Jesteś tutaj:
 

Kielce i Powiat Kielecki

Grupy Rekonstrukcji Historycznych - Kielce i Powiat Kielecki

Kielce

1. Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich

Kielecki Ochotnicy Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich jest organizacją patriotyczną, która kontynuuje tradycje odziedziczone po 80 Kieleckiej Konnej Drużynie Harcerskiej. Barwy, zwyczaje, tradycje i historia 13 Pułku Ułanów Wileńskich są w ten sposób reprezentowane nieprzerwanie w Kielcach od 1982 roku. Przełomem w działalności ułańskiej był rok 1999, kiedy do konnych harcerzy dołączyły osoby cywilne oraz żołnierze Wojska Polskiego, tworząc początki dzisiejszego stowarzyszenia zwykłego i fundacji działającej pod obecną nazwą.
W codziennej pracy realizowane są cele statutowe fundacji:
- koordynacja prac Stowarzyszenia Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii,
- wspieranie działalności 13 Kieleckiej Drużyny Wędrowniczej Kawalerii Harcerskiej im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich, wchodzącej w skład Hufca ZHP Kielce – Miasto,
- realizacja programu działalności edukacyjnej w szkołach, poprzez organizowanie lekcji „żywej historii" pn.: „Spotkania z historią, czyli polski patriotyzm" oraz organizacja szkoleń dla pocztów sztandarowych szkół,
- organizacja wsparcia dla Polaków mieszkających na Litwie, a konkretnie w Wilnie i Nowej Wilejce – przedwojennym garnizonie patrona.

Jesienią 2004 roku, Zarząd Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii w Londynie nadał formacji – jako jedynej w Polsce - oficjalne prawo do kultywowania tradycji i barw 13 Pułku Ułanów Wileńskich.
Ułani Kieleckiego Szwadronu Kawalerii biorą udział w uroczystościach patriotycznych, świętach państwowych i religijnych, uczestniczą w rekonstrukcjach historycznych oraz organizują pokazy sprawności kawaleryjskiej prezentując wysoki poziom wyszkolenia koni i jeźdźców. W szwadronie funkcjonuje sekcja historyczna – Chorągiew Pancerna Ziemi Świętokrzyskiej, w moderunku XVII wiecznej jazdy pancernej oraz sekcja Beliniaków - ułanów legionowych z lat 1914-1916.

Obecnie w szwadronie służy 26 ułanów, wyposażonych i uzbrojonych zgodnie z regulaminami kawalerii II RP, w tym sekcja tatarska wyróżniająca się dźwięcznym buńczukiem i oporządzeniem w kolorze białym. Jest to pamiątka po I szwadronie 13 Pułku Ułanów Wileńskich, w którym do 1939 roku służyli obywatele polscy narodowości tatarskiej. Oficjalne prawo do kultywowania ich tradycji, szwadron uzyskał w Grudziądzu, 25 lipca 2007 roku, z rąk prezesów Związku Tatarów RP - Selima Chazbijewicza i Jerzego Szachuniewicza. Stało się to w 70. rocznicę wręczenia buńczuka od społeczności tatarskiej II RP, dla ułanów I szwadronu. Szwadron posługuje się repliką sztandaru 13 Pułku Ułanów Wileńskich, odtworzoną w wyniku wieloletnich prac, z zachowanych materiałów ikonograficznych oraz opisu byłych oficerów.
Dowództwo szwadronu tworzą:
- ppor Robert Mazur - dowódca szwadronu,
- wachmistrz Czesław Pająk,
- wachmistrz Stanisław Paszkiel,
- wachmistrz pchor. Waldemar Głowacki,
- kpr. Mariusz Kowalski – szef szwadronu.
W swojej pracy szwadron kieruje się wskazaniami tradycji jazdy polskiej oraz stara się godnie reprezentować Kielce i województwo świętokrzyskie w kraju i poza nim, mając aspiracje stać się jedną z wizytówek regionu świętokrzyskiego.

