jest bezpłatny i ubezpieczony. Uczestnicy pokrywają jedynie koszt dotarcia na miejsce zbiórki oraz bilety wstępu do zwiedzanych obiektów. Rejestracja chętnych prowadzona jest drogą elektroniczną na adres: jacekskrzypczak@gmail.com lub telefonicznie w czwartki i piątki od godziny 18.30 do 20.30 pod numerami: 506 772 352, 41 31 31 363. Przy zgłoszeniu należy podać dane niezbędne do ubezpieczenia NNW, czyli: imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania.
Spotkanie uczestników rajdu 5 lipca o godz. 8.25 na przystanku linii nr 11 przy ul. Bpa Kaczmarka w Kielcach.