Jesteś tutaj:
 
«Powrót

„Człowiek musi być otwarty na zmiany...”

„Człowiek musi być otwarty na zmiany..."

Życie jest ciągłą zmianą, a zmiana musi być innowacyjna. Ta zasada według Ryszarda Zbróga odnosi się nie tylko do przedsiębiorczości, ale do każdej dziedziny życia. O tym, dlaczego w życiu najważniejsza jest otwartość na to, co nowe, rozmawiamy z prezydentem Staropolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Kielcach.

 

 

 

Ryszard Zbróg, prezydent SIPH

– Panie Prezydencie, najwięcej pieniędzy z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka zdobywają na swoje projekty przedsiębiorcy z największych polskich metropolii. Z danych za pierwsze półrocze b. r. wynika, że województwo świętokrzyskie raczej nie należy do czołówki. Mamy duży powód do niepokoju?

– Powodów do niepokoju nie ma co ukrywać, bo jeśli nasz region w latach 2007-13 nie wykorzysta szansy, by osiągnąć poziom rozwoju, który pozwoli konkurować na globalnym rynku, to będzie oznaczało, że nie wykorzystaliśmy wejścia Polski do Unii. Przyszły okres, 2014-20 będzie okresem rywalizowania i do tej rywalizacji trzeba być przygotowanym. Firma, która chce być konkurencyjna, musi zmieniać technologie, zarządzanie, produkty czy usługi. Nasz region jest przede wszystkim regionem pozyskiwania surowców. Nie mamy firm o wysokim poziomie technologii, w związku z tym jeśli konkurują ze sobą projekty innowacyjne z innych regionów – w dziedzinie produkcji maszyn, urządzeń, leków, to te projekty uzyskują większą liczbę punktów przy ocenie. Ale nie jest tragicznie. Ilość składanych wniosków przez świętokrzyskich przedsiębiorców jest proporcjonalna do populacji w naszym regionie –  to 2,5-3 procent wszystkich projektów zgłaszanych do Innowacyjnej Gospodarki.

– Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa jest instytucją wdrażająca w regionie świętokrzyskim Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Na pewno ma Pan orientację, jakie innowacje wdrażają świętokrzyscy przedsiębiorcy.

– Najbardziej popularne u nas działania to rozwijanie e-biznesu, usługi elektroniczne i produkcja biopaliw, wdrażanie programów eksportu. Natomiast tam, gdzie mamy projekty inwestycyjne, oparte na nowoczesnych technologiach, może mamy mniejsze szanse, ale też są obecnie w województwie realizowane ciekawe projekty, m. in. w przemyśle ceramicznym, w produkcji energii  odnawialnej, bo przecież wytwarzanie energii z paliw odnawialnych to obecnie jeden z najważniejszych kierunków innowacyjnego rozwoju gospodarki. Pieniądze z POIG jeszcze się nie skończyły i warto po nie sięgać.
Organizujemy szkolenia przedsiębiorców, promujemy program, zachęcamy ich. Prowadzimy w województwie regionalny punkt konsultacyjny, który świadczy doradztwo dla tych wszystkich, którzy interesują się rozwojem własnego przedsiębiorstwa.

– Dlaczego innowacyjność firmy jest taka ważna?

– Moja działalność w Izbie jest związana z moim osobistym przekonaniem, że życie jest to proces zmieniający się i że te zmiany powinny być nacechowane innowacyjnością, czyli powinny owocować lepszą jakością. Moją misją jest uświadamiać wszystkim coś, czego doświadczyłem osobiście: jeżeli jest się przedsiębiorcą, to nie można widzieć swojej przyszłości optymistycznie, jeśli nieustannie nie myśli się o zmianach produktowych i procesowych. Inaczej konkurencja w krótkim czasie zweryfikuje mój produkt, moje koszty i perspektywa takiego przedsiębiorcy, który się nie zmienia, jest przewidywalna –  trzeba mieć świadomość, że wcześniej czy później będzie bankrutem. Więc człowiek musi być otwarty na zmiany. I ja podobnie patrzę na wszystko, z czym się zderzam, z czym mi przychodzi obcować i prywatnie, i z tytułu pełnionych funkcji. W gruncie rzeczy jestem głęboko przekonany do tych treści, które proponuje Unia Europejska i jestem jednocześnie zdecydowany, żeby tu, w swoim otoczeniu działać tak, aby te innowacje były widoczne w samej Izbie i żeby  proponować przedsiębiorcom w swoim otoczeniu tego rodzaju postawy, poglądy. Po prostu lubię krzewić ideę rozwoju.

