Jesteś tutaj:
 

U partnerów

logo Portal Wrota Świętokrzyskie„U Partnerów" to miejsce stworzone z myślą o samorządach, instytucjach kulturalnych, oświatowych, organizacjach pozarządowych, które na stronie „Wrót Świętokrzyskich" chcą pochwalić się swoimi inicjatywami, promować osiągnięcia gospodarcze, przyciągnąć potencjalnych inwestorów lub zainspirować innych do prospołecznych działań. Grono tych, którzy zdecydowali się z nami współpracować, stale się powiększa.

Oprócz szeregu zapowiedzi lokalnych przedsięwzięć, właśnie tutaj publikujemy bieżące wiadomości o wydarzeniach z dziedziny przedsiębiorczości, kultury, turystyki, polityki społecznej i zdrowotnej, ekologii, itp., mających miejsce na terenie świętokrzyskich gmin i powiatów. Nie brakuje również newsów dotyczących ogólnopolskich osiągnięć przedstawicieli naszego regionu. Szeroko promowane są inwestycje i projekty realizowane przy współudziale środków z Unii Europejskiej.

Szczegóły w aktualnościach poniżej.

«Powrót

Podziekują za tegoroczne zbiory

Podziekują za tegoroczne zbiory

dożynkowy chlebNiezwykle urodzajnie zapowiada się przedostatni sierpniowy weekend, a to za sprawą tegorocznych obchodów święta plonów w kolejnych miejscowościach województwa świętokrzyskiego. 19 i 20 sierpnia rolnicy podziękują za zbiory m.in. w: Bielinach, Chęcinach, Stopnicy, Włoszczowie, Zawichoście, Ćmielowie, Łącznej, Skalbmierzu.

W sobotę, 19 sierpnia, delegacje z dożynkowymi wieńcami o godzinie 15.15 zbiorą przed kaplicą w Bichniowie, gm. Secemin. Po nabożeństwie w intencji rolników korowód przemaszeruje na plac dożynkowy przy remizie OSP w Bichniowie. Po nim rozpocznie się część oficjalna z wystąpieniami władz gminy, zaproszonych gości oraz  ośpiewaniem wieńców. Imprezę ubarwią prezentacje zespołów folklorystycznych i występ Kabaretu Z Konopi . O godzinie 20 rozpocznie się zabawa taneczna. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci, które będą mogły spędzić czas w wesołym miasteczku, wziąć udział w konkursach czy ozdobić sobie buzie kolorowym malunkiem.

Czeski lunapark, liczne koncerty, konkursy i atrakcje dla każdego znajdą się w programie tegorocznych Dni Stopnicy. Dwudniowa impreza, 19 – 20 sierpnia, będzie miała miejsce w kompleksie szkolno-sportowym przy ulicy Kazimierza Wielkiego w Stopnicy. Święto będzie również okazją do podsumowania zbiorów 2017.
Od godziny 18 w sobotnie popołudnie, 19 sierpnia,  trwać będzie prawdziwa muzyczna fiesta. Na początek zagrają „Reversband" oraz  EXELENT. Później scenę rozgrzeje do czerwoności zespół JOKER. Pierwszy dzień tanecznie podsumuje zabawa z „Reversband".
Od obrzędów związanych z podziękowaniem za zebrane w tym roku plony zaczną się niedzielne obchody Dni Stopnicy. O godzinie 11.30 korowód dożynkowy wymaszeruje z dziedzińca zamkowego i skieruje się do kościoła parafialnego pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Stopnicy. Po mszy pochód przejdzie do kompleksu szkolno-sportowego, gdzie kontynuowana będzie część oficjalna dożynek z rozstrzygnięciem konkursu na najpiękniejszy wieniec.
Po godzinie 15.30 wystartuje blok artystyczny, w którym publiczność wysłucha m.in. Kapeli Stefana Wyczyńskiego z Lubczy, grup: „Mirage", VERDIS, ROMPEY. O dawkę dobrego humoru zadba Kabaret-Biesiada w Kopydłowie. Organizatorzy przygotowali także dwugodzinny blok zabaw i gier dla najmłodszych. Na godzinę 21 przewidziano występ gwiazdy Dni Stopnicy – zespołu AKCENT i Zenona Martyniuka. Na wieńczącą  wydarzenie zabawę zaprosi późnym wieczorem zespół „Mirage".