 

       

 
 

KONTAKT:
Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich
25-033 Kielce
ul. Ks. P. Ściegiennego 2
tel. 661 174 541
www.trzynastacy.pl


2. Stowarzyszenie Świętokrzyski Szwadron Kawalerii Ochotniczej im. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w barwach 13 Pułku Ułanów Wileńskich

Stowarzyszenie Świętokrzyski Szwadron Kawalerii Ochotniczej im. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w barwach 13 Pułku Ułanów Wileńskich. zostało powołane na zebraniu założycielskim 10 kwietnia 2010 r. Stowarzyszeniem kieruje Jerzy Sienkiewicz, prawnuk słynnego pisarza.
Przed wojną szwadron stacjonował w Nowej Wilejce.
Celem działania stowarzyszenia jest odtwarzanie tradycji i świetności jazdy polskiej ze szczególnym naciskiem na okres XVII wieku i kawalerię okresu międzywojennego. Swoje zamierzenia realizuje poprzez udział w uroczystościach patriotycznych we współpracy z innymi grupami i stowarzyszeniami m.in.: Grupą Rekonstrukcji Historycznych „Jodła", Chorągwią Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, 8 Pułkiem Kawalerii Księcia Poniatowskiego- Szwadron w Niepołomicach i z 8 Pułkiem Strzelców Konnych z Działowa.
Ważnym przedsięwzięciem stowarzyszenia w 2010 r. był udział w rekonstrukcji bitwy pod Komarowem.
18 lipca 2010 roku stowarzyszenie otrzymało sztandar wzorowany na sztandarze 13 Pułku Ułanów Wileńskich, ufundowany przez Polaków zamieszkujących Litwę.

 

     
 

Szczegółowe informacje dotyczące Stowarzyszenia na stronie: www.kawaleriakielce.pl


Kontakt:
Stowarzyszenie Świętokrzyski Szwadron Kawalerii Ochotniczej
Oblęgorek 120, 26-067 Strawczyn, woj. świętokrzyskie,
Jerzy Sienkiewicz, Tel: 604-577-131,

3. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła"

Stowarzyszenie młode, powstało w 2008 roku, jak podkreślają jego twórcy - „Z potrzeby serca i... czynu". „Jodła" odwołuje się do tradycji Legionów Józefa Piłsudskiego, wojskowości II Rzeczpospolitej, Armii Krajowej z czasów II wojny światowej oraz Podziemia Niepodległościowego po 1944 roku.
Organizacja widowisk historycznych dotyczących tych właśnie okresów, spotkania z młodzieżą, prezentacje, a więc „żywe lekcje patriotyzmu" – na tym skupiają się członkowie stowarzyszenia „Jodła", chcą bowiem ocalić pamięć o tych, którzy jeszcze tak niedawno walczyli lub oddali życie za niepodległość, o tych, których wielu z nas zdążyło jeszcze poznać.
W „Jodle" działa grupa kawalerii, grupy odtwarzające wojska stron konfliktu, grupa motoryzacyjna, patrol sanitarny.

 

 

Szczegółowe informacje dotyczące Stowarzyszenia „Jodła" na stronie: www.jodla.org

Kontakt:
Dionizy Krawczyński
29–105 Występy 20
29-105 Krasocin
woj. świętokrzyskie
Tel:  668 550 940

4. Klub Historyczny - Grupa Rekonstrukcji Historycznych

Przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego istnieje Klub Historyczny, którego działalność rozszerzała się na różne epoki historyczne oraz różne formacje wojskowe. Obecnie w klubie działają trzy formacje.

I. Klub Historyczny „Hird"
Pomysł założenia grupy odtwarzającej wczesne średniowiecze zrodził się w 2001 roku w głowie Zbigniewa Kowalskiego, który jest nauczycielem historii w I LO. Wybór padł na czas penetracji terenów Europy przez Wikingów i ich kontakty ze Słowianami w IX - XI w. Na początku istnienia Klubu Historycznego „Hird" wyłoniła się grupa celtycka (jej geneza ma związek z odkryciami archeologicznymi w Pełczyskach osad Celtów w 2002 roku), ale do dnia dzisiejszego wszelki ślad po niej zaginął. Echem ich istnienia jest nazwa organizowanego przez nas pikniku historycznego "Wikingowie i Celtowie".
Cele „Hirdu":
- zgłębianie dowodów na zaistnienie wzajemnych wpływów, kontaktów między Słowianami i Wikingami ze szczególnym uwzględnieniem państwa pierwszych Piastów,
- poznawanie kultury wczesnośredniowiecznej ze szczególnym uwzględnieniem Wikingów duńskich i Waregów,
- uczestnictwo w różnego rodzaju festiwalach wczesnośredniowiecznych,
- propagowanie wiedzy odnoszącej się do odtwarzanego przez nas okresu (patrz piknik historyczny "Wikingowie i Celtowie", pokazy otwarte dla szkół),
- poznanie źródeł i ich zastosowanie w odtwarzanych przedmiotach i ubiorach,
- opanowanie podstawowego rękodzieła koniecznego do tworzenia przedmiotów wczesnośredniowiecznych,
- organizacja pokazów walki,
- i co równie ważne - dobra zabawa.
Stroje i wyposażenie.
Odnośnie strojów i wyposażenia dodatkowego został położony silny nacisk na zgodność historyczną.
Treningi:
Biegłość w walce wojowie podnoszą poprzez:
- systematyczne treningi na sali gimnastycznej,
- systematyczne treningi w terenie,
- ćwiczenie walki mieczem, oszczepem, łukiem, z użyciem tarcz lub bez.
Udział w bitwach:
Zadaniem wojownika jest stawanie do bitwy dlatego każda wyprawa jest wyzwaniem i wymaga dobrego przygotowania.

