Jesteś tutaj:
 
«Powrót

O przeszłości i przyszłości świętokrzyskiej turystyki

O przeszłości i przyszłości świętokrzyskiej turystyki

Prezentacja rozwoju turystyki w województwie świętokrzyskim  (31).JPGRozwojowi turystyki  na przestrzeni dwudziestu lat, zwiększającej się liczbie odwiedzających nasz region, kształtowaniu rynku hotelarskiego i  kolejnych inwestycji w branży turystycznej poświęcona była uroczysta część sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, która odbyła się dziś, 19 marca, w Filharmonii Świętokrzyskiej.

Z okazji jubileuszu 20-lecia istnienia województwa świętokrzyskiego każdą z sesji Sejmiku inaugurować  będą uroczyste podsumowania dokonań w istotnych dla regionu gałęziach gospodarki. Dziś reprezentantom wszystkich szczebli samorządowych, zarządzającym bazą noclegową, atrakcjami turystycznymi,  przedstawicielom organizacji  krajoznawczych i pozarządowych związanych z turystyką zaprezentowano efekty działań prowadzonych przez podmioty publiczne i prywatne w tej branży.

Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego zaznaczył, że turystyka odgrywa istotną rolę w regionalnej gospodarce. - Dzięki zaangażowaniu środowiska turystycznego, przedsiębiorców, samorządów nasze województwo pięknieje i tworzy coraz ciekawszą ofertę dla gości. Najpełniej będzie widać to we wskaźnikach, danych przytoczonych w prezentacjach. Dzisiejsze spotkanie będzie poświęcone nie tylko podsumowaniu 15-lecia Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, ale  również dyskusji nad konwencją turystyki w regionie i jej perspektyw, ze szczególnym uwzględnieniem turystyki uzdrowiskowej jako jednej z kluczowych specjalności innowacyjnych Świętokrzyskiego - nadmienił marszałek.

O tym, jak bardzo zmieniło się podejście do turystyki w województwie świętokrzyskim od 1998 roku, mówił Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, a zarazem prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej.  - To obecnie bardzo prężnie rozwijająca się gałąź gospodarki. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych kilku lat stanie się jedną z wiodących w naszym regionie. Dwadzieścia lat temu w województwie istniało 15 hoteli, obecnie mamy ich ponad 100. Łącznie zbudowano w tym czasie 250 obiektów noclegowych. Możemy się pochwalić rekordową sprzedażą miejsc noclegowych. W 2017 roku ze świętokrzyskich obiektów hotelowych, pensjonatów, itp.  skorzystało prawie 1 milion 700 tysięcy osób, a dwadzieścia lat temu było to niespełna pół miliona.  Inwestujemy w atrakcje, które zmieniają oblicze turystyki. Mamy jedyne w Polsce partnerstwo publiczno-prywatne w turystyce w postaci Basenów Mineralnych w Solcu-Zdroju. Świetnie radzi sobie turystyka uzdrowiskowa. Powiat buski zajmuje trzecie miejsce w Polsce w sprzedaży usług uzdrowiskowych - prawie 3,5 miliona. Dodam, że piętnaście lat temu było ich niecałe 2 miliony. Ciekawie rozwija się także turystyka kulturowa, czego przykładem mogą być Sandomierz, Święty Krzyż, Zamek Królewski w Chęcinach, turystyka rowerowa z nominowaną do tytułu "Szlak rowerowy roku" trasą Green Velo, czy turystyka biznesowa skupiająca się w Targach Kielce - podkreślał Jacek Kowalczyk.  Jak zasygnalizował, to nie koniec działań podejmowanych na rzecz rozwoju tej dziedziny gospodarki. - Projekty, które mają szansę jeszcze bardziej zdynamizować rynek turystyczny to m.in.: rozbudowa Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie (Akademia Bajki); atrakcje w Busku - remont miejskiego parku i odtworzenie tężni, budowa centrum konferencyjnego, hotelu Słowacki SPA i pierwszego aparthotelu; budowa basenów mineralnych w Kazimierzy Wielkiej,  czy zmieniającego oblicze Wiślicy i rozwijającego infrastrukturę okołoturystyczną Muzeum Archeologicznego. Trzymam kciuki za rozbudowę Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej w Michniowie i kielecki projekt prywatny – Baseny Tropikalne, który z pewnością wygeneruje kilkadziesiąt miejsc pracy. Świetnym kierunkiem są inwestycje w trasy rowerowe  na przykład: 37-kilometrowy szlak śladem kolejki wąskotorowej z Kocmyrzowa do Wiślicy, budowa niezależnej trasy przy drodze wojewódzkiej Ostrowiec - Czekarzewice, przebiegającej przez Bałtów i Krzemionki, mała pętla świętokrzyska wyprowadzająca bezpiecznie  ruch rowerowy ze Świętej Katarzyny do Nowej Słupi. Nie można nie wspomnieć o planowanych rewitalizacjach dwóch zbiorników wodnych w Cedzynie i Sielpi, co niesie ze sobą duży potencjał w kreowaniu turystyki wypoczynkowej oraz o projektach bazujących na lokalnym dziedzictwie kulturowym – Szlaku Śladami Kultury Benedyktyńskiej i  Parku Hutnictwa Świętokrzyskiego -  wymienił prezes ROT WŚ.