Uroczysty korowód barwnych wieńców dożynkowych oraz liturgia mszy świętej rozpoczną 20 sierpnia święto plonów w gminie Bieliny. Dożynkowy pochód wyruszy o godzinie 13.40 sprzed Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach na stadion sportowy, gdzie o godz. 14.00 tradycyjnie rozpocznie się msza święta oraz nastąpi prezentacja wieńców dożynkowych przygotowanych przez sołectwa z gminy Bieliny.
Uczestnicy święta plonów będą mieli możliwość posłuchania i zobaczenia występów solistów, zespołów i kapel działających na terenie gminy Bieliny m.in.: Marii Bery, Zuzanny Bery, Małgorzaty Kałuży, „Jodełek", „Małych Bielinianek", „Makoszanek", „Śwarnych  Kakonianek", „Echa Łysicy", Kapeli Bielińska, Kapeli z Kakonina oraz Orkiestry Dęta OSP w Bielinach. Na scenie pojawi się też Klubu 4H „Iskra" z Ożarowa, który przedstawi widowisko muzyczne pt.„Rozrywkowa ewolucja mężczyzny". Wieczorem scena należeć będzie do zespołu „EGO". Bieliniańskim dożynkom towarzyszyć będzie kiermasz twórczości  ludowej, produktów regionalnych i lokalnych przysmaków. Rozstrzygnięty zostanie również konkurs „Najładniejsza i bezpieczna posesja gminy Bieliny" w kategorii działka oraz gospodarstwo.
Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla dzieci: karuzele, dmuchańce, malowanie buziek i wiele innych. Wydarzenie zakończy dyskoteka, którą poprowadzi DJ Mateusz, serwując największe wakacyjne hity ostatnich lat.

Również w niedzielę mieszkańcy gminy Chęciny mszą świętą o godzinie 14 w Sanktuarium Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Wolicy – Tokarni rozpoczną obchody święta plonów. Po uroczystości odbędzie się przemarsz korowodu dożynkowego na plac przy świetlicy w Wolicy. Tam odbędzie się uroczyste przekazanie chleba, ośpiewanie wieńców dożynkowych oraz występy zespołów  folklorystycznych.  O uśmiech na twarzach zadba Kabaretowa Grupa Biesiadna, a w taneczny nastrój wprowadzi zespół BRATERS. Gwiazdą wieczoru będzie grupa DROSSEL.

Aby tradycji stało się zadość za tegoroczne plony podziękują 20 sierpnia mieszkańcy gminy Ćmielów. Wydarzenie rozpocznie o godz. 12.00 msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Ćmielowie. Artystyczna część dożynek rozpocznie się o godz. 15.00 na terenie placu OSP w Grójcu. W programie m.in.: występ Orkiestry Polowej Brygady Polskich Drużyn Strzeleckich z Kunowa, zabawa taneczna, gry i zabawy dla najmłodszych, koncerty zespołów.

Tego samego dnia świętować będą także mieszkańcy gminy Czarnocin. Dożynki odbędą się na boisku sportowym.

Dożynki gminy Daleszyce zainauguruje eucharystia odprawiona 20 sierpnia w samo południe w daleszyckiej świątyni.  Następnie uczestnicy w barwnym korowodzie przejdą na stadion sportowy, gdzie odbędą się główne uroczystości święta plonów. Na scenie zaprezentują się zespoły ludowe, orkiestry dęte. Wydarzeniu towarzyszyć będzie Turniej Sołectw Gminy Daleszyce. Imprezę zakończy zabawa taneczna z zespołem "Galant".
 
Dzierążnia będzie miejscem tegorocznych dożynek gminy Działoszyce. Uroczystości zapoczątkuje msza święta w dzierążyńskiej świątyni o godzinie 14.30. Następnie uczestnicy w barwnym korowodzie przejdą na plac OSP. Tam odbędą się obrzędy dożynkowe i część artystyczna.

Nie zabraknie atrakcji także podczas niedzielnych dożynek w Górnie, które, zgodnie z tradycją, rozpocznie msza święta o godzinie 11 w miejscowym kościele. Po jej zakończeniu korowód przemaszeruje na stadion sportowy GKS Górno, gdzie wystąpią zespoły ludowe i młodzieżowe. W konkursowe szranki staną górniańscy rolnicy.

W niedzielę, 20 sierpnia, podczas eucharystii o godzinie 14.30 w kościele pw. Piotra i Pawła za plony podziękują mieszkańcy gminy Kije. W programie wydarzenia m.in.: występy artystyczne, konkursy dla publiczności, występ Kapeli Ponidzie, Przegląd Pieśni Ludowej, gry i zabawy dla najmłodszych. Dożynki zakończy zabawa taneczna z zespołem KROKUS.

