Jesteś tutaj:
 

Szlaki rowerowe

turystyka rowerowaTurystyka rowerowa stała się w ostatnich latach jedną z najczęściej podejmowanych form aktywnego wypoczynku. Na rower już od dawna nie patrzy się jak na zwykły środek transportu, a kolarstwa nie postrzega się jedynie przez pryzmat wyścigów długodystansowych lub karkołomnych zjazdów dla zawodowców. Po „dwa kółka" sięgają coraz częściej krajoznawcy i miłośnicy zabytków, którzy w prosty sposób chcą dotrzeć w miejsca nieosiągalne samochodem, zwiedzając przy tym więcej obiektów niż byłoby to możliwe podczas rajdu pieszego. Jest to także ulubiony środek transportu dla tych, którzy cenią sobie kontakt z naturą i styl życia uwzględniający troskę o środowisko.

Województwo świętokrzyskie, ze swoimi walorami przyrodniczo-kulturowymi ma do zaoferowania sieć ponad 2000 km szlaków i ścieżek rowerowych o dużym zróżnicowaniu pod względem przyrodniczym i krajoznawczym. Urozmaicona rzeźba terenu umożliwia zaplanowanie ciekawych wypraw dla każdego rowerzysty bez względu na wiek, kondycję.

Niekwestionowanym królem świętokrzyskich szlaków rowerowych jest „Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo". Szlak przebiega przez terytorium pięciu województw Polski Wschodniej: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie oraz świętokrzyskie. Bierze swój początek w Elblągu na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, a kończy się w Końskich w województwie świętokrzyskim. Szlak przebiega przez teren 38 powiatów i 144 miast i gmin. Jego długość wynosi ponad 2079,5 km. W województwie świętokrzyskim szlak łączy następujące miejscowości: Sandomierz – Klimontów – Ujazd – Raków – Kielce – Oblęgorek – Sielpię Wielką – Końskie.

Przez strome stoki Telegrafu czy Pierścienicy – gór poprzecinanych krętymi ścieżkami o kamienistym i wyboistym podłożu – przebiegają krótkie, lecz dostarczające adrenaliny szlaki, które z pewnością zadowolą miłośników downhillu. Szczyty te znajdują się na terenie Kielc, co zapewnia nie tylko dobre połączenie komunikacyjne, ale także dostęp do bazy noclegowo-gastronomicznej. Stolica regionu świętokrzyskiego posiada również gęstą sieć tzw. „szlaków wylotowych", które pozwalają w bezpieczny sposób opuścić granice administracyjne miasta, aby dostać się do położonych na terenie Gór Świętokrzyskich tras rowerowych.

Rower+ścieżka rowerowa

Zaawansowani kolarze górscy mogą zmierzyć się m.in. z ponad 34-kilometrową „dużą pętlą" po gminie Bieliny, wymagającą dobrej kondycji z dwóch powodów: dużej różnicy pokonywanych wysokości - 150 m na 15-kilometrowym odcinku oraz trudnych odcinków jazdy terenowej.

Myli się jednak ten, kto uważa, że województwo świętokrzyskie to raj wyłącznie dla miłośników MTB. Stosunkowo niewielkie wysokości względne (najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysica – ma jedynie 612 m n.p.m.) oraz dobrze rozwinięta sieć dróg asfaltowych, szutrowych i gruntowych o małym natężeniu ruchu sprawiają, że ten rejon ziemi świętokrzyskiej doskonale nadaje się do przejażdżek rodzinnych. Przykładem może być "mała pętla" po gminie Bieliny (15km), prowadząca głównie drogami asfaltowymi, gruntowymi i częściowo leśnymi.
Atrakcyjną ofertę w tym zakresie przygotowała również gmina Masłów wytyczając sieć znakowanych szlaków rowerowych w oparciu o atrakcje związane ze Stefanem Żeromskim, który w tych okolicach spędził swoje lata młodości. Ślady innego wybitnego polskiego pisarza – Henryka Sienkiewicza, odnaleźć można w okolicach Strawczyna, podróżując żółtym szlakiem rowerowym.
Planując ekscytujące eskapady warto rozważyć stworzone w 2012 roku prorodzinne, znakowane trasy prowadzące przez Góry Świętokrzyskie. Ich spis zamieszczono na stronie internetowej Świętokrzyskich Szlaków Rowerowych.

