Jesteś tutaj:
 
«Powrót

Na majówkę czas

Na majówkę czas

bańki mydlane Rycerskie potyczki, harce z czarownicami, smakowitości świętokrzyskiego stołu, rowerowe szaleństwo  - to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla mieszkańców i turystów, którzy zawitają między 29 kwietnia a 3 maja w gościnne progi regionu świętokrzyskiego, poszukując mocnych wrażeń lub relaksu na łonie natury.

Świetną zabawę w światowym otoczeniu gwarantuje Park Rozrywki i Miniatur w Krajnie niedaleko Kielc. Ten całoroczny rodzinny ośrodek edukacyjno-rozrywkowy kusi w trakcie majowego weekendu (29 kwietnia – 3 maja) mnóstwem atrakcji.  Rozpoczęcie wspaniałej zabawy o godzinie 10, a w programie m.in.: gry i zabawy z animatorami, malowanie twarzy, zwiedzanie kolejnych niesamowitych nowości w miniaturze, popisy taneczne i występy utalentowanych mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Fani gotowania będą mieli okazję otworzyć sezon grillowy.
Ośrodek będzie czynny w tym okresie do godziny 18.

Na gości od 29 kwietnia do 3 maja czekać będzie też Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej.
Codziennie od godziny 9 do 18 będzie można podejrzeć średniowiecznych rzemieślników przy pracy. Ponadto 29 kwietnia, od godziny 13, chętni z pomocą animatorów „wyczarują" coś z niczego. Od godziny 16 zaplanowano osadowe harce i psoty. Niedzielne popołudnie rozpocznie gastronomiczno- mitologiczna rywalizacja. Od godziny 14 rodziny będą miały okazję spróbować swoich sił w ubijaniu masła na czas oraz w rozwiązywaniu zagadek dotyczących mitologii słowiańskiej i nie tylko.
1 maja upłynie pod znakiem regionalnych smakołyków. Od godziny 14 do 16 odbywać się będą bowiem Świętokrzyskie Targi Smaków, na których wystawią się Koła Gospodyń Wiejskich kultywujące dawne tradycje kulinarne, lokalni producenci miodów, soków i innych produktów. Warsztaty pszczelarskie poprowadzi dla chętnych miejscowa producentka Marta Bęben. Drugi dzień miesiąca zakochanych to kontynuacja kulinarnych doznań, które tym razem skupią się wokół ziół i ziołolecznictwa. Właścicielka Zielarni „Oaza" Teresa Tomaszewska przedstawi zgromadzonym ideę odżywiania według św. Hildegardy oraz opowie o zastosowaniu ziół w samoleczeniu rozmaitych schorzeń. Na zajęcia z rzemiosłem dawnym oraz bajanie przy ognisku zapraszają 3 maja świętokrzyskie czarownice, relaksujące się w Osadzie Średniowiecznej.

Bałtowski Kompleks Turystyczny również przygotował na majówkę moc atrakcji. W Juraparku na przybyłych czekać będą modele dinozaurów naturalnych rozmiarów, prehistoryczne oceanarium i plac zabaw. Dodatkowo prowadzone będą rozgrywki powiększonego „Monopoly" i  „Jengi" . Odważni mogą zmierzyć się w grze w kości z… dinozaurem. W Bałtowskim Zwierzyńcu, oprócz możliwości zobaczenia rozmaitych gatunków zwierząt, dla gości przygotowano rodzinne konkursy sportowe m.in. skok w dal, przeciąganie liny, wyścig w workach. Na lubiących świat tajemnic, grozy i czarów czekać będzie Sabathówka. Magowie, iluzjoniści, czarownice zachęcać będą do wspólnej zabawy i udziału w tworzeniu niesamowitych fryzur, mega dużych baniek mydlanych czy preparowaniu eliksirów.
Bałtowski ośrodek zaprasza wszystkich od 29 kwietnia do 7 maja w godzinach 10.00 - 19.00.

Do odwiedzenia swoich progów zachęca Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Ekspozycja będzie udostępniona zwiedzającym 29 i 30 kwietnia od godziny 11 do 17. We wtorek, 2 maja, zainteresowani wysłuchają historii samochodu marki STAR, obejrzą wystawę paleontologiczną i Zakład Wielkopiecowy między godziną 8 a 16. Dzień później, 3 maja, „Ekomuzeum" czynne będzie od godziny 11 do 17. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 2 godzin.

Majówkę z historią przygotowało dla odwiedzających Góry Świętokrzyskie Centrum Kulturowo - Archeologiczne w Nowej Słupi. Od 29 kwietnia do 3 maja turyści będą mieli okazję podpatrzeć jak dawniej wyrabiano naczynia przy użyciu koła garncarskiego, gotowano i wypiekano chleb oraz podpłomyki, czy destylowano dziegieć. Nie zabraknie również prezentacji starożytnego hutnictwa świętokrzyskiego ze spektakularnym rozbiciem pieca dymarskiego oraz dawnych metod rozniecania ognia. Chętni wezmą udział w warsztatach strzelania z łuku. Centrum Kulturowo - Archeologiczne w Nowej Słupi czynne będzie w czasie majówki od godziny 9 do 17.