Uroczyste obchody gminnego święta plonów na nadchodzącą niedzielę zaplanowano również w Łącznej. Dożynki rozpoczną się o godzinie 15 mszą świętą. Po uroczystości odbędzie się przemarsz korowodu dożynkowego na plac przy Zespole Szkół w Łącznej, gdzie publiczność obejrzy dożynkowe obrzędy, taneczne popisy i wysłucha utalentowanych muzyków.

Łoniowskie dożynki rozpocznie o godzinie 12.00 msza święta w kościele pw. św. Mikołaja. Po eucharystii korowód przejdzie na placu Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbędzie się przekazanie i prezentacja wieńców dożynkowych. O godzinie 15.45 rozpocznie się blok animacji i zabaw dla dzieci „Baw się z nami rodzicami". Zespół obrzędowy LASOWIACY przedstawi „Żniwa Staropolskie", a na scenie zaprezentują się: LESIOKI, BACIARY oraz PROJECT BAND. Dożynki zakończy pokaz sztucznych ogni.

Obrzędy dożynkowe w wykonaniu zespołu PACANOWIANIE, konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, turniej sołtysów i sołectw, zabawa taneczna  - to tylko niektóre z atrakcji tegorocznych Dożynek Gminy Łubnice. Impreza rozpocznie się 20 sierpnia o godzinie 17 na placu rekreacyjnym w Łubnicach.

W niedzielę także mieszkańcy Masłowa będą dziękować za tegoroczne plony. Na godzinę 11 zaplanowano zbiórkę koło pomnika św. Jana Pawła II w Masłowie. Tam przeprowadzony zostanie konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Następnie uczestnicy przejdą w barwnym korowodzie do kościoła parafialnego w Masłowie, by uczestniczyć w mszy świętej o godzinie 12.

Dożynki gminy Moskorzew rozpocznie polowa msza święta o godzinie 15 na placu obok budynku moskorzewskiej OSP. Godzinę później zaplanowano obrzędy dożynkowe – przekazanie chleba, odśpiewanie pieśni, przekazanie wieńców. Na scenie zaprezentują się zespoły ludowe oraz młodzieżowe. Imprezę zakończy zabawa taneczna.

Dębno będzie gospodarzem tegorocznego święta plonów gminy Nowa Słupia. W samo południe 20 sierpnia w miejscowym kościele parafialnym odprawiona zostanie msza święta w intencji rolników. Na godz. 13.15 zaplanowano Jarmark Dożynkowy. W programie m.in.: konkurs na najładniejszy wieniec i najładniejsze gospodarstwo agroturystyczne, turniej sołectw, wystawa  sprzętu rolniczego, koncerty zespołów ludowych i młodzieżowych oraz zabawa taneczna.

Uroczysta polowa msza święta przy Urzędzie Gminy z udziałem orkiestry dętej rozpocznie tegoroczne dożynkowe uroczystości w Osieku. O godzinie 15 nastąpi przekazanie wieńca i chleba gospodarzom dożynek, wybór najładniejszego wieńca. Nie zabraknie także muzycznych wrażeń. Zaprezentują się zespół „Same Swoje z Przeciszowa" i zespół pieśni i tańca KOTLINA. Na zakończenie o godzinie 17 zagra zespół Czarno-Czarni. Festyn zakończą taneczne pląsy z zespołem SUNDAY.

Tegoroczne dożynki gminy Pacanów rozpocznie o godzinie 14 msza święta za rolników na placu dożynkowym w Sroczkowie. Po uroczystości odbędą się obrzędy dożynkowe. Wręczone zostaną także odznaczenia Ministra Rolnictwa. Na scenie zaprezentuje się Kapela Świętokrzyska, formacja „VaBank", zespół „Rubin", gminna orkiestra dęta. Gwiazdą wieczoru będzie  formacja "Disco Polot - Disco Odlot". Wydarzenie zakończy pokaz fajerwerków oraz zabawa pod gwiazdami.

Pierzchnica zainauguruje święto plonów 20 sierpnia mszą świętą o godzinie 14 w miejscowym kościele. Po uroczystości odbędzie się ceremonia dożynkowa oraz występ zespół "Górecki". Wydarzeniu towarzyszyć będzie Festyn Rodzinny w miejscowości Górki. Podczas festynu odbędzie się III część Konkursu Kulinarnego "Pierzchnica - kraina serca".

