Jesteś tutaj:
 
«Powrót

Uroczysta inauguracja obchodów Roku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Uroczysta inauguracja obchodów Roku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Inauguracja obchodów Roku Henryka Sienkiewicza (01).jpg - Z olbrzymią przyjemnością goszczę dziś na ziemi świętokrzyskiej, ojczystej ziemi wielkiego pisarza, kochanego przez Polaków, który właśnie dla nas tworzył ku pokrzepieniu serc. Otwierając obchody Roku Henryka Sienkiewicza tu, w Oblęgorku, w jego posiadłości, chcę podkreślić wagę potrzeby szerzenia wśród obywateli postaw patriotycznych, wartości chrześcijańskich i umiłowania ojczyzny - podkreślał przebywający w Świętokrzyskiem wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Marszałek Adam Jarubas zachęcał wszystkich, zarówno dyrektorów szkół, kierowników instytucji kultury, jak i obywateli, by podejmowali inicjatywy upamiętniające postać Henryka Sienkiewicza i jego związki z naszym regionem. W spotkaniu wzięła udział również Agata Binkowska, członek Zarządu Województwa, oraz Małgorzata Kowalińska, wicedyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskego.

 - Z olbrzymią przyjemnością goszczę dzisiaj na ziemi świętokrzyskiej, w rodzinnym stronach wielkiego noblisty, wybitnego pisarza, publicysty, społecznika, Henryka Sienkiewicza i cieszę się, że tu właśnie, w oddziale Muzeum Narodowego, inicjujemy obchody Roku Henryka Sienkiewicza w Polsce - powiedział minister Piotr Gliński. - Tu wyraziście widać troskę i szacunek dla dziedzictwa narodowego i postaw patriotycznych. W pamięci Polaków otwiera się galeria postaci - Skrzetuski, Zagłoba, Wołodyjowski, Jagienka, Danusia, Jurand ze Spychowa... Z tymi postaciami wyrastaliśmy, o nich czytaliśmy. Te postaci, wyrosłe spod pióra Sienkiewicza bywają czasem wzorem a czasem przestrogą, uczą dokonywania wyborów moralnych i przenoszą nas w czasy przodków. Te dzieła pokazują elementarne postawy moralne, weszły nie tylko do kanonu kultury polskiej, ale i międzynarodowej. Sienkiewicz uznany został za "hetmana duchowego Polaków" i "wielkiego jałmużnika narodu". Chcemy w tym roku uhonorować wielkiego Polaka, uczcić 170. rocznicę jego urodzin, 100. rocznicę śmierci i 120. rocznicę wydania powieści "Quo vadis?". Chcemy podtrzymywać myśli Sienkiewicza, jego świadectwo patriotyzmu, i to przekazywać młodym pokoleniom. Rozczytujmy się w jego powieściach - podkreślał minister. Piotr Gliński odwiedził dziś: Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach oraz Muzeum Regionalne w Wiślicy.

Marszałek Adam Jarubas zachęcał wszystkich, zarówno dyrektorów szkół, kierowników instytucji kultury, jak i obywateli, by podejmowali inicjatywy upamiętniające postać Henryka Sienkewicza i jego związki z naszym regionem.  - Powinniśmy podejmować inicjatywy, nie tylko podczas Roku Sienkiewiczowskiego, upamiętniające i popularyzujące twórczość wielkiego pisarza. Moim zdaniem, warto też pokazywać jego wrażliwość społeczną, jego oddanie dla ojczyzny. Chciałbym zaapelować o obywatelski wymiar naszego świętowania, dokumentowania i pokazywania postaci Sienkiewicza. Proszę, by każdy z nas zadał sobie pytanie, jak udokumentować i sławić tę postać. To ważne zadanie dla mieszkańców świętokrzyskiego, ziemi, z którą związany był pisarz. Powinniśmy więc wyrażać i potwierdzać swoim działaniem te wartości, które głosił przed wiekiem twórca - mówił marszałek Adam Jarubas.