Kontakt na stronie internetowej - http://www.khhird.pl/index.php

 


II. Grupa Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów

W ramach Klubu Historycznego w 2007 roku rozpoczęła swe działanie sekcja o początkowej nazwie - Grupa Reaktywacji Historycznej.
Z jakiego powodu "reaktywacji", a nie "rekonstrukcji"? Początkowym zamiarem grupy było przywrócenie zainteresowania historią 4 Pułku Piechoty Legionów, który stacjonował w Kielcach na Bukówce. Swoją działalność ukierunkowali głównie na okres Wojny Obronnej 1939 roku i udział kieleckiej jednostki w obronie Westerplatte, twierdzy Modlin , oraz szlak bojowy we wrześniu 1939 r. W 2007 roku „rekonstrukcja" była zadaniem ambitnym, celem na przyszłość, wymagającym sporej sumy pieniędzy na skompletowanie oporządzenia np. szeregowca WP z 1939 roku.
Od paru lat „reaktywację" zastąpiła „rekonstrukcja". Oporządzenie i mundury spełniają ostre wymagania organizatorów inscenizacji historyczny, wyszkolenie osiąga wyższy poziom, rośnie też ilość członków grupy, którzy wiążą z nią dłuższe plany.
Zaczynali od:
1) 12 zapaleńców, którzy zgłębiali tajniki regulaminów i zasady strzelania,
2) ukompletowania zestawu dla 2 szeregowców i 1 oficera (mundury szyte są na zamówienie, tak drelichowe jak i sukienne, oraz stosowne oporządzenie, często oryginalne. Razem mogą wystawić 10 sylwetek strzelców-legionistów 4 PP Leg. z pełnym ekwipunkiem oraz dwie sylwetki dziewcząt z PWK).
3) nawiązania kontaktu z prywatną strzelnicą w Szydłowie,
4) założenia bazy w I LO im. S. Żeromskiego w Kielcach, gdzie znajduje się magazyn i odbywają się treningi,
5) zdobycia wsparcia Fundacji Vive Dzieciom,
6) nawiązania współpracy z Muzeum Historii Kielc,
7) nawiązania współpracy ze Stowarzyszeniem Żołnierzy i Sympatyków 4 PP Leg.,
9) nawiązania współpracy z Urzędem Miasta Kielce,

Od 1 września 2008 roku grupa została przyjęta do Projektu "Załoga Westerplatte"
Przygoda rekonstrukcji:
1) Zorganizowali i przeprowadzili (we współpracy z innymi organizacjami) dwie uroczyste Odprawy plutonu wartowniczego na Westerplatte upamiętniającej wyjazd z Kielc w marcu 1939 r. W 2011 r. planują zorganizować kolejną III edycję, też w marcu.
2) W minionym sezonie odtwórczym ( 2009-10 r.) brali udział w kilkudziesięciu manifestacjach patriotycznych , lekcjach historii , inscenizacjach historycznych (Kielce, Chęciny, Piekoszów, Strońsko, Końskie, Radomsko, Sochaczew, Warszawa, Westerplatte, Iłża, Modlin, Mława), w konferencjach oraz w kweście na ratowanie zabytków kieleckich cmentarzy.
Mimo działania przy Liceum im. S. Żeromskiego otwarci są na wszystkich chętnych z terenu Kielc i okolic.

