Jesteś tutaj:
 
«Powrót

Debata o przyszłości świętokrzyskiej gospodarki

Debata o przyszłości świętokrzyskiej gospodarki

Konferencja gospodarcza. Świętokrzyskie jaka przyszłość.- W jaki sposób wykorzystamy szansę płynącą z nowej perspektywy unijnej, zależy od naszej otwartości, kreatywności i umiejętności współpracy. Warto organizować wspólne debaty  i słuchać tych, którzy kreują rozwój gospodarczy – powiedział marszałek Adam Jarubas podczas piątkowej konferencji gospodarczej, współorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. Hasłem przewodnim było „Świętokrzyskie - jaka przyszłość?". W wydarzeniu udział wziął także Arkadiusz Bąk, wiceminister gospodarki, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Wydarzenie odbyło się w hotelu Binkowski. Wraz z urzędem zorganizowali je Radio Kielce i „Echo Dnia". Patronatem nad przedsięwzięcie objął minister gospodarki.
 
W dyskusji udział wzięli znani przedsiębiorcy, którzy odnieśli gospodarczy sukces, jak Michał Sołowow, jeden z najpotężniejszych polskich przedsiębiorców, główny akcjonariusz spółki Synthos, właściciel spółek Rovese, Barlinek i Komfort, a także Mateusz Wiśniewski, wiceprezes zarządu spółki Kolporter, Mirosław Lubarski, wiceprezes Zarządu Grupy Polskie Składy Budowlane z siedzibą w Wełeczu koło Buska-Zdroju oraz Tomasz Kaleta, właściciel firmy Malinowe Hotele. Byli też przedstawiciele świata nauki i organizacji pozarządowych. 
 
- Każde takie spotkanie to głos przedsiębiorców, którzy tworzą miejsca pracy i wdrażają nowoczesne technologie. Dziś Polska i nasz region stoją przed ogromnymi wyzwaniami. Mamy bowiem do dyspozycji unijny budżet. Chodzi o to, by skierować je na te działy, które mogą okazać się obszarami wzrostu i pomnażać kapitał, podnosić konkurencyjność naszej regionalnej gospodarki – mówił Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego, który podkreślił jednak, że nie ma prostych recept na lepszą przyszłość, lecz trzeba wybrać „złoty środek" i po to właśnie zdaniem marszałka, są takie dyskusje.
Podczas spotkania Adam Jarubas przypomniał o wskazanych w Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego czterech podstawowych specjalizacjach. - Możemy się pochwalić firmami budowlanymi wykorzystującymi nowoczesne technologie. Ważna jest także branża metalurgiczno-odlewnicza w północnej części regionu, czy uzdrowiskowa na południu. Ponadto istotne są też nowoczesne rolnictwo i przetwórstwo. Horyzontalnie rozpatrujemy także trzy inne ważne gałęzie – ICT, odnawialne źródła energii i branżę targową – wymieniał marszałek. Podkreślił, że podczas tego typu debat należy zastanowić się co samorządowcy, przedsiębiorcy, czy przedstawiciele nauki i mediów mogą zrobić, by warunki w regionie były lepsze. – Aby określić dokąd mamy zmierzać warto pamiętać z jakiego punktu wychodzimy. W 2004 roku nasz region był najbiedniejszy w Unii Europejskiej. Dziś mamy wynik najlepszy spośród wszystkich regionów Polski Wschodniej – zauważył marszałek. Jego zdaniem najważniejszym wyzwaniem, z którym dziś trzeba się zmierzyć jest depopulacja. - Zasadniczym powodem opuszczania naszego kraju, i tym samym regionu, są oczekiwania wyższych zarobków. To przekłada się na to, że w wielu dziedzinach brakuje fachowców. Optymistyczną informacją jest to, że najnowsze badania przeprowadzone wśród pracodawców prywatnych mówią, iż 70 proc. przedsiębiorstw planuje zwiększyć zatrudnienie do 2016 r., co ma dać dodatkowe 2 tys. nowych miejsc pracy - dodał.
 
