Jesteś tutaj:
 

Aktualności Aktualności

«Powrót

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Konferencja Podziel się życiem  w RCKiK w Kielcach (15).JPGNie każdy z nas jest lekarzem z ogromną wiedzą medyczną i wybitnymi osiągnięciami, ale każdy z nas może pomóc drugiej osobie w powrocie do zdrowia. Mowa o transplantacji, której jeszcze wielu Polaków niesłusznie się obawia. W czwartek, 26 stycznia, w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach symbolicznie podziękowano 4 osobom, które doświadczenie oddawania własnych komórek macierzystych osobom potrzebującym mają za sobą. To wydarzenie było podziękowaniem dla wszystkich osób odczuwającym potrzebę pomagania chorym w ten sposób, a także zachęceniem do rejestrowania się w bazie potencjalnych dawców. Data tego wydarzenia nie jest przypadkowa, dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantologii.

O początkach transplantologii w regionie świętokrzyskim można mówić od roku 1977. Wtedy w Morawicy powstał bank tkanek, który dał podłoże do rozwoju tej dziedziny na tym terenie. W ostatnich latach dużego rozpędu nabrały Ośrodki Dawców Szpiku. Kielecki ośrodek rekrutuje chętnych do rejestru dawców szpiku nie tylko z naszego województwa, ale także: małopolskiego, podkarpackiego, łódzkiego oraz części mazowieckiego. Jak informuje pracująca w ośrodku Zdzisława Sitarz-Żelazna, obecnie rekrutowanych potencjalnych dawców szpiku jest ponad 25 tysięcy osób.

– Rozkwit i zwiększenie liczby dawców szpiku następuje od 2011 roku, kiedy powstały ustawy i inicjatywa powstania takich ośrodków. Na dzień dzisiejszy mamy ponad 1 200 000 dawców rekrutowanych, daje nam to 3. miejsce w Europie za ośrodkami niemieckimi i brytyjskimi. W stosunku do rejestru światowego, który na dzień dzisiejszy liczy ponad 28 milionów takich dawców, 4% stanowią Polacy. Jesteśmy zauważani w świecie, tym bardziej, że zrekrutowani dawcy to osoby młode – mówi Zdzisława Sitarz-Żelazna. Dodaje, że z wszystkich zarejestrowanych osób w województwie świętokrzyskim od 2011 roku 33 oddały już komórki macierzyste, w tym 4 osoby zrobiły to dwukrotnie. – Dla większości polskich biorców dawcą jest Polak – mówi.

Osoba, które rejestruje się jako potencjalny dawca komórek macierzystych przechodzi długą drogę zanim dojdzie do finału, czyli przeszczepu. Po zarejestrowaniu należy wypełnić odpowiednia dokumentację, złożyć oświadczenie o przystąpieniu do rejestracji, odbyć wizytę w gabinecie lekarskim aby przejść kwalifikację oraz oddać próbki krwi. Jeszcze dłuższą drogę przechodzi sam chory na nowotwór hematologiczny.

– Przeszczepienie szpiku może odbyć się tylko w pełnej remisji choroby, czyli w takim stanie, który odpowiadać można stanowi zdrowia, tzn. nie stwierdzamy, zarówno w badaniach klinicznych jak i laboratoryjnych, cech choroby. Nie oznacza to, że chory jest zdrowy, tylko choroba stała się tak mała, że jest niewykrywalna żadnymi dostępnymi technikami, którymi obecnie dysponujemy – tłumaczy dr hab. n. med. Marcin Pasiarski z Kliniki Hematologii ŚCO. Dodaje, że dochodzi wtedy do leczenia kondycjonującego, przygotowującego pacjenta do przyjęcia komórek dawcy. Terapia jest trudna dla pacjenta i potrafi trwać nawet 12 miesięcy. Po przeszczepie komórki dawcy pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie chorego, wspomaga regenerację szpiku, a także pilnuje, aby komórki rakowe nie zaatakowały ponownie.

Dawcą komórek macierzystych była pani Monika z Jędrzejowa, która pod koniec 2016 roku, po dwóch latach od zarejestrowania w bazie, oddała swoje komórki macierzyste. Wykorzystała okazję podczas akcji prowadzonej dla chorego dziecka.