Grupa prowadzi działalność na rzecz wychowania patriotycznego młodzieży, a jej główne motto brzmi:

"Wystąpienie publiczne w historycznym mundurze (jak najdokładniejsze przygotowanie munduru i elementów wyposażenia i kopii uzbrojenia oraz właściwa postawa, regulaminowe zachowanie, przygotowanie fizyczne) jest zawsze wielkim zaszczytem i zobowiązaniem. Kierują nami - historyczna pasja i osobiste zaangażowanie. Nigdy nie jest to przedmiotem targów[...]"

Więcej na stronie http://www.4ppleg.pl/

 

         


III. Okazjonalna Grupa Zadaniowa „ZOMO"

W 2009 roku pojawiło się zapotrzebowanie na odtwarzanie oddziałów ZOMO w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W klubie nie powstała osobna sekcja.
W „zomowców" wcielają się członkowie sekcji HIRD i GRH 4 PP Leg. Ćwiczenia programowe odbędą się w zimowej przerwie między sezonami odtwórczymi dla „wcześniaków" z HIRD jak i dla „wrześniowych" z GRH 4 PP Leg.
Obecnie Grupa posiada 5 sylwetek ZOMO oraz 1 sylwetkę żołnierza LWP. Utrzymuje kontakty z innymi grupami odtwarzającymi okres „stanu wojennego" na terenie Polski.
Do odgrywania roli w mundurach milicyjnych angażowani są tylko najlepsi, sprawdzeni odtwórcy , ponieważ spoczywa na nich ogromna odpowiedzialność w czasie inscenizacji.
Aby odtwarzać rolę ZOMO trzeba przejść weryfikację w pozostałych sekcjach klubu (HIRD i GRH 4 PP Leg.).

 



Kontakt:
Opiekun Klubu Historycznego przy I LO w Kielcach - mgr Zbigniew Kowalski
I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego
Tel:. 609-595-139

5. Grupa Odtwórstwa Historycznego Kompania Wolontarska

Grupa Odtwórstwa Historycznego Kompania Wolontarska jest grupą zajmującą się odtwórstwem historycznym okresu XVII-wiecznej Rzeczpospolitej.
Członkowie Grupy pochodzą z Kielc i okolic, pod ta nazwą istnieje od 2003 roku, jednakże większość z nich działała już wcześniej w różnych bractwach rycerskich i grupach historycznych.
Połączyło ich jedno: zamiłowanie do wojskowości i obyczajów XVII- wiecznej Rzeczypospolitej.
Starają się możliwie jak najwierniej odtwarzać kulturę materialną, obyczajową i wojskową tamtych czasów. Szczególny nacisk kładą na zgodność historyczną strojów, broni, uzbrojenia oraz szermierki. Również tzw. „życie obozowe" ze wszystkimi aspektami, tj. namioty, meble, naczynia, kuchnie i oczywiście warzenie strawy w kociołkach oraz pieczenie mięsiw na rusztach, podlega szczególnie wpisuje się w pojmowaną przez nich definicję „rekonstrukcji historycznej".
Ocierają się także o archeologię doświadczalną biorąc czynnie udział i organizując przemarsze po wolnych od cywilizacji XXI w. terenach w pełnym rynsztunku i z ekwipunkiem takim, w jaki zaopatrzona była piechota w XVII wieku.
Swoje umiejętności prezentują na różnych imprezach historycznych i XVII - wiecznych turniejach. Organizują także profesjonalne pokazy komercyjne.
Posiadają duże doświadczenie w kreacji i odtwarzaniu wszelakich potyczek oraz przedstawień. Na tym polu mogą poszczycić się następującymi sukcesami:
–uczestnictwo w prestiżowej imprezie „Terra Heroica" w Kamieńcu Podolskim w latach 2005, 2006, 2007, 2008 i 2009 r. oraz w bitwie o Grolle w Holandii w 2010 r.
–wieloma pokazami i prezentacjami edukacyjnymi i charytatywnymi dla:
Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum w Wilanowie, Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Specjalnego Ośrodku Szkolno Wychowawczego w Baryczy, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach, dla rozmaitych Fundacji, szkół i wielu innych.
– Wygranie w Turnieju Walk Pokazowych na imprezie ,,Oblężenie Twierdzy Zamość" 2003, 2004, 2005 i 2006.
– Wygranie w Turnieju Walk Pokazowych na Turniejach Rycerskich w Szydłowcu
(2004, 2005, 2006 i 2008 roku).
– Wygranie w turniejach bojowych szabli polskiej w Ogrodzieńcu, Olsztynie, Iłży, Tykocinie

