Jesteś tutaj:
 
«Powrót

Świętokrzyskie festiwale

Świętokrzyskie festiwale

Województwo świętokrzyskie jest gospodarzem licznych festiwali, które cieszą się ogromną popularnością zarówno mieszkańców regionu, jak też przyjeżdżających turystów. Oferta kulturalna obejmuje całą paletę począwszy od muzyki poważnej, dziecięcej czy młodzieżowej poprzez filmy, a na naukach ścisłych kończąc.  Wystarczy tylko rozejrzeć się w ofercie i już można się świetnie bawić.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Jędrzejowie

Koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej odbywają się nieprzerwanie od roku 1995 i zawsze są okazją do usłyszenia wielu znakomitych artystów. Co roku w lipcu i sierpniu do klasztoru oo. Cystersów, gdzie odbywają się koncerty, przyjeżdżają melomani z całej Polski. Przed publicznością występują artyści o międzynarodowej sławie. Festiwal gościł już znamienitych organistów: Romana Peruckiego, Mario Duella, Ferdinanda Klinda, June Keana, Alessandro Bianchi, skrzypka Konstantego Andrzeja Kulkę, wiolonczelistę Wolfganga Panhofera, oboistę Tytusa Wojnowicza, czy doskonałych śpiewaków jak: Teresę Żylis-Garę i Wiesława Ochmana, Katarzynę Kalisz, Grażynę Barszczewską, Magdalenę Idzik oraz chór „Poznańskie Słowiki" pod batutą profesora Stefana Stuligrosza.
Koncerty tradycyjnie odbywają się w każda sobotę od połowy czerwca do końca sierpnia.
Doroczny festiwal muzyczny w Jędrzejowie organizowany jest przez opactwo cystersów, Towarzystwo Kulturalno-Naukowe, samorząd gminy i powiatu oraz Fundację im. Mikołaja z Radomia, na rzecz odnowy XII-wiecznego klasztoru oo. Cystersów. Znajdują się tam 42-głosowe organy, których kute w brązie klucze rejestrowe są jedynymi w Europie.

 

 

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju

To jedno z ważniejszych wydarzeń muzycznych w regionie organizowanych nieprzerwanie od 1995 roku. Jego pomysłodawcą był Bogusław Kaczyński. Festiwal muzyki poważnej upamiętnia jedną z najwybitniejszych śpiewaczek w powojennych dziejach polskiego teatru, urodzoną w Busku - Krystynę Jamroz.
Przed widzami występują polscy i zagranicznych muzycy, dyrygenci i śpiewacy i zespoły. Festiwal gościł już całą plejadę polskich gwiazd jak: Sława Przybylska, Tytus Wojnowicz, Jerzy Maksymiuk, Wiesław Ochman, Krzysztof Penderecki, Konstanty Andrzej Kulka, Piotr Paleczny, Jarosław Drzewiecki, Stanisław Drzewiecki, Adam Makowicz, Jerzy Maksymiuk, Leszek Możdżer , Grażyna Brodzińska, Małgorzata Walewska. A spośród zagranicznych wykonawców -  Dymitr Baszkirow, Gwendolyn Bradley, Vadim Brodski, Gheorge Zamfir. W programie znajdują się koncerty symfoniczne, kameralne, mistrzowskie recitale, operowe i operetkowe gale, a także koncerty z muzyką lżejszego gatunku. Festiwal to również  prezentacja młodych i  przyszłych gwiazd muzyki poważnej.
Obok koncertów, odbywają się również spotkania z artystami w Kawiarence Festiwalowej.
Muzycy występują w buskich salach koncertowych, Buskim Centrum Kultury, a od kilku lat również w wiślickiej kolegiacie, pałacu w Kurozwękach czy w Starej Synagodze w Pińczowie.
Wydarzenie odbywa się corocznie na przełomie czerwca i lipca.

