Jesteś tutaj:
 

Regionalia Regionalia

Nida – raj dla kajakarzy

Nida – raj dla kajakarzy

Kontakt z przyrodą jest tutaj prawdziwy, bo rzeka nie jest tak oblegana przez turystów jak popularne szlaki wodne na Mazurach. Tradycje kajakarstwa na Nidzie sięgają lat pięćdziesiątych XX wieku. Wtedy na swojej słynnej "Kuwace" płynął przez Ponidzie Melchior Wańkowicz.

 

Szlak przystępny, ale wrażeń nie brakuje

Początkowo tajemnicza, ale z czasem coraz bardziej gościnna rzeka, coraz szerszym nurtem niosła kajaki, choć wciąż próbowała naszych sił rzucając nam (dosłownie) kłody pod nogi. Opływaliśmy konary i zwalone, niedawnymi wichurami, drzewa. Przedzieraliśmy się przez gałęzie, bystrza, płycizny. Czasem napotykaliśmy innych wodniaków, wyczerpanych zmaganiami z naturą (...). Ale my byliśmy twardzi. Nie rezygnowaliśmy mimo bólu dłoni, rąk czy pleców.

To fragment relacji Joanny Kardy, jednej z uczestniczek spływu po Nidzie im. Melchiora Wańkowicza (całość tutaj).

 

Kajaki - sport dla aktywnych i spragnionych kontaktu z naturą

 

Nie zawsze jest lekko i przyjemnie, ale ci, którzy kochają Nidę i nie lubią się łatwo poddawać, spływają kilkadziesiąt razy w roku. Klub Wodny Nida skupia obecnie około 50 osób. Dla prawdziwych entuzjastów kajakarstwa sezon trwa cały rok, chyba że jest rzeczywiście niebezpiecznie, czyli wtedy, kiedy spływa kra. A zimą wiosło może ważyć nawet 80 kilogramów.

 

  

Świętokrzyskie jest idealnym miejscem do uprawiania kajakarstwa turystycznego

 

– Szlak wodny Nidy to trochę wirtualne pojęcie, nie został on nigdy oznakowany, bo nie ma po co – nie można się na nim zgubić. Kajakarstwo turystyczne można uprawiać w całym dorzeczu Białej i Czarnej Nidy, również średnio zaawansowani sobie tam poradzą. Natomiast od Pińczowa do Nowego Korczyna to odcinek do pływania również dla kajakarzy niedoświadczonych, a nawet z dziećmi – mówi Sebastian Motyl, prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Busku-Zdroju i członek Klubu Wodnego Nida. – Na naszych spływach pływają nawet dzieci od czwartego roku życia, są to po prostu dzieci naszych klubowiczów – dodaje.

 

Spływają śladem Melchiora Wańkowicza

Tradycje kajakarskie w Polsce sięgają okresu międzywojennego. Na Ponidziu ten sport zaczął się rozwijać w latach pięćdziesiątych XX wieku. Pierwsi kajakarze pływali na drewnianych kajakach. Stanica znajdowała się wówczas w Wiślicy, od 1964 roku jest w Nowym Korczynie. W latach sześćdziesiątych powstał Klub Wodny Nida, który przez następne kilkanaście lat był jednym z najprężniej działających w Polsce.

Przez wiele lat klub współorganizował słynne dziesięciodniowe spływy Nidą i Wisłą im. Adolfa Dygasińskiego, a obecnie spływy im. Melchiora Wańkowicza odbywające się Górną Nidą.

Wańkowicz jest patronem spływu organizowanego przez Klub Wodny Nida

 

Wańkowicz, znany polski pisarz i reportażysta był wielkim miłośnikiem kajakarstwa. Spływ, który w latach trzydziestych odbył z córką Martą swoim kajakiem "Kuwaka" po jednej z mazurskich rzek opisał w powieści "Na tropach smętka". Wiadomo, że w słynnej "Kuwace" przepłynął również szlak  Wierną Rzeką i Górną Nidą aż do Pińczowa. Wspomina o tym m. in. w wywiadzie-rzece z Krzysztofem Kąkolewskim "Wańkowicz krzepi".

 

Blisko natury. "Tutaj są lwy"

– Kontakt z naturą rzeczywiście trudno odnaleźć, kiedy na rzece są tysiące ludzi. Pod tym względem Nida jest wyjątkowa – mówi Sebastian Motyl, który na swoim pierwszym spływie był w wieku pięciu lat.

