Jesteś tutaj:
 
«Powrót

Wybrano laureatów konkursu "Student - Wynalazca"

Wybrano laureatów konkursu "Student - Wynalazca"

Student-wynalazca - rozstrzygnięcie konkursu (4).JPGPięć równorzędnych nagród głównych i sześć wyróżnień przyznała komisja VI edycji konkursu „Student - Wynalazca" organizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską. W tym roku marszałek województwa świętokrzyskiego zdecydował o przekazaniu swojego wyróżnienia wynalazkowi z PŚ. 

Ogólnopolski konkurs „Student - Wynalazca" był skierowany do studentów i doktorantów będących słuchaczami studiów dziennych, którzy są twórcami lub współtwórcami wynalazku albo wzoru użytkowego, czy przemysłowego chronionego prawem wyłącznym lub zgłoszonego do ochrony w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą, jak również do studentów uczelni zagranicznych. Preferowano zgłoszenia rozwiązań technicznych udokumentowanych prototypami lub modelami, stanowiącymi najciekawsze formy prezentacji i promocji podczas wystaw i targów.

- Sześć lat temu mieliśmy obawy, czy ta inicjatywa przyjmie się w środowisku, tym bardziej, że dotyczy szkolnictwa wyższego w całej Polsce. Ale udało się i konkurs stał się stałym punktem działalności uczelni wyższych – mówi Stanisław Adamczak, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. Dodaje, że w tej edycji złożono 60 rozwiązań z 20 uczelni. Prym wiedzie Politechnika Lubelska, która zgłosiła aż 20 patentów. Na drugim miejscu jest Politechnika Świętokrzyska z 9 rozwiązaniami. - Zainteresowanie konkursem jest potwierdzeniem, jakie olbrzymie rezerwy są wśród młodych ludzi. Jeżeli „ustawi się" odpowiednią działalność dydaktyczną i dobrze poprowadzi studentów, to na efekty nie trzeba długo czekać – zauważa rektor.

Komisja konkursowa, w której skład weszli także przedstawiciele Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, doceniła m.in. wynalazek Politechniki Świętokrzyskiej pn. „Mięsień pneumatyczny". Autorami są Dawid Pietrala i Gabriel Bracha. Rozwiązanie to może być stosowane jako element napędowy w robotach mobilnych, czy manipulatorach rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych. Energooszczędny napęd mięśniowy został wykorzystani przy budowie łazika marsjańskiego w układzie zawieszenia pojazdu. Jak tłumaczy Dawid Pietrala, doktorant w katedrze automatyki i robotyki PŚ, użycie mięśnia w łaziku służy do zmiany sztywności zawieszenia w tym urządzeniu. - Dzięki temu mamy lepszy sposób manipulowania ramieniem roboczym - mówi.

Wśród pięciu laureatów znaleźli się także Michał Kwiatkowski i Piotr Terebun z Politechniki Lubelskiej z wynalazkiem pn. „Sposób i urządzenie do generacji nierównowagowej plazmy niskotemperaturowej". Może on mieć zastosowanie w stomatologii i medycynie, m.in. do leczenia trudno gojących się ran, w dermatologii i medycynie estetycznej, a także w usuwaniu bakterii z powierzchni biologicznych.

Zbigniew Czyż, współautor cyklu wynalazków „Urządzenie do skróconego startu i lądowania statku powietrznego, zwłaszcza wiatrakowca" i „Sposób skróconego startu i lądowania statku powietrznego, zwłaszcza wiatrakowca" z Politechniki Lubelskiej, został doceniony za przedstawienie rozwiązania statku powietrznego łączącego cechy wiatrakowców i wielowirnikowców. Wynalazek może być w przyszłości wykorzystany jako np. „taksówka powietrzna".

W tym roku marszałek województwa świętokrzyskiego zdecydował o przyznaniu swojego wyróżnienia wynalazkowi z PŚ. Wyróżnienie marszałka komisja konkursowa przyznała Karolinie Otwinowskiej z PŚ, współtwórczyni rozwiązania pn. „Tężnik stalowych płatwi cienkościennych". Wynalazek ma zastosowanie jako element stabilizujący konstrukcję nośną pokrycia dachów w obiektach budownictwa przemysłowego lub użyteczności publicznej. Na to rozwiązanie PŚ udzieliła licencji przedsiębiorcy z województwa łódzkiego, specjalizującemu się w budowie obiektów przemysłowych.

Jak zapowiada Stanisław Adamczak, laureaci szóstej edycji konkursu „Student-Wynalazca" będą uczestniczyć w 44. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków, która odbędzie się w dniach 13-14 kwietnia br. w Genewie.  

