Jesteś tutaj:
 
«Powrót

Świętokrzyskie piękniejsze dzięki funduszom unijnym

Świętokrzyskie piękniejsze dzięki funduszom unijnym

Realizacja wielu ogromnych inwestycji przeprowadzonych w ostatnich miesiącach w województwie świętokrzyskim mogłaby nie być możliwa, gdyby nie fundusze europejskie. Zamek Krzyżtopór, Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach czy Biblioteka Sichowska - te miejsca powstały lub wypiękniały właśnie dzięki dofinansowaniu z UE.

Łączna kwota dofinansowań z Regionalnego Programu Operacyjnego w województwie świętokrzyskim to niemal 2,6 miliarda złotych. Dziennikarze z naszego regionu mogli zobaczyć część projektów, na które zostały przeznaczone te pieniądze, podczas trzeciego już wyjazdu studyjnego. Pierwszym miejscem, które odwiedzili, był Opatów.

- Taki obiekt buduje się łatwiej od postaw niż remontuje stary, szczególnie taki jak ten ze swoją historią, objęty ochroną konserwatora zabytków, z którym cały czas współpracujemy. Zamierzamy zachować dawny charakter tego obiektu - powiedziała Maria Tłuścik z hotelu Miodowy Młyn, który powstaje w budynku dawnego młyna w Opatowie. Będzie miał 30 miejsc noclegowych oraz 160 miejsc na sali bankietowej. Kwota dofinansowania uzyskanego z Unii Europejskiej wyniosła ponad 1,5 mln. złotych.

W Opatowie znajduje się również Klasztor Ojców Bernardynów, który przeszedł rewitalizację, także w dużej części ze środków unijnych. Dzięki nim udało się wymienić tynki, elewację fasady kościoła, odbudować XVII-wieczne epitafia, wymienić pokrycie dachowe, odnowić 8 ołtarzy bocznych oraz odrestaurować ołtarz główny. Łącznie wydano na to ponad 1,7 mln złotych, z czego ponad 1 mln stanowiła dotacja z UE.

- Udało się przywrócić świetność tej świątyni, która była poważnie zniszczona. Prace konserwatorskie rozpoczęliśmy w 2009 roku, a zakończyliśmy w 2011 roku. Nadal sporo jest jeszcze do zrobienia, dlatego prawdopodobnie będziemy starali się o fundusze w nowej perspektywie finansowania - powiedział ojciec Tacjan Mróz, gwardian zakonu Bernardynów w Opatowie.

Zmieniły się również Iwaniska, w których dzięki otrzymaniu ponad 800 tys. zł z RPO wyremontowano świetlicę wiejską, zmodernizowano parking w centrum, wyremontowano i oświetlono ciąg pieszo-jezdny od rynku, a mieszkańcy mogę wypoczywać w pięknym parku z fontanną.

- Rynek tętni życiem, przebywa na nim dużo dzieci i młodzieży, właśnie dla mieszkańców go budowaliśmy. Chcemy wykonać kolejne prace w Iwaniskach w ramach nowej perspektywy finansowej - powiedział wójt Gminy Iwaniska, Marek Staniek.

Największe prace zostały przeprowadzone w jednej z najciekawszych świętokrzyskich atrakcji - Zamku Krzyżtopór w Ujeździe, gdzie kosztem blisko 12 mln złotych wykonano rewitalizację wraz z iluminacją, zbudowano parking, sale konferencyjną i multimedialną, łazienki, dachy, profesjonalną kasę oraz ogrody. 80% tej kwoty (ponad 7,7 mln złotych) zostało pokryte z funduszy unijnych.

- Ten zamek co roku odwiedza ponad 100 tys. osób. Była to ogromna inwestycja, prowadzona na wielu obszarach w trudnym do działania zabytkowym obiekcie, a wszystkie prace były pod ścisłą kontrolą. Musieliśmy wydobyć tyle ziemi z zamku, że do wnętrza została przeniesiona duża koparka, która została w środku złożona i dopiero ona była w stanie szybko ją wybrać. Wszystkie mury zostały wzmocnione, zamek jest teraz jeszcze piękniejszy, a dla nas ważne jest również to, że dzięki pracom i dofinansowaniu z funduszy unijnych powstanie minimum 12 miejsc pracy, a każde z nich jest w obecnych czasach bardzo cenne - powiedział Marek Staniek.

