Jesteś tutaj:
 
«Powrót

Zainaugurowano sezon turystyczny w regionie świętokrzyskim

Zainaugurowano sezon turystyczny w regionie świętokrzyskim

Inauguracja  sezonu turystycznego 2017 (6).JPGW Kompleksie „Świętokrzyska Polana" w Chrustach (gm. Zagnańsk) odbyła się dziś inauguracja kolejnego sezonu turystycznego w województwie świętokrzyskim. Reprezentanci organizacji, stowarzyszeń, przedsiębiorstw turystycznych oraz przedstawiciele różnych szczebli samorządu mieli okazję nie tylko poznać dane dotyczące ruchu turystycznego w 2016 roku, plany na nadchodzący sezon, ale także poznać wszystkie atuty funkcjonującego od niedawna produktu turystycznego – Kompleksu „Świętokrzyskiej Polana".

– Każdego roku spotykamy się w innym miejscu, aby promować kolejną interesującą atrakcję turystyczną. Tym razem wybraliśmy niedawno powstały Kompleks „Świętokrzyska Polana" , który jest doskonałą wizytówką regionu - mówił podczas otwarcia wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak - Wierzę, że to będzie kolejny dobry rok. Utrzymamy trend wzrostu liczby odwiedzających, a przedsiębiorcy i samorządowcy nadal będą z zaangażowaniem rozwijać bazę turystyczną. Nie zapominajmy, że turystyka, a szczególnie turystyka prozdrowotna, jest wpisana do Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego jako jedna z inteligentnych specjalizacji. Inwestowanie w tę gałąź gospodarki już przynosi zyski, a w przyszłości na pewno je zwielokrotni, bo coraz większa liczba osób dba o swoje zdrowie, wygląd, urodę i chętnie korzysta z możliwości profesjonalny usług. Jak dodał wicemarszałek, nastawienie na ciągły rozwój, ciekawa oferta i zdrowa konkurencja to recepta na przyciągnięcie do Świętokrzyskiego nie tylko polskich, ale też zagranicznych turystów.

Wicemarszałkowi województwa świętokrzyskiego wtórował przewodniczący Sejmiku Województwa Arkadiusz Bąk, który podkreślił, że najważniejsze jest połączenie dobrej koncepcji z inteligentną, szeroko zakrojoną promocją. – Przykładem takiego całościowego działania jest Bałtów. Choć przyznam, że jako mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego bardziej optowałem za inwestowaniem w upowszechnianie tradycji przemysłowej, to powodzenie bałtowskiej inicjatywy zaskoczyło mnie bardzo. Należy zaznaczyć, że świętokrzyska turystyka nie miałaby szans na rozwój, gdyby nie przedsiębiorcy inwestujący w tę dziedzinę życia gospodarczego oraz samorządowcy, upatrujący w niej sposobu na ożywienie ekonomiczne, społeczne – nadmienił przewodniczący Sejmiku.

O wzroście popularności Świętokrzyskiego wśród turystów mówił Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. – To był najlepszy rok w ciągu ostatnich dwóch dekad o czym najlepiej świadczą liczby. W regionie sprzedano ponad 1 milion 600 tysięcy miejsc noclegowych. Probierzem powodzenia jest też ilość turystów w poszczególnych atrakcjach. Znakomity wynik uzyskały miejsca należące do Chęcińskiego Klastra Turystycznego, które w 2016 roku łącznie odwiedziło 550 tysięcy – podsumował Jacek Kowalczyk. Prezentując, tegoroczne nowinki, zwracał uwagę na mocne, ugruntowane marki świętokrzyskiej turystyki – wspomniany klaster chęciński, uzdrowiska, szlaki rowerowe, w tym Green Velo, Sandomierz.  – W okresie wakacji rozstrzygną się losy ważnych dla przyszłości turystyki w województwie inwestycji – budowa basenów termalnych w Kazimierzy Wielkiej, czyli mały krok do uzdrowiska,  powstanie parku tematycznego w okolicach Oblęgorka związanego z Henrykiem Sienkiewiczem oraz postaciami z kart dzieł noblisty, a także stworzenie parku tematycznego w okolicach Sandomierza, gdzie wykorzystany będzie potencjał winiarski, zielarski ziemi świętokrzyskiej. Warto zwrócić uwagę na potrzeby turysty indywidualnego, turysty-kuracjusza czy turystykę specjalistyczną, wykorzystującą zasoby geologiczno-archeologiczne Świętokrzyskiego – podkreślał prezes ROT WŚ.