 

 

Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach

W stolicy województwa świętokrzyskiego co roku w lipcu pojawią się harcerze z całej Polski ale nie tylko. Do Kielc przyjeżdżają młodzi artyści z Gruzji, Ukrainy, Białorusi, Rosji czy Izraela, a wśród nich soliści, zespoły wokalne, instrumentalne, taneczne, folklorystyczne, ale też teatry. Miasto na blisko dwa tygodnie staje się prawdziwą stolicą harcerskiej kultury. Impreza służy prezentacji dorobku dziecięcych i młodzieżowych zespołów i drużyn artystycznych z Polski i zagranicy. Młodzi artyści co roku walczą o festiwalowe wyróżnienia tzn. Złote, Srebrne i Brązowe Jodły.
Dokonania zespołów i solistów można podziwiać nie tylko podczas dwóch dużych, tradycyjnych koncertów na kieleckiej Kadzielni. Młodzi artyści koncertują w różnych punktach Kielc i w innych miastach regionu świętokrzyskiego.
To wyjątkowe spotkanie sprzyja też wymianie pomysłów i doświadczeń oraz wzbogacaniu repertuaru harcerskiego.

 

       

 

Festiwal Kultury „Brunonalia" w Klimontowie Sandomierskim

„Brunonalia” odbywają się każdego lata od 2002 roku.  Na klimontowskim rynku, w klasztorze i w ośrodku kultury prezentują się artyści nawiązujący do twórczości Brunona Jasieńskiego. W ten niekonwencjonalny sposób w Klimontowie Sandomierskim - rodzinnym miasteczku współtwórcy polskiego futuryzmu - obchodzone są jego urodziny.
Kilkudniowe, coroczne „Brunonalia”  to spektakle teatralne, pokazy filmów, koncerty, wystawy, happeningi, warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Miłośników Twórczości Brunona Jasieńskiego i Gminny Ośrodek Kultury w Klimontowie.

 

Festiwal Bluesowo-Rockowy im. Miry Kubasińskiej  „Wielki ogień” w Ostrowcu Świętokrzyskim

Festiwal adresowany jest do młodych utalentowanych zespołów, grających muzykę bluesową i rockową opierających się głównie na własnym repertuarze. Zasadniczym punktem imprezy jest Konkurs Młodych Wykonawców. Zespoły mogą również przygotować jeden z utworów Miry Kubasińskiej i wziąć udział w konkursie specjalnym poświęconym artystce, a także w warsztatach muzycznych. Rywalizację artystów kończy koncert galowy z udziałem laureatów festiwalu.
Festiwal odbywa się co roku na przełomie czerwca i lipca.
Przed publicznością prezentowały się już takie gwiazdy jak CREE, Magda Piskorczyk, COMA.

 

Kielecki Festiwal Nauki

Liczne wykłady, warsztaty, konferencje, a także doskonała zabawa - to tradycja Kieleckiego Festiwalu Nauki. To impreza, która z roku na rok we wrześniu podejmuje ważne wyzwania oraz wydarzenie opierające się na nauce, wiedzy i technologii.
Festiwal to liczne wykłady prowadzone przez specjalistów z instytutów należących do UJK oraz warsztaty, podczas których każdy może poznać ciekawostki naukowe, wziąć udział  w eksperymentach oraz podejrzeć pracę naukowców. Poprzez festiwal jego organizatorzy chcą zaszczepić w kielczanach pasję badacza i odkrywcy- naukowca.  Uczestnicy wydarzenia mogą również wybrać się na darmowe wycieczki po najciekawszych zakątkach regionu. Zwiedzali już Sandomierz i jego okolice, podróżowali szlakiem marszałka Piłsudskiego i jego legionów. Podczas festiwalu odbywają się także plenery malarskie i fotograficzne, które prowadzą pracownicy m.in. Instytutu Sztuk Pięknych UKJ.