W sobotę, 29 kwietnia, fani motoryzacji powinni się zjawić w Miedzianej Górze. Na miejscowym torze wyścigowym odbędzie się piknik motocyklowo-rowerowy, którego organizatorem jest Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach przy udziale miedzianogórskiego samorządu. Festyn rozpocznie się o godzinie 12, a przybyli zobaczą m.in.: kaskaderskie popisy na motocyklu Enduro w wykonaniu Oskara Kaczmarczyka z Nowego Targu, pokaz sprzętu policyjnego, strażackiego. Na scenie zaprezentują się lokalne zespoły śpiewacze oraz kabareciarz Stan Tutaj. Zgromadzeni będą mogli sprawdzić swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i skorzystać z motocyklowej przejażdżki.

Zainteresowani geologiczną przeszłością Ziemi i regionu świętokrzyskiego mogą majową przerwę wykorzystać na wizytę w Centrum Geoedukacji w Kielcach.Oferuje ono: zwiedzanie Galerii Ziemi i wirtualnej jaskini, wystaw czasowych oraz podróż do wnętrza błękitnej planety jak w powieści Juliusza Verne'a. Centrum czeka na turystów 29 i 30 kwietnia od godziny 12 do 18 oraz 2 maja, między godziną 10 a 17. Wymagana jest rezerwacja miejsc pod nr tel. 41 36 76 800 lub emailowo: rezerwacje@geopark-kielce.pl.

Ci, którzy jeszcze nie zaplanowali wypoczynku na przełomie kwietnia i maja, mogą skorzystać z bogatej oferty Kompleksu Świętokrzyska Polana. Położony na otoczonej lasem polanie ośrodek kusi nie tylko profesjonalnymi zabiegami rehabilitacyjnymi i noclegami w pokojach o wysokim standardzie, ale także: wielkimi akwariami, w których pływają ryby i wodne stworzenia z całego świata, świętokrzyskimi zabytkami w miniaturze i ogromnym placem zabaw dla dzieci.

Kolejną edycję Bike Jam, czyli ekstremalnej imprezy na rowerach, przygotowano na nadchodzący weekend w Wąchocku. Przez dwa dni, 29 i 30 kwietnia, w super atmosferze rywalizować będą „bikeriderzy" w kategoriach „Skatepark" oraz „Dirt". Zmierzą się również w rowerowych ewolucjach wykonywanych przy użyciu Flybag – specjalnej poduszki do powietrznych akrobacji. Organizatorzy zapowiadają też after party dla miłośników rowerów w barze "Żarcik" w Wąchocku.

Pokaz żonglerki chustami, rycerskie potyczki, warsztaty tańca dworskiego – te i wiele innych niespodzianek czeka turystów, którzy 30 kwietnia przybędą do zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Majówkę na dziedzińcu zamku uświetnią pokazy w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Miasta Nowa Dęba. Chętni będą mogli przymierzyć dawne stroje, rycerskie zbroje, postrzelać z łuku i nauczyć się kilku kuglarskich tricków. Nie zabraknie konkursów i zabaw dla najmłodszych. Początek biletowanej imprezy o godzinie 14.

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki zaprasza na majówkę z pradziejami.  Na terenie zrekonstruowanej osady neolitycznej między 30 kwietnia a 3 maja będą się odbywały pokazy i warsztaty, które przybliżą zwiedzającym różne aspekty życia ludzi z okresu neolitu i pierwszej fazy epoki brązu. W trakcie trwania pikniku, zwiedzający zobaczą między innymi proces rekonstrukcji zabytków krzemiennych oraz pokazy tworzenia replik naczyń garncarskich. Ponadto w ciągu każdego dnia trwania festynu o godzinie 10, 12 i 14 zostanie przeprowadzony pokaz pozyskiwania miedzi z malachitu. Zainteresowani procesami wyrobu tkanin w pradziejach będą mogli spróbować swoich sił przy warsztacie tkackim. Pod okiem edukatora będzie można postrzelać z różnych rodzajów łuku i wczuć się w rolę prałowcy. Zwiedzający poznają również zagadnienia kuchni pradziejowej. I tak o godzinie 11 odbywać się będzie wypiek chleba, a o godzinie 16 - degustacja pieczonego mięsa, gotowanej soczewicy oraz jaj pieczonych na kamieniu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Muzeum w czasie majówki czynne jest od godziny 9 do 17.

Miłośnikom jazdy konnej poleca się na majówkę Pałac w Kurozwękach. Rajdy konne po malowniczej okolicy będą się odbywać od 1 do 3 maja o godzinie 8. Po trwającej około czterech godzin przejażdżce będzie można zrelaksować się przy integracyjnym ognisku. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonów: 695 086 573 lub 792 873 878.

 
 
 
 

Polecamy:

       

 
  • JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
    JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
  • Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
    Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
  • Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
    Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
    Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
    Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
  • ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
    ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
    Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
  • Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
  • Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
    Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
  • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
  • Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
  • Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
    Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
  • Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
    Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
  • Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
    Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
    Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
    Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 
 
Imieniny:
Feliksa i Aleksandry
Wszystkiego najlepszego!