Walory widokowe przemierzanych szlaków są równie istotne jak ukształtowanie terenu. O bogactwie krajobrazowym i przyrodniczym świadczyć może fakt, że znaczna część obszaru województwa podlega ścisłej lub częściowej ochronie. Ponad 76 kilometrów kwadratowych zajmuje Świętokrzyski Park Narodowy, gdzie ochronie podlegają m.in. zbiorowiska leśne z dominacją jodły oraz gołoborza. Park otoczony jest otuliną o powierzchni 208 kilometrów kwadratowych oraz pięcioma parkami krajobrazowymi o łącznej powierzchni blisko 800 kilometrów kwadratowych. Elementy wspomnianej już wcześniej krainy Ponidzia chronione są przez trzy parki krajobrazowe (łącznie ok. 400 kilometrów kwadratowych powierzchni). W dorzeczu rzeki Pilicy rozciąga się Przedborski Park Krajobrazowy (166 km2). Do tego dochodzi jedenaście obszarów chronionego krajobrazu na terenie całego województwa. Można zatem powiedzieć, iż zdecydowana większość świętokrzyskich szlaków rowerowych przebiega przez tereny atrakcyjne przyrodniczo i krajobrazowo.

Bocheniec_wierna rzeka -jesien.jpg

Wyjątkowo dobrze zagospodarowane pod względem ilości tras rowerowych są dwa parki krajobrazowe: Sieradowicki oraz Cisowsko-Orłowiński. Walory tego drugiego można dogłębnie poznać przemierzając blisko 50-kilometrowy czerwony szlak rowerowy wokół Rakowa.
Godny polecenia jest też szlak rowerowy „Lasami dookoła Włoszczowy" (70 km, kolor czerwony) w zachodniej części Świętokrzyskiego.
Rezerwat przyrody może stać się nie tylko jednym z elementów szlaku, ale też jego głównym tematem i celem, nawet gdy okolice obfitują w ciekawe zabytki kultury materialnej. W okolicach Końskich, w północno-zachodnich rejonach województwa, wytyczono szlak „Dolina Krasnej". Trasa o długości niemalże 50 kilometrów przebiega między innymi przez miejscowość Sielpia Wielka, znanej z Muzeum Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego oraz zalewu rekreacyjnego. Główną atrakcją szlaku jest jednak rezerwat florystyczno-ornitologiczny Górna Krasna, gdzie ochronie podlega naturalny odcinek rzeki Krasna wraz z fragmentami jej doliny z cennymi zbiorowiskami roślinnymi (rośliny wodne, szuwarowe, torfowiskowe, łąkowe i leśne) oraz rzadkimi gatunkami zwierząt (jętek, chronione gatunki ważki, pstrąg potokowy, miętus, wydry, bobry, sarna, borsuk, kuna leśna).

Aby sprostać estetycznym wymaganiom turystów-kolarzy ceniących oprócz przyrody dorobek materialny, województwo świętokrzyskie oferuje rowerową podróż po historycznym monumentalnym profanum, jakim są zamki i pałace. Na turystów czeka Sandomierz, Opatów czy Ujazd, w których miały miejsce przełomowe momenty w historii regionu i całego kraju. Przypominają o tym zarówno ruiny i pozostałości po dawnej świetności wielu z tych miejsc, jak również odbywające się tu imprezy kulturalne, turnieje rycerskie, rekonstrukcje bitew.