W jaki sposób stworzyć miejsce cieszące się ogromną popularnością, angażujące lokalną społeczność i generujące z roku na rok większe zyski ? Odpowiedź na to pytanie znaleźli pomysłodawcy Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. – Obecnie to największy kompleks turystyczny nie tylko w regionie, ale w całym kraju. Liczy ponad 100 ha powierzchni udostępnionej turystycznie o bardzo różnorodnej ofercie. A początek był prosty. Zaczęliśmy od tego, co ziemia świętokrzyska w sobie kryje, czyli skamieniałości, pozostałości po zwierzętach, które kiedyś tu żyły, czyli JuraParku. O dalszym rozwoju zadecydowały trzy czynniki: pasja i miłość do tego regionu oraz rosnące oczekiwania turystów. Oni wiedzą najlepiej, co chcą zobaczyć, mają swoje wymagania. Szukaliśmy więc takich rozwiązań, które byłyby dobre dla nas i jednocześnie fajne dla odbiorców. Słuchanie odbiorców jest najważniejsze, bo budujemy nie dla siebie, ale dla zadowolenia turystów – stwierdził dr Andrzej Boczarowski, reprezentujący Bałtowski Kompleks Turystyczny. Jak podkreślił, za chwilę udostępniona zostanie nowa atrakcja „Polska w miniaturze".  - Choć tego typu miejsc jest już kilka w Polsce, to nasze będzie wyjątkowe - ulokowane w naturalnym świętokrzyskim krajobrazie, na ogromnej przestrzeni z płynącymi rzekami, drogami  i obiektami w gigantycznym formacie. Zapraszam już teraz na majówkę- wyjaśnił. Pomysłów na dalszy rozwój tego miejsca, ważnego na  turystycznej mapie  Świętokrzyskiego,  nie brakuje. Jednym z nich jest stworzenie obiektu zadaszonego, z którego turyści mogliby korzystać cały rok. Czy będą to kolejne baseny mineralne? Mieszkańcy i podróżni przekonają się niebawem.

Ważnym punktem uroczystej części sesji było wręczenie Wojciechowi Legawcowi, prezesowi  Uzdrowiska Busko – Zdrój SA, nominacji do prestiżowej nagrody, ustanowionej przez Business Centre Club. Akt nominacji do Złotej Statuetki Lidera Polskiego Biznesu przekazał Andrzej Mochoń, kanclerz świętokrzyskiej loży BCC. - To ogromne wyróżnienie za efekty naszej codziennej pracy. Staramy się polepszać wskaźniki, zwiekszać przychody, inwestować w rozwój bazy, aby kuracjusze wybierali Busko-Zdrój - skomentował Wojciech Legawiec.

Zwieńczeniem uroczystej części sesji było wręczenie okolicznościowej statuetki "EXTRA Wędrowiec Świętokrzyski" dla Piotra Lichoty, prezesa Stowarzyszenia "DELTA" z Bałtowa.

 
 
 
 

Polecamy:

       

 
  • JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
    JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
  • Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
    Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
  • Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
    Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
    Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
    Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
  • ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
    ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
    Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
  • Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
  • Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
    Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
  • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
  • Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
  • Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
    Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
  • Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
    Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
  • Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
    Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
    Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
    Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 
 
Imieniny:
Andrzeja i Wieńczysława
Wszystkiego najlepszego!