Pomysły na nadchodzący sezon zdradziła Karolina Kępczyk, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie.  – Przez siedem dni w tygodniu zapraszamy do kolorowego, bajkowego Pacanowa. Na inaugurację proponujemy II Festiwal Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. Literacka majówka potrwa od 30 kwietnia do 2 maja. W tym czasie odbędą się m.in.: spotkania z pisarzami, zwycięzcami konkursów literackich, specjalne warsztaty z logopedą. Wstęp jest bezpłatny. Kolejnym punktem będzie Noc Muzeów  oraz jubileuszowy Festiwal Kultury Dziecięcej przygotowany wspólnie z Duńczykami  - zachęca Karolina Kępczyk.

Również Robert Jaworski, burmistrz Chęcin, zdradził szczegóły dotyczące oferty dla turystów w tym sezonie. – Ciekawie będzie we wszystkich obiektach należących do Chęcińskiego Klastra Turystycznego.  Pasmo wydarzeń kulturalnych przyszykowaliśmy na chęcińskich Rynkach. Najbliższe wydarzenia już w długi weekend majowy – koncerty, przedstawienia. Po uliczkach Chęcin kursować będą pociągi i meleksy. Bogatą ofertę ma Zamek Chęciński m.in.: nocne zwiedzanie, turnieje rycerskie, inicjatywy muzyczne, akademia filmu. Stawiamy też na imprezy promujące kulturę żydowską np. Festiwal Muzyki Żydowskiej, wydarzenia sportowe. Wspomnę również o tym, że przez trzy tygodnie gościć będziemy artystów uczestniczących w międzynarodowym plenerze malarskim – poinformował burmistrz.

Goście inauguracji mieli również okazję zobaczyć atrakcje Kompleksu "Świętokrzyska Polana". Jedną z nich jest Park Miniatur „Świętokrzysko", gdzie zgromadzono najsłynniejsze świętokrzyskie zamki, pałace, kościoły, budowle techniczne wykonane w skali 1:20. - Pokazano je tak, jak wyglądały w latach swojej świetności. Zwiedzający będą mogli choć przez chwilę poczuć się jakby przenieśli się w czasie – mówiła Agata Domagała, menadżer w Kompleksie „Świętokrzyska Polana". Z myślą o najmłodszych stworzono Krainę Zabawy, czyli plac zabaw z wielkimi dmuchanymi zjeżdżalniami i karuzelą. Niesamowite okazy podwodnej fauny zgromadzono w miejscu zwanym „Oceanika".  Liczące 250 tysięcy litrów pojemności akwaria zostały podzielone na strefy występowania poszczególnych gatunków. Wyjątkową atrakcją, zwłaszcza dla dzieci, jest niecka z tzw. akwarium dotykowym, w którym można samodzielnie nakarmić ryby. W  „Oceanice" oprócz ryb znalazło się też wiele innych wodnych stworzeń, m.in. azjatyckie jaszczurki, żółwie, traszki chińskie, czy zwierzęta zamieszkujące las namorzynowy. Są też zbiorniki z ośmiornicami, łodzikami, krabami japońskimi  i meduzami.
Ci, którzy poczują lekki niedosyt wrażeń mogą je uzupełnić o doznania smakowe. Na terenie obiektu funkcjonują:  stoisko z potrawami z grilla, bar "Mesa" oraz bistro "Co Nieco", w których serwowane są rozmaite dania.

 
 
 
 

Polecamy:

       

 
  • JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
    JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
  • Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
    Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
  • Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
    Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
    Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
    Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
  • ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
    ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
    Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
  • Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
  • Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
    Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
  • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
  • Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
  • Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
    Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
  • Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
    Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
  • Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
    Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
    Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
    Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 
 
Imieniny:
Moniki i Floriana
Wszystkiego najlepszego!