 

  

Wierna Rzeka latem i jesienią. To lewy dopływ Białej Nidy. Stąd zaczynał się szlak spływu Melchora Wańkowicza w lecie 1956 roku

 

Nida w okolicach Krzyżanowic. Rzeka jest lewym dopływem Górnej Wisły. Początek bierze w miejscowości Brzegi koło Chęcin, gdzie Biała Nida łączy się z Czarną.

 

Ponidzie to dzika i mało znana kraina. Dawni kartografowie oznaczyliby ją zapewne białym kolorem i napisem "Hic sunt leones" (czyli „Tutaj są lwy": dzicz - jednym słowem).

To znów wrażenia Joanny Kardy ze spływu. Lwy są oczywiście metaforą, ale ziarno prawdy jest w tej przenośni. Można tu spotkać bardzo rzadkie gatunki roślin i zwierząt. W dolinie rzeki znajdują się siedliska wielu gatunków ptaków wodnych, niespotykanych w innych częściach kraju, objęte ochroną w ramach programu Natura 2000. Na terenie Niecki Nidziańskiej ukształtowanej w skałach gipsowych znajdują się trzy parki krajobrazowe i kilka rezerwatów przyrody.

– Znam każdy meander, każdy zakręt tej rzeki, chociaż ona co roku zmienia trochę swoje oblicze. Atrakcją jest dość duża populacja bobrów w tym rejonie, kilkadziesiąt par lęgowych, które na stałe zagnieździły się nad Nidą i z roku na roku współtworzą ten krajobraz rzeki – mówi Sebastian Motyl.

 

Po drodze…

... nie tylko wspaniałe krajobrazy. Miejscowości mijane na urozmaiconej trasie spływu to magiczne miejsca – zabytki historii i kultury oraz miejsca związane z wielkimi nazwiskami i wydarzeniami.

Widok na Pińczów

 

Największy ośrodek na Ponidziu to Pińczów – średniowieczne miasto rycerskie, które w XVI wieku dzięki Mikołajowi Oleśnickiemu stało się ośrodkiem reformacji.

Kolejne miejsce to Chroberz, w którym warto zobaczyć Pałac Wielopolskich. Filip Bajon kręcił w nim scenę balu do filmu „Przedwiośnie" na podstawie powieści Żeromskiego.

Kolejna miejscowość na trasie to Niegosławice, gdzie urodził się pisarz Adolf Dygasiński nazywany „polskim Kiplingiem", a to ze względu na umiejętność obserwacji przyrody, co znalazło odzwierciedlenie w jego twórczości.

 

Wiślicka kolegiata

 

Przy lewym brzegu Nidy położona jest Wiślica z najstarszą w Polsce zabytkową misą chrzcielną datowaną na IX wiek oraz gotycką kolegiatą.

W Starym Korczynie z kolei urodził się książę Bolesław Wstydliwy, który później stał się założycielem sąsiedniego Nowego Korczyna.

 

O pięknej i nieszczęśliwej Nidzie

Chyba każda rzeka ma swoją legendę o dziewczynie, która utopiła się z miłości. Taka legenda od dawna krąży również na Ponidziu. Mówi ona o losach mieszkającej nad rzeką pięknej dziewczyny o imieniu Nida. Po tym, kiedy jej narzeczony Olbrom znalazł sobie inną, nieszczęśliwa Nida rzuciła się do wody, a od jej imienia mieszkańcy nazwali rzekę.

Tak więc na spływ Nidą składa się prawdziwe bogactwo przeżyć, których żródłem są piękne krajobrazy, kontakt z naturą, liczne zabytki  historii i kultury narodowej, warte poznania. Pozostaje zakończyć słowami przytaczanej już wcześniej w artykule uczestniczki spływów  po Nidzie, Joanny Kardy:

Poznaliśmy tylko niewielką część tej krainy. Dlatego warto tu wracać na kolejne spływy. Mimo czyhających niebezpieczeństw ;-)

Joanna Majewska

Zainteresowanym kajakarstwem polecamy stronę Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego w Busku-Zdroju, gdzie można znaleźć informacje o działalności Klubu Wodnego Nida oraz aktualności na temat organizowanych przez klub spływów.

 
 
 
 

Polecamy:

       

 
  • JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
    JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
  • Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
    Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
  • Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
    Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
    Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
    Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
  • ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
    ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
    Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
  • Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
  • Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
    Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
  • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
  • Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
  • Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
    Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
  • Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
    Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
  • Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
    Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
    Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
    Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 
 
Imieniny:
Piotra i Roberta
Wszystkiego najlepszego!