Jak poinformował Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, instytucja przygotowała szereg wystaw i spotkań, upamiętniających postać Henryka Sienkiewicza.- Zorganizujemy bardzo ciekawe wydarzenia, na płaszczyźnie ekspozycyjnej, naukowej, wydawniczej. Już 15 kwietnia otwieramy pierwszą wystawę dotyczącą okresu jego  życia  spędzonego w Szwajcarii, zatytułowaną "Czas mierzony szwajcarskim zegarem", poświęconą działalności społecznej twórcy "Janko Muzykanta". Kolejną wystawą będzie "Henryka Sienkiewicza pióro wieczne", na której pokażemy rękopisy pisarza. Najważniejszym wydarzeniem naukowym będzie konferencja naukowa, poświęcona twórczości Sienkiewicza. Oblęgorek ma znaczące zbiory związane z pisarzem, które zostaną zaprezentowane w wydanym w tym roku katalogu. Będzie pokazany m.in. pamiętnik pierwszej żony pisarza, Marii z Szetkiewiczów, który może okazać się ważnym elementem w odkrywaniu nieznanych dotąd wydarzeń z życia Sienkiewicza. Będzie też kino letnie w pałacyku, literacki piknik w Oblęgorku, zlot szkół imienia pisarza. Przygotowujemy także wystawę poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi, którą pokażemy w Senacie RP, być może także w Sejmie. W Czechach, przy współpracy Instytutu Polskiego w Pradze, chcemy pokazać życie i twórczość naszego wielkiego Polaka, będziemy również przygotowywać wystawę, która w listopadzie zostanie zaprezentowana w Watykanie - poinformował Robert Kotowski.

Opis wydarzeń, jakie przygotowało Muzeum Narodowe w Kielcach w związku z obchodami Roku Henryka Sienkiewicza, dostępny jest na stronie internetowej placówki.

Warto przeczytać więcej artykułów Warto przeczytać więcej artykułów

Pokaż, że warto mieszkać w Świętokrzyskiem

Warto mieszkać w Świętokrzyskiem konkurs dla gimnazjalistów.jpg„W Świętokrzyskiem Ci się uda. Tu warto mieszkać!" – tak brzmi hasło konkursu dla gimnazjalistów z naszego regionu, którego celem jest pokazanie korzystnych zmian, jakie zaszły w świętokrzyskich miastach i gminach od początku istnienia województwa, czyli od 1 stycznia 1999 roku. Konkurs ma także odpowiedzieć na pytanie, jak zmieniło się życie młodych ludzi, ich najbliższe otoczenie oraz miejsce nauki i wypoczynku.

Dyskutowali o perspektywach regionu świętokrzyskiego i o współpracy na rzecz rozwoju

Debata gospodarcza Świętokrzyskie  jaka przyszłość (24).JPGO kierunkach rozwoju gospodarczego regionu świętokrzyskiego rozmawiano podczas debaty gospodarczej  Echa Dnia i Radia Kielce pn. „Świętokrzyskie – jaka przyszłość?", która odbyła się w Kielcach w poniedziałek, 24 października 2016 roku. W wydarzeniu, współorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, uczestniczyli m. in. samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu. Samorząd województwa reprezentowali marszałek Adam Jarubas i członek Zarządu Województwa Piotr Żołądek.

W UJK zainaugurowano nowy rok akademicki

Inauguracja roku akademickiego w UJK  (06).JPGW Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w czwartek, 6 października, w poczet studentów oficjalnie wkroczyło 4300 osób, które w roku akademickim 2016/2017 rozpoczną naukę na pierwszym roku. W tym wyjątkowym dla uczelni dniu udział wziął jeden z jej absolwentów – marszałek Adam Jarubas.

Na edukację i wsparcie społeczne mieszkańców województwa świętokrzyskiego

Umowy z RPO WŚ na edukację i projekty społeczne14, 4 mln złotych łącznie dofinansowania otrzyma 15 projektów na edukację i wsparcie społeczne mieszkańców województwa świętokrzyskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020 z Europejskiego Funduszu Społecznego. Umowy z beneficjentami projektów podpisali dzisiaj marszałek Adam Jarubas i członek Zarządu Województwa Piotr Żołądek.

O polityce prosenioralnej i ofercie sanatoryjnej dla "mistrzów wieku" podczas konferencji w Busku-Zdroju

Konferencja o polityce prosenioralnej w Busku-Zdroju (02).jpgUczestnicy międzynarodowej konferencji, zorganizowanej przez Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach dyskutowali w Busku-Zdroju, w piątek 17 czerwca, o możliwościach rozwoju uzdrowisk w kierunku sprostania oczekiwanion seniorów, zarówno potencjalnych kuracjuszy polskich, jak i z Europy Zachodniej. Obradom pod hasłem "Czy srebrna gospodarka może być złota?" przysłuchiwali się: przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk, Marek Szczepanik członek Zarządu Województwa oraz organizujący spotkanie Grzegorz Orawiec, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej UMWŚ.

Wyświetlanie 1 - 5 z 109 rezultatów.
Pozycji na stronę 5
z 22
 
 
 
 

Polecamy:

       

 
  • JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
    JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
  • Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
    Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
  • Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
    Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
    Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
    Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
  • ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
    ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
    Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
  • Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
  • Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
    Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
  • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
  • Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
  • Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
    Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
  • Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
    Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
  • Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
    Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
    Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
    Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 
 
Imieniny:
Ireny i Waldemara
Wszystkiego najlepszego!