Jesteś tutaj:
 
«Powrót

W bibliotece nie musi być nudno

W bibliotece nie musi być nudno

Aleksandra Klim, dyrektor biblioteki w Krasocinie.JPGGminna Biblioteka Publiczna w Krasocinie to placówka, która już dawno przestała być tylko wypożyczalnią książek. Prócz poszerzania zbiorów znajduje się tam szereg udogodnień dla dzieci i młodzieży, osób starszych, a także niepełnosprawnych. W tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Rankingu Bibliotek, prowadzonego przez Instytut Książki i dziennik „Rzeczpospolita", krasocińska biblioteka zajęła 1. miejsce w województwie świętokrzyskim, a w Polsce 8. O pomysłach na kulturę w małych miejscowościach i planach na dalszy rozwój rozmawiamy z dyrektorem placówki, Aleksandrą Klim.

– Biblioteki to często jedyne miejsca, gdzie mieszkańcy mniejszych miejscowości mają kontakt z kulturą. W jaki sposób biblioteka w Krasocinie zachęca mieszkańców w różnym przedziale wiekowym do czytelnictwa?

– Gminna Biblioteka Publiczna w Krasocinie stara się zapewnić dostęp do kultury wysokiej wszystkim swoim grupom użytkowników. Nie sposób wymienić wszystkie zajęcia czy warsztaty, jakie prowadzimy, dlatego ograniczę się tylko do najważniejszych. Dla najmłodszych dzieci organizujemy zabawy na dywanie, przedstawienia teatralne, prowadzimy warsztaty plastyczne i zabawy ruchowe, w kąciku dla dzieci znajduje się mnóstwo zabawek. Biblioteka także od wielu lat bierze udział w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom". Starsze dzieci mają do dyspozycji szereg gier planszowych, komputery, puzzle przestrzenne, maty interaktywne. W bibliotece działa Klub Kodera – Go Pro, którego członkowie uczą się programowania. Zorganizowaliśmy także kółko szachowe. Młodzież uczęszcza na warsztaty kulinarne oraz działa w Młodzieżowym Dyskusyjnym Klubie Książki. W okresie ferii zimowych oraz wakacji prowadzimy dodatkowe zajęcia dla dzieci i młodzieży m. in. cykl „Podróże z dreszczykiem", „Cztery Strony Bajek", „Sieciaki na wakacjach". Dorośli z kolei uczestniczą w kursach komputerowych, przychodzą na aerobik, aktywnie współpracujemy z Klubem Seniora. Dla wszystkich grup użytkowników organizujemy spotkania autorskie z ludźmi kultury.

Jakie udogodnienia czekają na odwiedzających bibliotekę?

– Nasza biblioteka została przystosowana do potrzeb wszystkich użytkowników. Niepełnosprawni oraz osoby starsze i matki z dziećmi w wózkach mogą skorzystać z platformy do przewozu osób niepełnosprawnych, dostosowane są wysokości regałów oraz ich odległość od siebie. Posiadamy dwie lady biblioteczne o różnych wysokościach – z jednej strony dla dorosłego czytelnika, z drugiej niższa dla dzieci oraz osób na wózkach. Biblioteka jest także odpowiednio przygotowana pod względem sanitarnym. Na zewnątrz budynku zainstalowaliśmy całodobową wrzutnię zewnętrzną (trezor), dzięki której czytelnik może zwrócić książkę nawet po zamknięciu biblioteki.

W XXI wieku ośrodki kulturalne starają się być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami technicznymi, które pomagają usprawnić pracę czy uatrakcyjnić czas mieszkańcom. Jak te wymagania spełnia krasocińska biblioteka, czym dysponuje?

