Jesteś tutaj:
 
«Powrót

Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej

Podróż w przeszłość i lekcja historii

 

Muzeum Wsi Kieleckiej
http://www.mwk.com.pl/

Sekretariat
ul. Jana Pawła II 6
25-025 Kielce
tel.: 41 34 492 97
fax: 41 34 450 08
e-mail: poczta@mwk.com.pl
 

 

Podróż do przeszłości

Decyzją wojewody kieleckiego w sierpniu 1976 roku powołano do życia Muzeum Wsi Kieleckiej. Samodzielną działalność placówka rozpoczęła 1 stycznia 1977 roku. Główną i stałą ekspozycję stanowi Park Etnograficzny w Tokarni. W samych Kielcach znajduje się Dworek Laszczyków, w Bodzentynie Zagroda Czernikiewiczów. Do obiektów Muzeum należy także Pomnik Mauzoleum w Michniowie. 
Wizyta w Muzeum sprawia, że turyści mogą dowiedzieć się jak żyli nasi przodkowie.  W swojej ofercie posiada szeroki wachlarz atrakcji dla turystów. Obok doskonałej lekcji historii oraz stałych i czasowych wystaw, organizowane są spotkania biesiadne, warsztaty etnograficzne, imprezy folklorystyczne, jak np.: „Kwietna Niedziela", „Dni Lasu", „Wytopki ołowiu", „Jarmark Agroturystyczny" i wiele innych. Warto tu zajrzeć zwiedzając urokliwe miejsca regionu świętokrzyskiego.
 

Park Etnograficzny w Tokarni
Tokarnia 303
26-060 Chęciny
tel/fax: 41 315 41 71
tel. kom.: 519 467 107
kasa: 515 458 649
e-mail: skansen@mwk.com.pl

 

Można tu zwiedzać jeden z największych skansenów w Polsce, z obiektami wiejskiej architektury drewnianej Kielecczyzny, przybliżający świat osiemnastowiecznej wsi i miasteczek regionu świętokrzyskiego. W Tokarni prezentowane są min. wnętrza XIX - wiecznych chałup i warsztatów rzemieślniczych. Warte zobaczenia są: dwór z Suchedniowa, spichlerz ze Złotej, kościół z Rogowa, wiatrak z Grzmucina, organistówka z Bielin pełniąca obecnie rolę apteki, sklepiku i pracowni krawieckiej, dom szewca z Daleszyc, zagrody z Bielin, Radkowic i Sukowa, a także chałupy z Rokitna, Ślęzan, Bronkowic, Siekierna, Chrobrza i Świątnik. Zagroda z Bukowskiej Woli pełni rolę ekspozycji rzeźb Jana Bernasiewicza z Jaworzni.
 

      


Wszystkie przeniesione obiekty zostały wyposażone w meble  i narzędzia codziennego użytku typowe dla regionu, z którego pochodzą. Wiele obiektów prezentuje warsztaty rzemieślnicze: szewc, kowal, plecionkarz, stolarz, wytwórca gontów. Prezentowane są także wnętrza dworskie, apteka z XIX wieku, sklepik i pracownia krawiecka z lat 30 XX w. Ekspozycje dopracowane są w najmniejszych szczegółach. Są ogródki przydomowe, płoty i studnie, a nawet  konie, kozy, kury i gołębie. Wizyta tu daje możliwość odbycia swoistej podróży w czasie.

 

Dworek Laszczyków w Kielcach
ul. Jana Pawła II 6
25-025 Kielce
tel.: 41 34 450 06
 

Ma ponad dwustuletnią historię. Należy do najcenniejszych zabytków Kielc. Jest ostatnim drewnianym obiektem tego typu na terenie miasta. Dworek od początku swojego istnienia przeszedł liczne remonty. Miał też wielu właścicieli. Pierwszym z nich (w latach 1788-1792) był Jakub Jaworski, ostatni starosta biskupi, który wydzierżawił teren na mocy umowy z Jerzym Dobrzańskim, kanonikiem katedralnym krakowskim, dziekanem Kolegiaty Kieleckiej i wybudował tam obiekt. Najdłużej właścicielami (w latach 1911 – 1976) dworku była rodzina Laszczyków.
 

