Jesteś tutaj:
 
«Powrót

Unijne stypendia dla uzdolnionych licealistów i gimnazjalistów

Unijne stypendia dla uzdolnionych licealistów i gimnazjalistów

Stypendia dla licealistów i gimnazjalistów 4.jpg- Życzę wam, żebyście w swojej karierze edukacyjnej potrafili zdobywać szczyty. Mamy piękne osiągnięcia naszej wspaniałej świętokrzyskiej młodzieży w różnych dziedzinach. Wierzę, że będziecie zdobywali wiedzę, wracali do naszego województwa i wypełniali tę ogromną przestrzeń, która jest do zagospodarowania - mówił członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek, wręczając uzdolnionym uczniom gimnazjów i liceów stypendia w ramach „Świętokrzyskiego programu stypendialnego dla uczniów gimnazjów i liceów ogólnokształcących". Uroczystość odbyła się dziś, 12 marca, w Wojewódzkim Domu Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach.

Projekt pn. „Świętokrzyski program stypendialny dla uczniów gimnazjów i liceów" realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 - 2020, Oś priorytetowa 8. Rozwój edukacji i aktywne społeczeństwo, Działanie 8.3 Zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej oraz kształcenia podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego, Poddziałanie 8.3.5 Realizacja programu stypendialnego skierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i krajowych środków publicznych.
Celem projektu jest umożliwienie rozwoju edukacyjnego uzdolnionych uczniów znajdujących się w niekorzystnej sytuacji materialnej, którzy osiągają wysokie wyniki w nauce, w szczególności w zakresie przedmiotów przyczyniających się do podniesienia ich kompetencji kluczowych, tj. w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, ICT i języków obcych.

W tym roku Komisja Stypendialna przyznała 259 stypendiów: 97 to gimnazjaliści (37,5%), a 162 licealiści (62,5%). Zainteresowanie programem stypendialnym było ogromne, złożono ponad 580 wniosków. Podstawowe kryteria w naborze stypendialnym to wysoka średnia - dla uczniów szkół licealnych minimum 4,5, a dla gimnazjalistów 5,0. Liczą się również dodatkowe osiągnięcia w konkursach czy olimpiadach przedmiotowych.

- To pokazuje że jest w was ogromny potencjał. Natomiast my, jako samorząd województwa, staramy się stwarzać warunki, byście mogli spełniać swoje życiowe marzenia. Skupiamy się nie tylko na inwestowaniu w infrastrukturę, drogi, obiekty użyteczności publicznej, ale przede wszystkim w oświatę - mówił podczas spotkania członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek, gratulując uczniom, ale też ich nauczycielom, rodzicom i dyrektorom szkół.

Stypendyści otrzymają jednorazowe stypendium w wysokości 3800 zł (wyższej niż w I edycji o 100 zł) z przeznaczeniem głównie na zakup pomocy edukacyjnych (literatura fachowa, laptop, komputer, oprogramowanie itp.), zakup usług edukacyjnych (kursy, szkolenia) lub pokrycie wydatków związanych z dojazdem do miejsca nauki albo np. z dostępem do Internetu.

- Stypendium planuję wykorzystać na sfinansowanie kursu językowego w Anglii, ponieważ chciałabym się podszkolić w tym języku – mówi Wiktoria Solarska z Wiślicy, która w naborze stypendialnym otrzymała najwyższą liczbę punktów za swoje osiągnięcia. To uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Śniadeckiego w Kielcach, laureatka konkursu matematycznego i finalistka konkursu geograficznego, chemicznego oraz języka polskiego, ponadto grająca na klarnecie.

Na realizację I edycji projektu w roku ubiegłym wydatkowano prawie 1 mln zł, w bieżącej II edycji przeznaczono już ponad 1 mln 367 tys., na kolejne edycje pozostało ponad 4,5 mln (całkowita alokacja na poddziałanie 8.3.5 wynosi ok. 6 mln 800 tys. zł).

Podczas konferencji odbyły się pokazy popularnonaukowe. Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach przygotowało prezentację pn. „Poczuj chemię", przybliżającą uczniom działanie i właściwości mniej znanych substancji,  ale także odmienne zastosowanie tych dobrze znanych. Przedstawiciele Niepublicznej Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim przeprowadzili pokaz wykorzystywania w nauczaniu popularnych klocków z linii LEGO Education. Z kolei Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim przygotowało pokaz popularno-naukowy pn. „Mroźna planeta, świet(l)ny eksperyment i inne ciekawostki  przyrodnicze".

Lista stypendystów z najwyższą liczbą punktów w ramach "Świętokrzyskiego programu stypendialnego dla uczniów gimnazjów i liceów":

1. Wiktoria Solarska - uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach, mieszkanka Wiślicy w powiecie buskim, laureatka Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego dla uczniów gimnazjów oraz finalistka 3 innych konkursów chemicznego, geograficznego i konkursu z języka polskiego.

2. Aleksandra Czupryna – uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. St. Staszica w Busku-Zdroju, mieszkanka Buska-Zdroju, laureatka 2 wojewódzkich konkursów dla uczniów gimnazjów – geograficznego oraz biologicznego i finalistka konkursu matematycznego.

3. Weronika Jagiełło – uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach, mieszkanka Łomna w powiecie starachowickim,  laureatka 2 wojewódzkich konkursów dla uczniów gimnazjów – geograficznego oraz chemicznego i finalistka konkursu biologicznego.

4. Marcin Kuleta – uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Skłodowskiej-Curie w Końskich, mieszkaniec Nowego Dziebałtowa w powiecie koneckim, finalista 4 wojewódzkich konkursów dla uczniów gimnazjów: chemicznego, matematycznego, biologicznego i z języka polskiego.