– Wszystkie czynności biblioteczne są skomputeryzowane, a zbiory wypożyczane elektronicznie. Korzystamy z systemu MAK+, dzięki któremu czytelnicy mogą sobie w domu rezerwować książki, płyty DVD, audiobooki, przedłużać je, sprawdzać swoje konto, przeglądać katalog elektroniczny. Mamy świetnie wyposażoną mediatekę – oprócz zbiorów znajduje się tam telewizor, odtwarzacz DVD oraz Blu-ray, odtwarzacze audiobooków. W czytelni internetowej znajduje się 10 stanowisk komputerowych ze słuchawkami, mikrofonami, kamerami, 2 stanowiska do przeglądania katalogu elektronicznego oraz infokiosk. Biblioteka posiada i wypożycza do domu czytniki książek elektronicznych (ebooków), mamy także maszynę do regeneracji płyt DVD oraz CD. Na ścianie frontowej biblioteki zamontowaliśmy telebim zewnętrzny – wyświetlamy na nim ofertę biblioteki oraz ważne informacje dla mieszkańców. Obiekt jest monitorowany, a o bezpieczeństwo zbiorów dba system RFID.

Instytucje kultury często pozostają w kiepskiej sytuacji finansowej. W jaki sposób pozyskuje Pani środki na rozwój placówki?

– Cały czas aplikujemy do różnych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, składamy również wnioski o fundusze europejskie, zgłaszamy się do programów prowadzonych przez fundacje, banki i inne instytucje. Ponadto szukamy sponsorów wśród okolicznych firm, chętnych do współpracy z biblioteką. Wynajmujemy także odpłatnie pomieszczenia biblioteczne na organizację różnych spotkań, imprez, zajęć, a także świadczymy odpłatnie usługi np. ksero, fax, wydruki.

Wspomniała Pani o współpracy z różnymi fundacjami, na czym ona polega?

– Dzięki współpracy z Fundacją Orange od kilku lat nasi użytkownicy mają bezpłatny dostęp do Internetu. Nawiązaliśmy kontakt także z Fundacją Jesteśmy Blisko z Włoszczowy, która przekazuje nam publikacje oraz wspiera, poprzez udział swoich pracowników, w naszych działaniach np. w Narodowym Czytaniu.

Już 10 lat kieruje Pani Gminną Biblioteką Publiczną w Krasocinie. W jaki sposób zmieniła się ta placówka, czy udało się zrealizować wszystkie pomysły?

– Pomysłów mam wiele, ciągle nowe, ale większość udało się już zrealizować. Przede wszystkim krasocińska biblioteka nie jest już tylko miejscem, gdzie można wypożyczyć książkę, ale wprost tętni życiem, cały czas coś się u nas dzieje. Dzięki środkom z Programu Wieloletniego Kultura+, priorytet „Biblioteka+ Infrastruktura Bibliotek" mamy piękną, nowoczesną siedzibę, świetnie wyposażoną placówkę. To pozwala nam na przygotowywanie oferty atrakcyjnej dla wszystkich mieszkańców gminy Krasocin. Mam nadzieję, że uda nam się dotrzeć do jak największej liczby osób i zachęcić ich do korzystania z oferty naszej placówki. Dla nas zawsze czytelnik był, jest i będzie najważniejszy.

W tegorocznym rankingu bibliotek krasocińska placówka zajęła 8. miejsce w Polsce. To duży sukces. Jakie są plany na nadchodzący 2017 rok?

– Na pewno utrzymanie osiągniętych standardów, zwiększenie liczby użytkowników, jak największy zakup zbiorów, przygotowanie atrakcyjnej oferty bibliotecznej. Chcemy szerzej promować działalność biblioteki i dalej współpracować z lokalnymi instytucjami: szkołami, bibliotekami, stowarzyszeniami.

Dziękuję za rozmowę.

 
 
 
 

Polecamy:

       

 
  • JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
    JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
  • Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
    Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
  • Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
    Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
    Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
    Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
  • ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
    ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
    Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
  • Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
  • Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
    Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
  • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
  • Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
  • Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
    Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
  • Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
    Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
  • Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
    Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
    Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
    Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 
 
Imieniny:
Wiktora i Eustachego
Wszystkiego najlepszego!