Jesteś tutaj:
 
«Powrót

Jaskinie na Kadzielni

O istnieniu bogatego systemu jaskiń na kieleckiej Kadzielni wiadomo było już od dawna. Kilka lat temu powstał pomysł uczynienia z nich prawdziwej i bezpiecznej atrakcji turystycznej. Przygotowania do udostępnienia turystom jaskiń trwały od kilku lat – wybrane zostały muliska, niektóre korytarze zostały poszerzone, a przede wszystkim jaskinie zostały zabezpieczone i oświetlone, postawiono też tablice informacyjne przed wejściem i w środku.

Łącznie dla turystów przygotowano 150 z 400 metrów odkrytych jaskiń w tej ścianie kadzielni Jaskiń. W całym rezerwacie znajduje się ich około 25. Trzy udostępnione należą do największych i najpiękniejszych.

Zwiedzanie odbywa się razem z przewodnikiem, który pokazuje wszystko, na co warto zwrócić na Kadzielni uwagę.

A punktów tych jest wiele. Już przy wejściu do jaskini zobaczyć można wydrążone przez wodę zęby skalne czy ostańce w ciekawych kształtach. Następnie, przechodząc do jednej z bardziej przestronnych sal podziwiać można znalezione w jaskiniach ciekawe minerały, umieszczone w gablocie, takie jak galeny.

Następnie na ścianach jaskini zobaczyć można skamieniałe szczątki koralowców, gąbek czy muszle, a ich ilość jest ogromna. Dzięki temu naocznie przekonujemy się o istnieniu kilkadziesiąt milionów lat temu ciepłego morza na terenie Kielc. Na jednej ze ścian można również zobaczyć liczące sobie milion lat skamieniałe kości nietoperzy. Zwierzęta te jeszcze do jaskiń nie przyleciały, ale należy się ich niebwem w nich spodziewać.

Nie brakuje również, charakterystycznych szczególnie dla Jaskini Raj, nacieków skalnych, a wiek niektórych z nich szacuje się nawet na 2,5 mln lat.

Otwarte dla turystów jaskinie zaskakują swoją naturalnością, a kilka razy trzeba nawet schylić głowę, aby przejść do kolejnego pomieszczenia. W niektórych miejscach trzeba się niemal przeciskać, co czyni zwiedzanie jeszcze bardziej ekscytującym.

- Różnica wysokości pomiędzy najwyższym a najniższym punktem zwiedzania to 6 metrów, a idąc jaskiniami nie czuje się tego. Deniwelacja, czyli różnica pomiędzy najniższym a najwyższym punktem całej jaskini to aż 23 metry – mówi Agnieszka Szrek-Burczyk, przewodnik po jaskiniach.

Zadbano również o to by pokazać  „najnowszą", górniczą przeszłość jaskiń – znaleźć można okopcone skały czy ślady po istniejącym tu kamieniołomie.

Jaskinie zachwycają swym pięknem, wyjątkowością i różnorodnością i na pewno powinny stać się jednym z obowiązkowych punktów wycieczek w stolicy Gór Świętokrzyskich.

Wejścia do jaskiń odbywają się codziennie od godz. 9 do godz. 15 w maksymalnie ośmioosobowych grupach. Bilet wstępu kosztuje 10 zł (normalny) i 8 zł (ulgowy). Zalecana jest wcześniejsza rezerwacje terminu w Speleoklubie Świętokrzyskim pod nr. tel. 606 996 074 czynnym w godz. 8-11 oraz 15-18.

Mateusz Cieślicki
fot. Zbigniew Masternak