Jesteś tutaj:
 

Wywiady Wywiady

"Skarbem Połańca są ludzie"

Połaniec i okolice to obecnie najlepiej przygotowane pod inwestycje tereny w województwie świętokrzyskim. O rozwoju gminy i szansach, które przed nią stoją rozmawiamy z burmistrzem Jackiem Tarnowskim.

"Najważniejsza jest współpraca z ludźmi"

Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny, jest jednym z najbardziej aktywnych samorządowców naszego regionu. Ostatnio magazyn „Forbes" oraz FRDL uhonorowały go prestiżowym tytułem Lidera Lokalnej Społeczności. Redakcji Portalu „Wrota Świętokrzyskie" opowiada o pracy na rzecz gminy i zmianach, jakie dzięki niej zaszły w ciągu ostatnich lat.

Sztuka nie stawia ograniczeń...

Jest historykiem sztuki, osobą o wielkiej wrażliwości, artystką i szefową Biura Wystaw Artystycznych. Dzięki jej staraniom placówka prężnie się rozwija i dziś śmiało może konkurować z największymi ośrodkami kulturalnymi w Polsce. Stanisława Zacharko opowiada nam o świecie sztuki i jej nieograniczonych możliwościach.

Rozmowa z Bogdanem Panhirszem, dyrektorem zarządu Grupy PSB, firmy nominowanej do VI edycji nagrody "Świętokrzyska Viktoria"

Grupa Polskie Składy Budowlane to jedna z najprężniej rozwijających się firm nie tylko w regionie, ale także w całym kraju. Jest wizytówką województwa i dowodem na to, że Świętokrzyskie to dobre miejsce na prowadzenie biznesu. Rozmawiamy z Bogdanem Panhirszem, dyrektorem zarządu PSB.

Na serce, wątrobę, nerkę czekają setki osób. Pobrania narządów ratują im życie

Na ich oczach rozgrywają się tragedie ludzkie. Ból, którego nie sposób ukoić. Bo śmierć dotyka często ludzi młodych, zdrowych, którzy rano jakby nigdy nic wyszli z domu… Z jednej strony widzą niewyobrażalne dramaty,  a z drugiej nadzieje na życie tych, którzy czekają na przeszczep. To powoduje, że znajdują siłę, by dalej pracować jako koordynatorzy transplantacyjni. Pielęgniarka Wiesława Saladra i neurochirurg Igor Szydłowski z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach doprowadzili do tego, że w zeszłym roku w placówce na Czarnowie pobrano narządy aż od 11 dawców. Dzięki temu kilkadziesiąt innych osób dostało szansę na normalne życie.

Aktywizacja młodych przede wszystkim

Nie napawa optymizmem obecna sytuacja na rynku pracy w województwie świętokrzyskim. Według statystyk w grudniu 2013 roku,  w urzędach pracy w całym regionie zarejestrowało się ponad dwa tysiące osób, a wskaźnik bezrobocia wyniósł ponad 16%. Jako główne czynniki takiego stanu rzeczy podaje się najczęściej: sezonowości niektórych prac np. w budownictwie i rolnictwie, nierównomierny rozwój gospodarczy poszczególnych rejonów, likwidację zakładów pracy czy niedopasowanie kwalifikacji bezrobotnych do wymagań stawianych kandydatom przez ich potencjalnych pracodawców czy wysokie pozapłacowe koszty zatrudniania. O tym, w jaki sposób powiatowe urzędy pracy pomagają pozostającym bez zatrudnienia i poszukującym pracy, jak również wspierają przedsiębiorców w tworzeniu nowych etatów rozmawiamy z Małgorzatą Stanioch, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.

O pielęgnowaniu historii i nowym miejscu na kulturalnej mapie województwa. Rozmowa z Agnieszką Dziarmagą, szefową Świętokrzyskiego Sztetla

Przez lata pracowała jako dziennikarka i to właśnie dzięki temu poznała Chmielnik. Teraz kieruje tam nowoczesnym ośrodkiem z niezwykłą historią. Agnieszka Dziarmaga, szefowa Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl", opowiada nam między innymi dlaczego młodych ludzi warto uczyć szacunku i poszanowania tradycji…  

To był jedyny dokument na dowód, że ojciec żyje

- Wywozili ich po stu albo po dwustu w wagonach towarowych, i tak codziennie. Wśród ponad 6 tys. nazwisk na liście ofiar z Ostaszkowa jest mój ojciec. Ciało jego, tak jak i jego towarzyszy, w pohańbieniu wrzucono do dołu śmierci w Miednoje, a tajemnicę zbrodni ukryto przed światem przez ponad pół wieku. - Henryk Fryst, pierwszy prezes i współtwórca kieleckiego Koła Rodzin Katyńskich, opowiada o ojcu Edmundzie i poszukiwaniach prawdy.

Pomagamy, aby potrzebujący poczuli, że ktoś się o nich troszczy

Szlachetna Paczka już ósmy rok działa w naszym regionie, ale od kilku lat przeżywa prawdziwy rozkwit. Akcja z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi zarówno wśród potrzebujących, wolontariuszy jak i darczyńców. Idea polega na obdarowaniu rodzin według ich potrzeb. Pomoc nie trafia jednak do tych, którzy potrafią ją sobie zapewnić. Dzięki Paczce potrzebujący czują, że ktoś się o nich troszczy i mogą cieszyć się ze świąt.

"Inspiracje czerpię ze spotkań z ludźmi" – rozmowa z Robertem Drobniuchem

Przyjechał tu ponad rok temu z Białegostoku, by realizować swoją wizję teatru. Jest pracowity i ambitny, czego dowodem są nowe pomysły na uatrakcyjnienie repertuaru. Rozmawiamy z Robertem Drobniuchem, dyrektorem Teatru Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach. 

Wyświetlanie 41 - 50 z 113 rezultatów.
Pozycji na stronę 10
z 12