 

 
     
 


6. Najemna Rota Muszkieterska

Najemna Rota Muszkieterska odtwarza piechotę autoramentu cudzoziemskiego z okresu 2 połowy XVII wieku.
Sto lat wcześniej lancknechci modlili się słowami "daj nam Boże sto lat wojny i ani jednego dnia bitwy". W XVII wieku ich modlitwy zostały spełnione - przynajmniej częściowo. Ciągłe wojny wymagały coraz to nowych armii - najlepiej doświadczonych, bitnych i... tanich. Mimo że czasy prawdziwych kondotierów odchodziły do lamusa a państwa europejskie zaczęły bardziej polegać na armiach z poboru to dla dobrych najemników miejsce zawsze się znalazło. Szczególnie gdy można było opłacić ich łupami zdobytymi na wrogu zgodnie z modną wtedy maksymą: "bellum se ipsum alet" – wojna wyżywi się sama... Staramy się odtworzyć taką właśnie grupę. Psów wojny służących temu panu, który najlepiej karmi. Grupę żołnierzy fortuny zebranych pod jednym sztandarem i odzianych w jednakową barwę a jednocześnie tak różnych jak płatki śniegu których jak mawiają dwóch identycznych nie znajdziesz...

Rota działa od początku 2010 r. i powstała na bazie wcześniej działającego Kieleckiego Bractwa Artyleryjskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w organizacji  różnych imprez plenerowych, organizowała przez wiele lat widowisko historyczne „Szwedzi na Karczówce. Oprócz uczestnictwa w rekonstrukcjach bitew XVII wieku, Rota bierze czynny udział w życiu kulturalnym Kielc. Poniższe zdjęcia, pochodzące ze strony internetowej Roty, obrazują grupę podczas prezentacji plenerowych.

 

   
 

Szczegółowe informacje dotyczące Roty na stronie:  http://www.facebook.com/pages/Najemna-Rota-Muszkieterska/149459045071959

Chęciny
Drużyna Rycerska Ziemi Chęcińskiej


Drużyna Rycerska Ziemi Chęcińskiej „CHORĄGIEW FERRO AQUILAE" formalnie została założona w czerwcu 2010 roku. Urząd Gminy i Miasta Chęciny zainicjował działania zmierzające do jej powstania. Projekt PROW 2007-2013 – Odnowa i rozwój wsi, zapewnił wyposażenie drużyny, natomiast projekt PO KL – Świętokrzyskie zagwarantował szkolenia, które odbywały się raz w tygodniu pod kierownictwem najlepszych trenerów w naszym kraju. Chorągiew skupia ludzi zajmujących się m.in. turystyką, ekonomią, informatyką, administracją publiczną oraz handlem, którzy tworzą osiemnastoosobową drużynę rycerską (8 rycerzy, 6 dam i 4 giermków).
Debiut drużyny miał miejsce podczas imprezy pt. „Oblężenie Chęcińskiej Warowni" 12-13 czerwca 2010 r. Kolejne ważne przedsięwzięcia, w których uczestniczyła FERRO AQUILAE to: XII Międzynarodowy Turniej Rycerski o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego w Szydłowie, IV Świętokrzyski Piknik Jurajski – Bałtów, IV Nocne Zwiedzanie Zabytków Chęcin, Zbójecki Szlak oraz wiele innych.
Oferta FERRO AQUILAE to m.in. pokazy tańca dworskiego, prezentacja musztry wojskowej, turniej łuczniczy, walki rycerskie czyli profesjonalne przedstawienie widowiska historycznego z okresu XV i XVII w.

 

    

 

Kontakt:
Michał Salamaga
26-060 Chęciny
ul. Staszica 3,
Województwo Świętokrzyskie

 
 
 
 

Polecamy:

       

 
  • JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
    JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
  • Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
    Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
  • Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
    Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
    Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
    Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
  • ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
    ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
    Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
  • Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
  • Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
    Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
  • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
  • Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
  • Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
    Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
  • Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
    Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
  • Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
    Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
    Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
    Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 
 
Imieniny:
Marii i Marcelego
Wszystkiego najlepszego!