   
 

Dworek mieści się na południowym stoku Wzgórza Zamkowego i od 1988 roku należy do Muzeum Wsi Kieleckiej. Dwutraktowe wnętrze z centralnie usytuowanym trzonem kominowym łączącym wszystkie pomieszczenia powiela rozkład dawnych kanonii, znanych z archiwalnych planów i opisów. Przy ścianie zachodniej dworku znajduje się dawny, murowany sklepiony lamus, w późniejszym okresie rozbudowany w długą przybudówkę. Posesję od ulicy oddziela ogrodzenie z drewnianych bali ułożonych poziomo między murowanymi słupami, osłonięte gontowym daszkiem. Zachowało ono swą XVIII-wieczną formę. Wnętrza dworu zostały przeznaczone na cele wystawiennicze.



Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie
Michniów 38
26-130 Suchedniów
tel. 41 254 51 62
tel. kom: 664 517 718
e-mail: mauzoleum@mwk.com.pl
 

Niewielka wieś w gminie Suchedniów będąca symbolem tragicznych czasów II wojny Światowej. Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie upamiętnia wydarzenia z 12-13 lipca 1943 roku, kiedy to oddziały SS, policji, żandarmerii i gestapo spacyfikowały wieś, bestialsko zabijając, paląc żywcem i rozstrzeliwując 203 mieszkańców - mężczyzn, kobiety i dzieci.
W 1981 roku z inicjatywy b. Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Kielcach, Wojewódzkie Zarządy Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajobrazowego i Związku Bojowników o Wolność i Demokrację wystąpiły z apelem do społeczeństwa, ogłoszonym w prasie, radiu i telewizji, o budowę w Michniowie takiego mauzoleum. W 1983 roku powstał społeczny komitet budowy. W 1990 roku utworzono Fundację – Pomnik Mauzoleum Męczeństwa Wsi Polskiej. W roku 1993, w 50 – tą rocznicę pacyfikacji poświecono pomnik „Pieta Michniowska", w 1997 roku w miejsce dotychczasowej skromnej izby pamięci w drewnianej chacie, powstał Dom Pamięci mieszczący stałą wystawę i ośrodek badawczy gromadzący dokumentację męczeństwa Polskiej wsi w czasie II wojny światowej. Zespół mauzoleum obejmuje symboliczny cmentarz, na którym każda męczeńska wieś ma mieć swój krzyż.
 


W planach mauzoleum w Michniowie jest całkowita zmiana wyglądu obiektu. Projekt zabudowy muzeum przygotowuje twórca min. Muzeum Powstania Warszawskiego. Koncepcja zakłada modernizację i powiększenie obecnego budynku, tak by znalazło się w nim miejsce na nieeksponowane do tej pory pamiątki oraz, by muzeum pokazane zostało w nowoczesny sposób. Projektant ma uporządkować istniejące krzyże i zaplanować powstanie kolejnych 500 symboli tragedii polskich miejscowości. Planowana jest także budowa kaplicy z salą dydaktyczną. Na realizację projektu udało się pozyskać środki unijne. Trwają prace budowlane. Poniżej prezentujemy wizualizację projektu.

 

Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie
ul. 3 Maja 13
26-010 Bodzentyn
tel. kom. 512 525 517


Zagroda Czernikiewiczów jest obiektem stanowiącym przykład specyficznej architektury małych miasteczek rolniczych licznie występujących w przeszłości na terenie całej Kielecczyzny i obecnych na jej obszarze także w czasach dzisiejszych. Zagroda ma kształt zamkniętego czworoboku. Od frontu znajduje się główny budynek mieszkalny, od wschodu dwie dobudowane do niego izby oraz zabudowania gospodarcze (stajnia, chlew, cielętnik i obora), od północy wozownia, a od zachodu wysokie drewniane ogrodzenie, które miało chronić m.in. przed grasującymi w okolicy wilkami.
 

 

Zagroda służyła Czernikiewiczom do lat 60. ubiegłego wieku. Jej budowę przed 200 laty rozpoczął Jan Czernikiewicz, zamożny gospodarz z Bodzentyna, właściciel 34 mórg gruntu. Potem zagrodę rozbudowywali: jego syn Wincenty, wnuk Jan oraz prawnuk Władysław. W latach 1969-70 dzięki staraniom ówczesnego wojewódzkiego konserwatora zabytków Andrzeja Michałowskiego została gruntownie wyremontowana i uratowana. W 1981 roku została przejęta przez Muzeum Wsi Kieleckiej.
 

 
 
 
 

Polecamy:

       

 
  • JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
    JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
  • Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
    Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
  • Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
    Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
    Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
    Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
  • ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
    ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
    Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
  • Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
  • Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
    Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
  • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
  • Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
  • Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
    Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
  • Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
    Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
  • Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
    Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
    Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
    Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 
 
Imieniny:
Piotra i Roberta
Wszystkiego najlepszego!