Festiwal Kultury Dziecięcej w Pacanowie

To przegląd najlepszych polskich teatrów dziecięcych, warsztaty, koncerty i mnóstwo dobrej zabawy, nie tylko dla najmłodszych.
Kilkudniowy festiwal  w Europejskim Centrum bajki w Pacanowie to m.in. przegląd najlepszych w Polsce teatrów dziecięcych w ramach Spotkań Mistrzów Teatru. Podczas imprezy odbywają się warsztaty teatralne dla uczestników spotkania, zajęcia doskonalące dla opiekunów grup teatralnych oraz spotkanie z jurorami.
W czasie festiwalu można wziąć udział w najbardziej widowiskowym Bajkowym Korowodzie, a spośród jego uczestników wybierana zostaje najbardziej pomysłowa, najefektowniejsza i najbardziej oryginalna grupa. Kilkudniowe święto dzieci to również bicie rekordu we wspólnym jednoczesnym czytaniu Przygód Koziołka Matołka, a także słuchanie bajek czytanych przez znanych i lubianych aktorów. Dotychczas najmłodszym czytali m.in. Radosław Krzyżowski, Urszula Grabowska, Bożena Adamek, Ewa Kaim czy Krzysztof Zawadzki.
Podczas poprzednich edycji festiwali w specjalnym namiocie „Baju Baju” goście festiwalu mogli posłuchać polskich bajek i opowieści i legend opowiedzianych przez profesjonalnego opowiadacza bajek, poznać technikę tkania na krośnie oraz życie gadów nie tylko w teorii, ale i w praktyce czy wziąć udział w lekcji umuzykalniającej z filharmonią.
Święto w ECB to także wiele atrakcji na pacanowskim rynku takich jak wspinaczka w parku linowym, jazda na monocyklach i tandemach czy pokazy pracy kowali.
Na festiwal ECB zaprasza co roku w czerwcu.

 

 

Festiwal Filmów Niezwykłych w Sandomierzu

Prawdziwa uczta dla wielbicieli kina odbywa się na przełomie kwietnia i maja w Sandomierzu. Festiwal to kilkadziesiąt projekcji filmowych, wystawy, koncerty, wernisaże, spotkania autorskie i edukacyjne dla uczniów, nauczycieli i rodziców, czy warsztaty filmu dokumentalnego i animowanego.
Gośćmi sandomierskiego festiwalu byli między innymi: Krzysztof Wakuliński, Janusz Gajos, Beata Tyszkiewicz i Jan Nowicki. Swoje spotkania autorskie mieli reżyser Robert Gliński, Ksawery Żuławski, Jacek Samojłowicz, Teresa Marczewska i Wojciech Marczewski. Podczas imprezy zobaczyć można najważniejsze filmy polskie i światowe ostatnich lat. Pokazom filmowym towarzyszą zazwyczaj warsztaty tematyczne, koncerty muzyki filmowej, wiele atrakcji dla najmłodszych widzów i dyskusje na temat współczesnej polskiej kinematografii.


Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Sakralnej

Spotkania z muzyką sakralną organizowane są w Kielcach we września od 20 lat. Twórcą i pomysłodawcą festiwalu był nieżyjący prof. Jerzy Rosiński, organista katedralny, kompozytor, animator kultury. Festiwale co roku gromadzą twórców i chóry o międzynarodowej renomie z wielu krajów Europy.
W czasie koncertów zaprezentowane zostaną zróżnicowane formy stylistyczne - muzyka prawosławna, chóralna, barokowa oraz klasyczne koncerty organowe.