– Dla mnie to była pewna oczywistość. Wydaje mi się, że jeśli ktoś potrzebuje pomocy, to powinnam mu pomóc. Dzięki temu zaczęłam bardziej dbać o siebie. Zaczęłam myśleć o tym co jem i piję, a badania przed oddaniem komórek wypadły świetnie – mówi i chwali, personel RCKiK, który nie pozostawia dawcy bez pomocy i bez wyjaśnienia. Pan Łukasz – kolejna osoba, która oddała swoje komórki – zaznaczył, że zawsze wiedział, co będzie się działo, co trzeba będzie jeszcze zrobić przed przeszczepem.

Profesor Stanisław Głuszek, dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu UJK, informuje, że trwają prace nad tym, aby w ciągu 2 lat w województwie świętokrzyskim przeprowadzić pierwszą operację przeszczepienia nerki. Zanim jednak do tego dojdzie, należy zadbać o odpowiednie zaplecze dla transplantacji, a jest ono wymagające. Dodał, że Polsce rocznie dochodzi do zaledwie 1000 przeszczepów narządów. Na listach oczekujących jest o wiele więcej osób, dlatego warto podejmować działania, które znacząco poprawią te statystyki.

e-kącik krwiodawcy e-kącik krwiodawcy

Co to jest krew i do czego służy?

009.jpgOd najwcześniejszych wieków kojarzona jest z tajemnicą sacrum – KREW. Jest darem życia. To dzięki niej i dla jej pozyskiwania, funkcjonuje honorowe dawstwo krwi, nierozerwalnie związane z Honorowymi  Dawcami Krwi.


Jak zachować się po oddaniu krwi?

Jednorazowe oddanie krwi (około 450 ml) to utrata 8-10% całkowitej objętości krwi krążącej. U większości krwiodawców adaptacja organizmu po oddaniu krwi następuje szybko.
Kiedy może wystąpić ryzyko złego samopoczucia po oddaniu krwi?
• Osoby, o masie ciała poniżej 50 kg bardziej odczuwają utratę tej samej objętości krwi (450ml) niż osoby o wyższej masie ciała (np. 70 kg), ze względu na mniejszą objętość krwi krążącej. Dlatego odradzamy oddawania krwi osobom nadmiernie szczupłym, mając na uwadze ich zdrowie i dobre samopoczucie.
• Palenie tytoniu tuż przed oddaniem krwi często wywołuje złe samopoczucie po donacji – jest to skutek działania nikotyny, która powoduje dodatkowe niedotlenienie.
• Picie alkoholu kilka lub kilkanaście godzin przed oddaniem krwi może wpłynąć na złe samopoczucie po donacji, ponieważ alkohol w znacznym stopniu rozszerza naczynia krwionośne. Krew gromadzi się wówczas głównie w obwodowych naczyniach krwionośnych, co wywołuje niedotlenienie mózgu.
• Przebywanie w nagrzanym pomieszczeniu (podobnie zresztą jak zbyt ciepłe ubranie, pośpiech czy energiczne ćwiczenie fizyczne) powoduje rozszerzenie naczyń obwodowych i wywołuje efekt podobny do alkoholu.

Jeżeli oddałeś krew i odczuwasz złe samopoczucie, należy:
• Poinformować kogokolwiek, kto znajduje się w pobliżu o tym, że właśnie oddałeś krew i czujesz się słabo.
• Położyć się, jeśli to możliwe, z nogami ułożonymi wyżej lub zrobić skłon, aby głowa znalazła się między kolanami. Należy podnosić się bardzo powoli. Jeśli nadal czujesz się źle, połóż się ponownie.

Po oddaniu krwi pamiętaj:
1.    Stosuj się do zaleceń personelu RCKiK.
2.    Uciskaj miejsca wkłucia odpowiednio długo, rękę trzymaj wyprostowaną w łokciu.
3.    Nie obciążaj ręki, z której pobierano krew (nie noś w tej ręce ciężkich rzeczy.


UWAGA: Nad Twoim bezpieczeństwem podczas oddawania krwi czuwa wykwalifikowany personel RCKiK.
ZAPAMIĘTAJ!
Personel RCKiK jest po to, aby wyjaśnić Ci każdy problem związany
z oddawaniem krwi
.

Strony: 1  2  3  4  5  6  

 
 
 
 

Polecamy:

       

 
  • JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
    JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
  • Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
    Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
  • Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
    Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
    Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
    Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
  • ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
    ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
    Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
  • Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
  • Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
    Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
  • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
  • Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
  • Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
    Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
  • Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
    Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
  • Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
    Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
    Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
    Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 
 
Imieniny:
Adolfa i Tymona
Wszystkiego najlepszego!