Dożynki gminne w Rytwianach rozpocznie o godzinie 14.00 msza święta w kościele parafialnym. Część obrzędowa dożynek odbędzie się na stadionie sportowym w Rytwianach. Będzie można posłuchać zespołów „Sichowianie", „Rudzianki". W godz. 15.00 – 18.00 zaplanowano występy młodych artystów z terenu gminy. Gwiazdą wieczoru będzie zespół „Łobuzy". Imprezę zakończy dyskoteka pod gwiazdami z DJ Viper.

Fani tradycji mogą też zawitać do Słupi, gdzie 20 sierpnia w pobliżu miejscowego amfiteatru zaplanowano gminne dożynki. Oprócz zwyczajowego korowodu, przekazania chleba i wieńców oraz przemówień, na gości czekać będą przysmaki przyszykowane przez słupiańskie gospodynie – dania lokalne, nalewki. Dzieci odkryją uroki trampolin, karuzeli i zjeżdżalni, zaś muzycznym podsumowaniem świętą będą występy zespołów The Sing, Blue Rey, Toporki. Święto plonów zakończy zabawa pod gwiazdami.

Skalbmierskie dożynki zainauguruje 20 sierpnia msza święta w miejscowym kościele parafialnym. Po zakończeniu eucharystii barwny korowód podąży na stadion sportowy LKS Victoria, gdzie odbędą się obrzędy dożynkowe, koncerty zespołów oraz konkursy dla publiczności.

Eucharystia o godzinie 13 w kościele parafialnym w Waśniowie zapoczątkuje obchody święta plonów w tej gminie.  Po uroczystości kolorowy korowód dożynkowy przejdzie na waśniowskie błonia. Tam odbędą się dalsze uroczystości. W programie ośpiewanie wieńców, konkursy dożynkowe, zabawa taneczna z zespołem Champion, koncert zespołu Shantel.

Dożynkowy korowód, występy artystyczne, konkursy dla publiczności, zabawa taneczna, degustacja regionalnych potraw – to tylko niektóre z atrakcji, jakie odbywać się będą podczas tegorocznych dożynek gminy Wiślica. Msza Święta rozpocznie się o godzinie 12 w Bazylice Narodzenia NMP.

Barwny korowód dożynkowy, prezentacja i ośpiewanie wieńców, występy wokalne zespołów gminnych, koncert Powiatowej Kapeli Włoszczowskiej, zabawa taneczna – tak w skrócie można opisać tegoroczne dożynki gminy Włoszczowa, które zaplanowano w Kurzelowie. Msza święta  rozpocznie się o godzinie 12 w kościele w Kurzelowie. Obrzęd żniwny odbędzie się na placu przy OSP.

20 sierpnia na gminne dożynki zaprasza tez samorząd Wodzisławia. Święto plonów 2017 odbędzie się na placu Szkoły Podstawowej w Niegosławicach, a zapoczątkuje je msza o godzinie 14. W programie: konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, quizy dla publiczności, występy zespołów ludowych, występy dzieci i młodzieży, a także zabawa taneczna.

Wiele atrakcji czeka także na mieszkańców Zawichostu, którzy zdecydują się 20 sierpnia przybyć na stadion sportowy, aby uczestniczyć w dożynkowych uroczystościach. Część artystyczną, obfitującą w muzyczne i taneczne doznania, poprzedzi eucharystia o godzinie 15.30 w kościele w Zawichoście

Atrakcji nie zabraknie także podczas dożynek w Złotej. Rozpocznie je msza święta o godz. 14.00 w kościele parafialnym. Część obrzędowa oraz artystyczna odbędzie się na lokalnym stadionie. W programie m.in. quizy i konkursy, występy zespołów młodzieżowych i ludowych, wesołe miasteczko, degustacja potraw regionalnych oraz zabawa pod gwiazdami.
 

Aktualności u partnerów Aktualności u partnerów

Budynek przedszkola w Stopnicy nabiera barw

Budynek przedszkola w Stopnicy nabiera barwBudowa budynku przedszkola w Stopnicy wkracza w decydującą fazę. Inwestycja jest możliwa dzięki uzyskaniu przez Gminę Stopnica dofinansowania w wysokości 2,5 mln złotych ze Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Co wiem o Ziemi Świętokrzyskiej?

mapa województwa świętokrzyskiegoKonkurs wiedzy pt. „Co wiem o Ziemi Świętokrzyskiej" odbędzie się w najbliższy wtorek, 25 kwietnia, w Internacie przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 we Włoszczowie. Rywalizację organizowaną przez włoszczowską filię Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej patronatem honorowym objął marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

W Pacanowie powstają palce zabaw i rekreacji

W Pacanowie powstają palce zabaw i rekreacjiGmina Pacanów działająca w porozumieniu z lokalnymi stowarzyszeniami  realizuje oczekiwany przez młodych rodziców projekt montażu placów zabaw dla dzieci oraz placów, tzw. rekreacji dla starszej młodzieży i dorosłych.