Festiwal „Dookoła wody” w Sandomierzu

Organizowana od niedawna, bo od 2009 r., to jedyna w swoim rodzaju impreza folkowa, której tematem przewodnim jest muzyka wód, która przez kilka wakacyjnych, lipcowych dni Sandomierz przeobraża się w miasteczko żeglarskie.
Podczas festiwalu odbywają się m.in. koncerty ballad wodniackich, rejsy w towarzystwie retmana, szypra i kapitana, afterparty, ekologiczne happening dla dzieci, projekcja filmów o podwodnym zwiedzaniu wraków statków czy raf koralowych. Dla gości festiwalu organizowane są również biesiady, na których można skosztować na przykład pysznego barszczu, chleba ze skwarkami, bigosu, smalcu, ciasto z owocami i wiele innych przysmaków kojących podniebienia.

 

Festiwal Tańca w Kielcach

Kilkanaście roztańczonych dni podczas obfitujących w wiele ciekawych wydarzeń tj.  warsztaty, pokazy i lekcje tańca dla wszystkich chętnych.
Festiwal organizuje Kielecki Teatr Tańca. Program co roku obfituje w wiele ciekawych wydarzeń. W tym roku widzowie obejrzeli znakomite widowisko taneczno-muzyczne Chopin4, z udziałem Urszuli Dudziak i Włodka Pawlika z zespołem, a także Światową Galę Tańca, podczas którego zaprezentowali się między innymi, solistów Baletu Maryjskiego z Sankt Petersburga. Na kieleckich scenach występowali tancerze z różnych stron świata, np., Egiptu i Stanów Zjednoczonych. Czynny udział w festiwalu mógł wziąć każdy, uczestnicząc chociażby w lekcjach tańca.
Festiwal odbywa się każdego roku w kwietniu.

 

Targi Kielce Jazz Festival „Memorial to Miles”

To jedna z ważniejszych imprez jazzowych w kraju o charakterze międzynarodowym.  Podczas festiwalu prezentowany jest jazz tradycyjny, jak też różnorodne trendy i odmiany pojawiające się w tej muzyce na przestrzeni ostatnich lat.
Podczas tegorocznej międzynarodowej imprezy przed kielecką publicznością zaprezentowali się np. francuski trębacz jazzowy Eric Truffaz, niezwykle charyzmatyczna, obdarzona przepięknym, potężnym głosem wokalistka pochodząca z Nowego Jorku Siggy Davis. Usłyszeliśmy również  wokalistkę, kompozytorkę, autorkę tekstów, raperka Mikę Urbaniak oraz Artura Dutkiewicza jednego z najbardziej cenionych polskich pianistów jazzowych.
W ramach imprezy jazzowej po raz pierwszy odbyła się Filmowa Noc Jazzowa i wystawa wybitnego fotografa i fotografika Ryszarda Horowitza „All that jazz". Zobaczyliśmy kolekcję zdjęć przedstawiającą legendy polskiego i amerykańskiego jazzu, które Horowitz fotografował w latach 50-ych i 60-ych XX wieku.
Festiwal Targi Kielce Jazz Festival „Memorial to Miles” odbywa się co roku pod koniec września w Kielcach, w rocznicę śmierci wybitnego muzyka Milesa Davisa.

 

Ogólnopolski Niezależny Przegląd Form Dokumentalnych - NURT

Filmy realizowane przez twórców profesjonalnych i debiutantów, pokazy laureatów z lat poprzednich, wystawy, spotkania z wybitnymi filmowcami i lokalnymi twórcami, warsztaty filmowe - to wydarzenia, jakie odbywają się podczas Ogólnopolskiego Niezależnego Przeglądu Form Dokumentalnych NURT.
Najważniejszy w Polsce przegląd niezależnych dokumentów organizowany jest w Kielcach co roku w listopadzie. Pierwszy odbył się w 1996 roku.

 

Zebrała Agnieszka Kussal-Wojtyna

 
 
 
 

Polecamy:

       

 
  • JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
    JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
  • Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
    Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
  • Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
    Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
    Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
    Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
  • ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
    ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
    Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
  • Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
  • Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
    Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
  • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
  • Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
  • Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
    Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
  • Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
    Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
  • Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
    Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
    Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
    Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 
 
Imieniny:
Weroniki i Sławomira
Wszystkiego najlepszego!