Przemysł to najbardziej zmaterializowana i pożyteczna dziedzina działalności człowieka. Współcześni podróżnicy wolą jednak podziwiać piękne krajobrazy niż nowoczesne rozwiązania przemysłowe, uważając je za „nieturystyczny" element w planowaniu wypoczynku. Niezwykłym połączeniem przyrodniczych i technicznych doznań będzie wyprawa rowerowa Szlakiem Zabytków Techniki Staropolskiego Okręgu Przemysłowego (niebieski, 81 km). Trasa ta pozwala na zaczerpnięcie zdrowego, świętokrzyskiego powietrza i wiedzy o funkcjonujących przez stulecia obiektach przemysłowych, takich jak: zakład wielkopiecowy w Starachowicach, zakład hutniczy w Maleńcu, czy kuźnica mechaniczna w Starej Kuźnicy, gdzie rzeka wprawia swymi wodami w ruch koło, napędzające miechy i młot.

maleniec

Również interesująca dla ceniących historię industrialną, może się okazać dolina rzeki Kamiennej, w okolicy której wytyczono sieć znakowanych szlaków rowerowych.

Odwiedzający ziemię świętokrzyską, marzący o rowerowych rajzach, mogą skorzystać z funkcjonujących w regionie wypożyczalni rowerów:

„Willa Dorotka"
tel. 041 378-23-18
tel. kom. 0604 59-64-73
fax 041 378-23-18
ul. Rokosza 11, 28-10 Busko Zdrój
http://www.salondorotka.pl/

Ośrodek Wypoczynkowy „Jodełka"
tel.: 041 311-21-11; 041 311-21-12
fax 041 311-21-12
ul. Kielecka 3, Święta Katarzyna, 26-01 Bodzentyn

http://www.hoteljodelka.pl/
 

Ośrodek Wypoczynkowy ELJOT
tel.: 041 372-02-83; 012 419-20-71
tel. kom.: 0602 61-40-07; 0602 33-90-07
ul. Staszica 13, 26-20 Sielpia
http://www.sielpia.com.pl/

Pensjonat „Zamek Dersława"
tel. 041 378-85-47
tel. kom. 0605 13-30-41
fax 041 378-85-47
ul. Mickiewicza 18, 28-10 Busko Zdrój

http://www.derslaw.busko.com.pl/
 

Gospodarstwo Agroturystyczne „Zacisze"
tel. 041 311-21-54
tel. kom. 0693 16-37-76
ul. Żeromskiego 44, Święta Katarzyna, 26-01 Bodzentyn
http://www.przewodniki.turystyka.pl/swietakatarzyna-zacisze,swieta-katarzyna.html

Gospodarstwo Agroturystyczne „U Lidii"
tel. 041 311-53-13
tel. kom. 0500 60-65-87
ul. Śniadka II 3, 26-01 Bodzentyn
 

Pensjonat „Popielówka" Zespół Pałacowy Kurozwęki
tel. 069 206-69-42
ul. Zamkowa, Kurozwęki, 28-20 Staszów
http://www.przewodniki.turystyka.pl/bizony,kurozweki.html

Gospodarstwo Agroturystyczne w Łagowie
tel. 066 258-96-94
m. Piotrów-Porębiska, 26-02 Łagów
 

Agroturystyka „Pod Gruszą"
tel. 041 302-37-56
tel. kom. 0660 88-13-38
m. Krajno-Zagórze 20, 26-00 Górno
http://www.przewodniki.turystyka.pl/agropodgrusza,krajno-zagorze.html

Ośrodek Szkolenia Kierowców „Mazur"
tel. (015) 832 34 08
tel. kom. 0660 920 583
ul. Browarna 2, Sandomierz
 

Przechowalnia rowerów (Motel Królowej Jadwigi)
tel. (015) 832 29 88
tel. kom. 0601 153 276
ul. Krakowska 24, Sandomierz

 
 
 
 

Polecamy:

       

 
  • JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
    JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
  • Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
    Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
  • Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
    Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
    Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
    Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
  • ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
    ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
    Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
  • Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
  • Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
    Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
  • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
  • Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
  • Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
    Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
  • Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
    Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
  • Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
    Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
    Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
    Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 
 
Imieniny:
Wiktora i Eustachego
Wszystkiego najlepszego!