Obradować będą w Michałowie i Miedzianej Górze

Urząd Gminy Michałów.jpgUrząd Gminy w Miedzianej Górze.jpgW najbliższy wtorek, 24 kwietnia obradować będą regionalne parlamenty w Michałowie i Miedzianej Górze. Sesja Rady Gminy Michałów odbędzie się w świetlicy przy Urzędzie Gminy w Michałowie. Dzień później, 25 kwietnia odbędzie się sesja Rady Gminy Miedziana Góra w miejscowym Urzędzie.

Miliony dla gmin na inwestycje proekologiczne

/image/image_gallery?i_id=4153998&t=1524474750468Starachowice, Suchedniów, Raków i Bodzentyn podpisały umowy na dofinansowanie inwestycji związanych z termomodernizacją budynków, gospodarką niskoemisyjną i wodno-ściekową. Umowy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 podpisali z samorządowcami Adam Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego i Marek Szczepanik – członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.  - To problem bardzo istotny dla samorządu województwa i konsekwentnie staramy się go załatwić podpisując  umowy na dofinansowanie kolejnych projektów z tego zakresu – mówił Marek Szczepanik.

Zbliża się Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Podzamczu

Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w PodzamczuUkryta prawda i właściwości herbaty, hydrauliczne ramię robota oraz komu ewolucja dała skrzydła – to główne atrakcje nadchodzącego Festiwalu Naukowego E(x)plory w Podzamczu koło Kielc. Oprócz wydarzeń towarzyszących młodzi naukowcy, autorzy najlepszych projektów ze świata nauki i technologii, będą walczyć o miejsca w finale Konkursu Naukowego E(x)plory. Wydarzenie odbędzie się 27 kwietnia w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym.

Posiedzenie Rady Powiatu w Kielcach

Starostwo Powiatowe w Kielcach.jpgNa 23 kwietnia zaplanowano posiedzenie Rady Powiatu w Kielcach. Radni obradować będą o godz. 16 w sali audytoryjnej Starostwa Powiatowego w Kielcach. 

Gmina Łagów przyjazna pszczołom

Gmina Łagów przyjazna pszczołomGmina Łagów kolejny już rok zadbała o pszczoły i inne owady zapylające pozyskując dofinansowanie w kwocie dwóch tysięcy złotych na zakup sadzonek drzew miododajnych. Pieniądze przekazało Starostwo Powiatowe w Kielcach.

Dofinansowano sanitację gminy Miedziana Góra

pieniądze (5).jpgPonad 11, 6 mln złotych dofinasowania otrzyma gmina Miedziana Góra na dofinansowanie projektu pn. „Rozbudowa systemu kanalizacji sanitarnej – Etap V oraz rozbudowa i przebudowa sieci wodociągowej w Gminie Miedziana Góra" w ramach Działania 4.3 „Gospodarka wodno - ściekowa" RPO WŚ na lata 2014 – 2020. Umowę w tej sprawie podpisali dzisiaj marszałek Adam Jarubas i wójt gminy Miedziana Góra Zdzisław Wrzałka.

Uroczystości katyńskie w Hucie Szklanej

Uroczystości katyńskie w Hucie SzklanejZ okazji 78. rocznicy zbrodni katyńskiej, 20 kwietnia w Hucie Szklanej przy pomniku Trzech Krzyży, zwanym Świętokrzyską Golgotą Wschodu odbędą się uroczystości upamiętniające polskich oficerów zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje przez NKWD.

Wyświetlanie 1 - 10 z 510 rezultatów.
Pozycji na stronę 10
z 51
 
 
 
 

Polecamy:

       

 
  • JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
    JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
  • Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
    Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
  • Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
    Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
    Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
    Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
  • ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
    ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
    Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
  • Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
  • Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
    Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
  • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
  • Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
  • Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
    Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
  • Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
    Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
  • Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
    Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
    Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
    Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 
 
Imieniny:
Wiktora i Eustachego
Wszystkiego najlepszego!