Konkurs „Student-Wynalazca" organizowany jest przez Politechnikę Świętokrzyską od sześciu lat. Dotychczas ocenie komisji konkursowej poddano łącznie 439 rozwiązań. Wyróżnieniami uhonorowano 38 wynalazków, przyznano 28 równorzędnych nagród głównych, a w kolejnych edycjach Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie laureaci zdobyli 8 złotych, 9 srebrnych i 3 brązowe medale, nagrodę specjalną Światowej Organizacji Własności Intelektualnej WIPO „Best Young Inventor" oraz „Best Woman Inventor", nagrodę Rosyjskiej Izby Międzynarodowej Współpracy Naukowej i Technologicznej „Best Woman Inventor", nagrodę specjalną od Krajowej Rady ds. Badań Naukowych Tajlandii, nagrodę Federacji Rosyjskich Kosmonautów oraz nagrodę specjalną za najlepszą innowację przyznawaną przez Pierwszy Irański Instytut Wynalazców.

Warto przeczytać więcej artykułów Warto przeczytać więcej artykułów

Pokaż, że warto mieszkać w Świętokrzyskiem

Warto mieszkać w Świętokrzyskiem konkurs dla gimnazjalistów.jpg„W Świętokrzyskiem Ci się uda. Tu warto mieszkać!" – tak brzmi hasło konkursu dla gimnazjalistów z naszego regionu, którego celem jest pokazanie korzystnych zmian, jakie zaszły w świętokrzyskich miastach i gminach od początku istnienia województwa, czyli od 1 stycznia 1999 roku. Konkurs ma także odpowiedzieć na pytanie, jak zmieniło się życie młodych ludzi, ich najbliższe otoczenie oraz miejsce nauki i wypoczynku.

Dyskutowali o perspektywach regionu świętokrzyskiego i o współpracy na rzecz rozwoju

Debata gospodarcza Świętokrzyskie  jaka przyszłość (24).JPGO kierunkach rozwoju gospodarczego regionu świętokrzyskiego rozmawiano podczas debaty gospodarczej  Echa Dnia i Radia Kielce pn. „Świętokrzyskie – jaka przyszłość?", która odbyła się w Kielcach w poniedziałek, 24 października 2016 roku. W wydarzeniu, współorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, uczestniczyli m. in. samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu. Samorząd województwa reprezentowali marszałek Adam Jarubas i członek Zarządu Województwa Piotr Żołądek.

W UJK zainaugurowano nowy rok akademicki

Inauguracja roku akademickiego w UJK  (06).JPGW Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w czwartek, 6 października, w poczet studentów oficjalnie wkroczyło 4300 osób, które w roku akademickim 2016/2017 rozpoczną naukę na pierwszym roku. W tym wyjątkowym dla uczelni dniu udział wziął jeden z jej absolwentów – marszałek Adam Jarubas.

Na edukację i wsparcie społeczne mieszkańców województwa świętokrzyskiego

Umowy z RPO WŚ na edukację i projekty społeczne14, 4 mln złotych łącznie dofinansowania otrzyma 15 projektów na edukację i wsparcie społeczne mieszkańców województwa świętokrzyskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020 z Europejskiego Funduszu Społecznego. Umowy z beneficjentami projektów podpisali dzisiaj marszałek Adam Jarubas i członek Zarządu Województwa Piotr Żołądek.

O polityce prosenioralnej i ofercie sanatoryjnej dla "mistrzów wieku" podczas konferencji w Busku-Zdroju

Konferencja o polityce prosenioralnej w Busku-Zdroju (02).jpgUczestnicy międzynarodowej konferencji, zorganizowanej przez Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach dyskutowali w Busku-Zdroju, w piątek 17 czerwca, o możliwościach rozwoju uzdrowisk w kierunku sprostania oczekiwanion seniorów, zarówno potencjalnych kuracjuszy polskich, jak i z Europy Zachodniej. Obradom pod hasłem "Czy srebrna gospodarka może być złota?" przysłuchiwali się: przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk, Marek Szczepanik członek Zarządu Województwa oraz organizujący spotkanie Grzegorz Orawiec, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej UMWŚ.

Wyświetlanie 1 - 5 z 109 rezultatów.
Pozycji na stronę 5
z 22
 
 
 
 

Polecamy:

       

 
  • JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
    JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
  • Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
    Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
  • Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
    Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
    Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
    Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
  • ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
    ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
    Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
  • Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
  • Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
    Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
  • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
  • Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
  • Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
    Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
  • Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
    Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
  • Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
    Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
    Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
    Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 
 
Imieniny:
Ireny i Waldemara
Wszystkiego najlepszego!