Jesteś tutaj:
 
«Powrót

O polityce prosenioralnej i ofercie sanatoryjnej dla "mistrzów wieku" podczas konferencji w Busku-Zdroju

O polityce prosenioralnej i ofercie sanatoryjnej dla "mistrzów wieku" podczas konferencji w Busku-Zdroju

Konferencja o polityce prosenioralnej w Busku-Zdroju (02).jpgUczestnicy międzynarodowej konferencji, zorganizowanej przez Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach dyskutowali w Busku-Zdroju, w piątek 17 czerwca, o możliwościach rozwoju uzdrowisk w kierunku sprostania oczekiwanion seniorów, zarówno potencjalnych kuracjuszy polskich, jak i z Europy Zachodniej. Obradom pod hasłem "Czy srebrna gospodarka może być złota?" przysłuchiwali się: przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk, Marek Szczepanik członek Zarządu Województwa oraz organizujący spotkanie Grzegorz Orawiec, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej UMWŚ.

Jak wynika z „Raportu starzenia się – 2015", opublikowanego przez Komisję Europejską, do 2060 roku populacja Polaków drastycznie się zmieni – prawdopodobnie zmniejszy się ona o około 5 mln osób, zaś liczba osób w wieku starszym wzrośnie i stanowić oni będą około 1/3 całej populacji. W raporcie wskazuje się nasz kraj jako jeden z najbardziej dotkniętych procesem starzenia się społeczeństwa. Niezbędne jest więc przygotowanie odpowiedniej polityki senioralnej, zakładającej zarówno zabezpieczenie społeczne dla potrzeb osób starszych, odpowiednią opiekę medyczną i edukację, jak i  aktywizacja zawodowa oraz wprowadzenie nowoczesnej, dostosowanej do potrzeb osób 65 plus infrastruktury – mieszkaniowej, usługowej oraz teleinformatycznej.


Elementem związanym z procesami starzenia się społeczeństwa jest tzw. „srebrna gospodarka" – nastawiona na kierowanie usług, wartości oraz dóbr do środowiska seniorów. Jest to zarówno szereg ofert opieki medycznej, sanatoryjnej czy mieszkaniowej, jak i szkolenia dla opiekunów, nowa oferta kulturalna, turystyczna i rekreacyjna dla osób starszych itp. Nie należy zapominać o wykorzystywaniu innowacji  - nowa technologia może bowiem zauważalnie podnosić jakość życia seniorów, ułatwiać im komunikowanie się, codzienne czynności, zapewniać bezpieczeństwo i samodzielność. Istotna jest siła nabywcza seniorów – ich możliwości finansowe, czasowe oraz aktywny styl życia, gotowość do kontynuowania edukacji, aktywności zawodowej.


Tematyce możliwości wykorzystania „srebrnej gospodarki" przez świętokrzyskie uzdrowiska poświęcona była międzynarodowa konferencja ph. „Czy srebrna gospodarka może być złota?", zorganizowana w Busku-Zdroju przez Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach. Towarzyszy ona misji gospodarczej zagranicznych ekspertów z dziedziny turystyki medycznej, przebywających w Busku-Zdroju  i Solcu-Zdroju od 15 czerwca.

- Busko-Zdrój ma olbrzymi potencjał uzdrowiskowy - podkreślał przewodniczący Sejmiku Arkadiusz Bąk. - Dziś mówimy o naszej przyszłości, bo za 30- 40 lat to my, uczestnicy spotkania będziemy seniorami, a osób starszych będzie zdecydowanie więcej niż obecnie, dlatego też jest to pewne wyzwanie. Zagraniczni pacjenci przyjeżdżający do Polski oczekują wiele, zaś problemy, które zauważają uczestnicy misji zagranicznej, goszczący na Ponidziu, są dosyć proste do rozwiązania. Chodzi m.in. o przygotowanie oferty wielojęzycznej, o dostępność informacji w obcych językach, by odwiedzający uzdrowiska nie zagubili się, mogli w pełni skorzystać z atrakcji. Na chwilę obecną brak jest wielojęzycznych opisów, broszur, napisów. Jest to więc wyzwanie dla kierujących uzdrowiskami i dla samorządów, które na takie zadania mogą znaleźć źródła finansowania w nowej perspektywie finansowej. Mamy świetny produkt uzdrowiskowy, musimy go po prostu umieć sprzedać - dodał przewodniczący.

W Busku-Zdroju i Solcu-Zdroju ofercie uzdrowiskowej, infrastrukturze dla kuracjuszy i atrakcjom turystycznym przyglądali się członkowie międzynarodowej misji gospodarczej, eksperci z zakresu turystyki uzdrowiskowej: Maria Georga z Wielkiej Brytanii, Frank-Michael Kirsch ze Szwecji, Irving L. Stackpole oraz Michael Brown z USA, a także Elizabeth Boultbee z WIelkiej Brytanii.

