Katarzyna Wróblewska z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach wykazała się największą wiedzą sposród 50 finalistów tegorocznej edycji Konkursu Wiedzy o Ziemi GEO-Geniusz. Na podium znalazły się również Katarzyna Piwońska z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach (II miejsce) oraz Aleksandra Kuleta z Gimnazjum im. Kacpra Fodygi w Chęcinach.
Martyna Sutowicz z Geoparku Kielce informuje, że w konkursie wzięło udział 81 uczniów, reprezentujących siedem szkół gimnazjalnych z Kielc, Bielin, Chęcin, Wolicy, Zagnańska, Mąchocic-Kapitulnych i Daleszyc. Do finału zakwalifikowanych zostało 50 uczniów, którzy najlepiej poradzili sobie z testem etapu eliminacyjnego. - O przyznaniu tytułu GEO-Geniusza także rozstrzygał test składający się z 30 pytań zamkniętych, z czterema wariantami odpowiedzi. Pytania konkursowe opracowane zostały przez zespół Centrum Geoedukacji, a dotyczyły najważniejszych osobliwości geologicznych regionu. Tuż po jego zakończeniu, w czasie weryfikacji odpowiedzi, finaliści wraz z opiekunami wysłuchali prelekcji przyrodniczej, wygłoszonej przez pracownika Geoparku Kielce – Bartosza Piwowarskiego, na temat powstającego Kieleckiego Ogrodu Botanicznego - relacjonuje Martyna Sutowicz. Jak dodaje, stawka była niezwykle wyrównana, bo finaliści wykazali się niezwykle wysokim poziomem wiedzy geologicznej.
GEO-Geniuszem roku 2016 została Katarzyna Wróblewska z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach. Na drugim miejscu uplasowała się Katarzyna Piwońska z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Daleszycach, zaś trzecią lokatę zdobyła Aleksandra Kuleta z Gimnazjum im. Kacpra Fodygi w Chęcinach.
Uczestnicy finału otrzymali nagrody rzeczowe - „próbniki" skał świętokrzyskich oraz wydawnictwa geologiczne Geoparku Kielce. Do rąk zwyciężczyni trafił tablet. Drugie miejsce uhonorowano teleskopem astronomicznym, a trzecie - lornetką.
Organizatorzy nie zapomnieli docenić również nauczycieli, którzy pomagali podopiecznym w konkursowych przygotowaniach. Ich pracę nagrodzono upominkami w postaci wydawnictw Geoparku Kielce. Dodatkowo opiekunowie laureatek otrzymali pomoce dydaktyczne.
Głównym celem konkursu, realizowanego w ramach dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, było wzbogacenie wiedzy geologiczno-przyrodniczej na temat regionu świętokrzyskiego.
Fot. Geopark Kielce