5. Małgorzata Tomporowska – uczennica Zespołu Placówek Oświatowych w Staszowie, jest laureatką 2 wojewódzkich konkursów dla uczniów gimnazjów z języka polskiego oraz historii, a także finalistką konkursu fizycznego.

6. Krzysztof Kyzioł – uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach, mieszkaniec Kielc, laureat wojewódzkiego konkursu fizycznego dla gimnazjalistów oraz finalista konkursów: geograficznego i chemicznego.

7. Adam Piątek – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowie, laureat wojewódzkiego konkursu matematycznego i finalista 2. konkursów wojewódzkich: matematycznego i fizycznego.

8. Agnieszka Wojtyna – uczennica VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Kielcach, mieszkanka Kielc, jest laureatką wojewódzkiego konkursu z języka polskiego oraz finalistką 2 konkursów: fizycznego oraz matematycznego.

9. Klaudia Bała – uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach, jest finalistką 3 konkursów wojewódzkich dla gimnazjalistów: matematycznego, fizycznego i z języka polskiego.

10. Jan Nowosielski – uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Reja w Jędrzejowie, mieszkaniec Rakowa w powiecie jędrzejowskim,  finalista 3 wojewódzkich konkursów dla gimnazjalistów: matematycznego, chemicznego i fizycznego.

11. Magdalena Czekaj – uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Śniadeckiego w Kielcach, mieszkanka Bielin w powiecie kieleckim, laureatka 2 wojewódzkich konkursów dla gimnazjalistów matematycznego i biologicznego.

12. Konrad Flis – uczeń Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bielinach, mieszkaniec Lechowa w powiecie kieleckim, jest laureatem 2 wojewódzkich konkursów dla gimnazjalistów: geograficznego oraz konkursu z języka polskiego.

13. Maja Cudzik – uczennica VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Kielcach, mieszkanka Bilczy w powiecie kieleckim, finalistka 3 konkursów wojewódzkich dla gimnazjalistów: matematycznego, historycznego i z języka polskiego.

14. Daniel Kusak – uczeń Publicznego Gimnazjum Samorządowego im. Noblistów Polskich w Kazimierzy Wielkiej, mieszkaniec Odonowa w powiecie kazimierskim, jest laureatem wojewódzkiego konkursu matematycznego dla uczniów gimnazjów i finalistą konkursu z języka angielskiego.

15. Julia Łyżwa – uczennica Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. St. Kostki w Kielcach, mieszkanka Kielc, laureatka wojewódzkiego konkursu biologicznego dla uczniów gimnazjów i finalistka konkursu geograficznego.

16. Weronika Stomporowska – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu, mieszkanka Złotej w powiecie sandomierskim,  laureatka wojewódzkiego konkursu chemicznego dla uczniów gimnazjów i finalistka wojewódzkiego konkursu matematycznego.

17. Magdalena Wargocka – uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Śniadeckiego w Kielcach, mieszkanka Wolicy w powiecie kieleckim, laureatka wojewódzkiego konkursu geograficznego dla uczniów gimnazjów i finalistka wojewódzkiego konkursu z języka rosyjskiego dla gimnazjalistów.

18. Kacper Pęczkiewicz – uczeń Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łopusznie, mieszkaniec Antonielowa w powiecie kieleckim, jest laureatem wojewódzkiego konkursu historycznego dla uczniów gimnazjów oraz finalistą wojewódzkiego konkursu geograficznego.

19. Oliwier Sobczyk – uczeń VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Kielcach, mieszkaniec Zagnańska w powiecie kieleckim, laureat wojewódzkiego konkursu fizycznego dla uczniów gimnazjów oraz finalista konkursu matematycznego dla gimnazjalistów.

20. Alicja Wojciechowska – uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Śniadeckiego w Kielcach, mieszkanka Kielc, jest laureatką wojewódzkiego konkursu biologicznego dla uczniów gimnazjów i finalistką konkursu z języka francuskiego.

21. Aleksandra Gniewkiewicz – uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach, mieszkanka Szydłowa w powiecie staszowskim, jest laureatką wojewódzkiego konkursu biologicznego dla uczniów gimnazjów i finalistką konkursu z matematyki.

22. Klaudia Błaszczyk - uczennica VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Kielcach, mieszkanka Masłowa w powiecie kieleckim, jest laureatką wojewódzkiego konkursu matematycznego dla uczniów gimnazjów i finalistką konkursu z języka niemieckiego.

23. Maria Myszka - uczennica VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Kielcach, mieszkanka Kielc, jest laureatką wojewódzkiego konkursu z języka angielskiego dla uczniów gimnazjów i finalistką konkursu z języka francuskiego.

24. Laura Pietras - uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Skarżysku-Kamiennej, mieszkanka Skarżyska-Kamiennej, jest laureatką wojewódzkiego konkursu biologicznego dla uczniów gimnazjów i finalistką konkursu geograficznego.

25. Jakub Szkudlarek – uczeń Samorządowego Gimnazjum w Busku-Zdroju, mieszkaniec Podagajów w powiecie buskim, jest finalistą 2 wojewódzkich konkursów dla uczniów gimnazjów: z matematyki i z geografii.

 Z kolei 19 marca o godz. 10.00 w Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach odbędzie się uroczyste wręczenie stypendiów w ramach „Świętokrzyskiego programu stypendialnego dla uczniów szkół zawodowych".

www.sejmik.kielce.pl

 
 
 
 

Polecamy:

       

 
  • JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
    JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
  • Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
    Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
  • Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
    Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
    Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
    Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
  • ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
    ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
    Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
  • Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
  • Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
    Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
  • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
  • Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
  • Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
    Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
  • Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
    Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
  • Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
    Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
    Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
    Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 
 
Imieniny:
Marka i Jarosława
Wszystkiego najlepszego!