 - To już nasze 3 spotkanie poświęcone przygotowaniu uzdrowisk pod kątem oczekiwań zagranicznych kuracjuszy - podsumował Grzegorz Orawiec, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej UMWŚ. - Poprzednie dotyczyły wizyt gości z Polonii amerykańskiej i kanadyjskiej, gościliśmy również ekspertów z Rosji i Ukrainy. Na prośbę i wyraźne wskazanie uzdrowisk, tym razem na Ponidzie zaprosiliśmy ekspertów z Europy Zachodniej. I mamy już pierwsze uwagi - powinniśmy przede wszystkim stworzyć i wypromować światową markę uzdrowisk świętokrzyskich, wzorując się chociażby na takich miejscach jak Baden Baden czy Karlove Vary. Musimy wykształcić wielojęzyczną kadrę, poprawić stan szlaków komunikacyjnych w regionie, zainwestować w szkolnictwo zawodowe, bo zawody pielęgniarza, rehabilitanta czy dietetyka są obecnie bardzo potrzebne i będą nam wciąż przydatne - dodał dyrektor Orawiec.

Warto przeczytać więcej artykułów Warto przeczytać więcej artykułów

Pokaż, że warto mieszkać w Świętokrzyskiem

Warto mieszkać w Świętokrzyskiem konkurs dla gimnazjalistów.jpg„W Świętokrzyskiem Ci się uda. Tu warto mieszkać!" – tak brzmi hasło konkursu dla gimnazjalistów z naszego regionu, którego celem jest pokazanie korzystnych zmian, jakie zaszły w świętokrzyskich miastach i gminach od początku istnienia województwa, czyli od 1 stycznia 1999 roku. Konkurs ma także odpowiedzieć na pytanie, jak zmieniło się życie młodych ludzi, ich najbliższe otoczenie oraz miejsce nauki i wypoczynku.

Dyskutowali o perspektywach regionu świętokrzyskiego i o współpracy na rzecz rozwoju

Debata gospodarcza Świętokrzyskie  jaka przyszłość (24).JPGO kierunkach rozwoju gospodarczego regionu świętokrzyskiego rozmawiano podczas debaty gospodarczej  Echa Dnia i Radia Kielce pn. „Świętokrzyskie – jaka przyszłość?", która odbyła się w Kielcach w poniedziałek, 24 października 2016 roku. W wydarzeniu, współorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, uczestniczyli m. in. samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu. Samorząd województwa reprezentowali marszałek Adam Jarubas i członek Zarządu Województwa Piotr Żołądek.

W UJK zainaugurowano nowy rok akademicki

Inauguracja roku akademickiego w UJK  (06).JPGW Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach w czwartek, 6 października, w poczet studentów oficjalnie wkroczyło 4300 osób, które w roku akademickim 2016/2017 rozpoczną naukę na pierwszym roku. W tym wyjątkowym dla uczelni dniu udział wziął jeden z jej absolwentów – marszałek Adam Jarubas.

Na edukację i wsparcie społeczne mieszkańców województwa świętokrzyskiego

Umowy z RPO WŚ na edukację i projekty społeczne14, 4 mln złotych łącznie dofinansowania otrzyma 15 projektów na edukację i wsparcie społeczne mieszkańców województwa świętokrzyskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020 z Europejskiego Funduszu Społecznego. Umowy z beneficjentami projektów podpisali dzisiaj marszałek Adam Jarubas i członek Zarządu Województwa Piotr Żołądek.

O polityce prosenioralnej i ofercie sanatoryjnej dla "mistrzów wieku" podczas konferencji w Busku-Zdroju

Konferencja o polityce prosenioralnej w Busku-Zdroju (02).jpgUczestnicy międzynarodowej konferencji, zorganizowanej przez Departament Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach dyskutowali w Busku-Zdroju, w piątek 17 czerwca, o możliwościach rozwoju uzdrowisk w kierunku sprostania oczekiwanion seniorów, zarówno potencjalnych kuracjuszy polskich, jak i z Europy Zachodniej. Obradom pod hasłem "Czy srebrna gospodarka może być złota?" przysłuchiwali się: przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Arkadiusz Bąk, Marek Szczepanik członek Zarządu Województwa oraz organizujący spotkanie Grzegorz Orawiec, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej UMWŚ.

Wyświetlanie 1 - 5 z 109 rezultatów.
Pozycji na stronę 5
z 22
 
 
 
 

Polecamy:

       

 
  • JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
    JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
  • Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
    Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
  • Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
    Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
    Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
    Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
  • ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
    ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
    Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
  • Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
  • Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
    Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
  • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
  • Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
  • Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
    Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
  • Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
    Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
  • Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
    Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
    Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
    Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 
 
Imieniny:
Adolfa i Tymona
Wszystkiego najlepszego!