Adam Jarubas zaznaczył, że województwo świętokrzyskie to region bardzo wrażliwy na cykle koniunkturalne. - W naszej strategii sformułowany został wniosek, że w momencie kiedy gospodarka europejska rośnie w siłę, Świętokrzyskie bardzo dynamicznie się rozwija. Natomiast w czasie recesji reagujemy na dekoniunkturę bardzo wrażliwie – zauważył Adam Jarubas.
 
Podczas konferencji marszałek przedstawił najważniejsze zadania władz województwa na najbliższy czas. Wśród nich jest stymulowanie pozytywnych zmian w gospodarce poprzez oparcie wzrostu gospodarczego o nowoczesne rozwiązania technologiczne i organizacyjne oraz, co bardzo ważne, podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadr. Bardzo istotne jest także tworzenie przyjaznego klimatu dla rozwoju gospodarczego poprzez kształtowanie kreatywnych, przedsiębiorczych postaw wśród młodych ludzi. Marszałek wymienił też budowę regionalnego systemu finansowania mikro i małych przedsiębiorstw, zapewnienie dostępu do wysokiej jakości usług szkoleniowych i doradczych, czy podniesienie zdolności samorządów lokalnych do przyciągania inwestycji. 
 
Adam Jarubas podkreśli, że nie bez znaczenia jest zacieśnianie współpracy biznesu ze światem nauki i wykorzystanie potencjału uczelni i innych podmiotów sfery badawczo-rozwojowej. Według niego potrzebna jest większa „otwartość" tych środowisk i umiejętność komercjalizacji tego, co się dzieje w przestrzeni uczelnianej. 

- Na kolejne siedem lat mamy w Świętokrzyskiem do dyspozycji ponad 5,6 mld  zł. Premiowane będą innowacje, przedsiębiorczość, energetyka i projekty z zakresu społeczeństwa informacyjnego. Dążymy do tego, aby świętokrzyskie firmy coraz powszechniej zaczęły opierać swoją konkurencyjność o nowoczesne technologie i nowatorskie podejście do organizacji produkcji. Takie podejście pozwoli na zmianę dominującego dotychczas w Polsce modelu opierającego konkurencyjność na niskich kosztach pracy. Osiągniemy sukces jeśli wszelkim działaniom będą towarzyszyły inwestycje w podnoszenie kwalifikacji i kompetencji kadr – powiedział marszałek. 
 
Częścią konferencji są panele specjalistyczne. Pierwszy z nich dotczy inwestowania w Świętokrzyskiem. Biorą w nim udział między innymi: Kazimierz Kotowski, członek Zarządu Województwa, Szymon Mazurkiewicz, dyrektor Kieleckiego Parku Technologicznego, Cezary Tkaczyk, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice", Michał Cielibała, ekspert w dziedzinie rachunkowości i ekonomii oraz przedsiębiorca Tomasz Tworek.
Drugi panel poświęcony jest turystyce i uczestniczyć w nim będzie Piotr Lichota, współwłaściciel bałtowskiego kompleksu JuraPark. Adam Spała właściciel fabryki AS i Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie, Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach oraz Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej.
 
Tymczasem wieczorem poznamy „Złotą Setkę – ranking największych firm województwa świętokrzyskiego", który od 2008 r. przygotowuje redakcja „Echa Dnia". Lista tworzona jest w oparciu o przychody. Są to więc firmy z największym zyskiem czy rentownością. Podczas gali wręczone zostaną także „Diamenty" – nagrody dla świętokrzyskich firm, które poprzez swoją działalność promują nasz region. 
 
 
 
 

Polecamy:

       

 
  • JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
    JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
  • Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
    Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
  • Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
    Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
    Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
    Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
  • ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
    ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
    Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
  • Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
  • Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
    Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
  • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
  • Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
  • Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
    Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
  • Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
    Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
  • Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
    Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
    Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
    Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 
 
Imieniny:
Feliksa i Aleksandry
Wszystkiego najlepszego!