– Otwartość na zmiany i przekonanie, że życie jest ciągłą zmianą, że trzeba przewidywać problemy, to idee, które ceni Pan również w życiu prywatnym? Czy to jest Pana filozofia życiowa?

– Tak jest. Jakiś człowiek konserwatysta, tradycjonalista, nieotwarty na zmiany nie miałby pola działania w tej instytucji. Tutaj trzeba samemu dać dobry przykład i skutecznie tę filozofię ciągłego rozwoju wdrażać. Ja się strasznie boję o to, jak będzie wyglądała przyszłość, gdyby na przykład Unia przyjęła taką strategię  na lata 2014-20, że zmniejszy środki na politykę spójności. Ważne, żebyśmy teraz wykorzystali środki na rozwijanie potencjału innowacyjności, byśmy mogli być w przyszłości konkurencyjni.

– A jakie są Pana pasje pozazawodowe?

– Piłka ręczna i piłka nożna, dwie dziedziny, które w naszym województwie osiągnęły najwyższy poziom, więc staram się chodzić na mecze. Poza tym lubię dbać w wolnych chwilach o to, co mam – domek jednorodzinny, domek letniskowy; poświęcam na to sporo czasu. Poza tym lubię podróżować i interesuje mnie wszystko, co wiąże się z architekturą, z budownictwem, z historią, mam wiele książek na ten temat. Lubię też kontakt z naturą, z przyrodą. Kiedy żył teść i miał gospodarstwo rolne, to uczestniczyłem we wszystkich pracach, znam się na tym i wszystko, co wiąże się z rolnictwem, też jest moją pasją. Interesuję też bardzo miastem Kielce, jestem w kilku komisjach rewitalizacji i monitorowania rozwoju miasta. Staram się nie wpływać obezwładniająco w tych gremiach, bo mam i możliwości osobiste, i wiedzę, żeby wszędzie zdominować wszystkich, ale nie robię tego. Patrzę na życie w taki sposób, że każdy ma swoje pięć minut i jedni powinni wspierać innych, którzy w tym czasie są aktywni i decydują o różnych sprawach. Jest wiele kwestii, które mnie pochłaniają. Codziennie coś się dzieje, więc tego czasu wolnego mam bardzo mało.

– Przy tak ogromnej aktywności pewnie ma Pan jakiś swój sposób na „doładowanie akumulatorów”?

– Mam pieska, domowo-podwórkowego. To owczarek niemiecki, bardzo mądre stworzenie, ma na imię Puma. Śpię dobrze. Nie mam czasu na jakieś fobie, moją energię wyczerpuje moja działalność. Kiedyś przeżywałem wiele osobistych napięć, na przykład w czasie "walki o województwo”; to był bardzo trudny okres. W pewnym momencie byłem sam, a środowisko przedsiębiorców mnie mobilizowało do działania, bo wiedzieli, co brak województwa oznaczałby dla Kielecczyzny i jak byłby finał. Trzeba było zbudować strategię, zmobilizować różne środowiska i ten stres, że przegramy, był ogromny. Gdybyśmy nie byli województwem, to wielu ludzi sobie nie zdaje sprawy, w jakim punkcie byłby dziś nasz region i jakie byśmy ponosili konsekwencje. Dziś też zawsze mam o czym myśleć, ale jak tylko mam wolną chwilę, to staram się odciążać umysł od wszystkich problemów. Najwięcej czasu oczywiście pochłania praca. Mogę powiedzieć krytycznie, że zbyt wiele czasu i uwagi poświęcałem oraz nadal poświęcam pracy. Ale działalność dla dobra wspólnego też jest dla mnie czymś bardzo, bardzo  ważnym.

– Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiała Joanna Majewska

 
 
 
 

Polecamy:

       

 
  • JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
    JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
  • Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
    Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
  • Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
    Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
    Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
    Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
  • ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
    ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
    Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
  • Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
  • Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
    Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
  • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
  • Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
  • Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
    Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
  • Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
    Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
  • Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
    Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
    Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
    Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 
 
Imieniny:
Roberta i Serwacego
Wszystkiego najlepszego!