- Dziękuję organizatorom tego wyjazdu za możliwość pokazania mediom dokonań związanych z inwestycjami unijnymi. Inwestycje związane z dziedzictwem kulturowym czasem nie są widoczne, dlatego ważne jest aby mieszkańcy poprzez media zauważyli je. Dziś mogliśmy zobaczyć efekty wielkiej inwestycji na zamku Krzyżtopór. Ta rewitalizacja to nowe miejsca pracy, rozwój infrastruktury, musimy wydobywać potencjał właśnie z takich miejsc i z całego bogactwa naszego regionu - powiedział poseł do Parlamentu Europejskiego Czesław Siekierski, który przybył do Ujazdu na spotkanie z dziennikarzami.

Dodatkowo fundusze unijne pozwolą na promocję zamku jako jednego z głównych obiektów turystycznych województwa świętokrzyskiego.

Nowocześnie jest natomiast w Staszowie, gdzie w 2012 roku oddano do użytku Powiatowe Centrum Sportowe - bardzo nowoczesny obiekt sportowy z basenami, SPA, wielofunkcyjną halą sportową i ścianką wspinaczkową. Obiekty posiadają nowoczesne trybuny, pełne zaplecze socjalne i cieszą się dużą popularnością mieszkańców. Są również przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

- Projekt zrodził się w 2005 roku, 5 lat później rozpoczęliśmy prace budowlane. Cały koszt to ponad 20 mln złotych, dofinansownaie wyniosło prawie 9 mln. Obiekt cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród mieszkańców Staszowa. Przez rok skorzystało z niego ponad 42 tys. osób, a w związku z jego funkcjonowaniem powstały 34 miejsca pracy - powiedział starostwa staszowski, Andrzej Kruzel.

Niedaleko od Staszowa znajduje się miejsce, które właśnie dzięki funduszom unijnym odzyskało świetność i stało się słynne na całą Polskę - chodzi o Pustelnię Złotego Lasu w Rytwianach, która powstała w pokamedulskim zespole klasztornym. Projekt, realizowany pomiędzy 2010 a 2011 rokiem, o wartości 2,5 mln złotych (2 mln dofinansowania) pozwolił na zbudowanie Galerii Kamedulskiej w Pustelni Złotego Lasu. Dzięki niej turystów i gości w Rytwianach jest jeszcze więcej.

- Rocznie odwiedza nas 800 gości i ponad 40 tys. turystów, pracuje tu 27 osób, a nie byłoby to możliwe, gdyby nie środki unijne - najpierw ze ZPORR, potem z RPO. Od 1825 roku klasztor był opuszczony, podupadał, dopiero w XXI wieku rozpoczęło się przywracanie jego świetności - cieszył się ks. Wiesław Kowalewski, dyrektor Pustelni Złotego Lasu.

Dzięki inwestycji wszyscy szukający w Rytwianach wyciszenia będą mogli w jeszcze lepszych warunkach odpoczywać i poznawać niezwykłą historię obecności Kamedułów w Rytwianach i późniejszą historię klasztoru.

Ostatnim przystankiem dziennikarzy był Sichów, gdzie od niedawna działa Biblioteka Sichowska - miejsce dla wszystkich miłośników odpoczynku w spokojnej atmosferze i w obecności kultury. Wraz z restauracją, stadniną koni i placem zabaw dla dzieci została ona urządzona w zespole pałacowo-parkowym w Sichowie Dużym. Zabudowania były poważnie zniszczone, ale dzięki wielkiemu wysiłkowi potomka właścicieli, Stefana Dunina Wąsowicza, udało się przywrócić im świetność.

- Na stworzenie tego miejsca otrzymaliśmy blisko 1,5 mln złotych dofinansowania. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego spotkaliśmy ludzi, którzy przeprowadzili nas przez te procedury. Jako projekt Biblioteki Sichowskiej znaleźliśmy się w trójce najlepiej punktowanych projektów. W tym miejscu można dotknąć czasu, poczuć historię. Chcieliśmy stworzyć miejsce spotkań dla rodzin, dlatego mamy też bogatą ofertę dla najmłodszych - powiedział właściciel zespołu parkowego, Stefan Dunin Wąsowicz.

Dziennikarze mogli zobaczyć dziś jedynie kilka inwestycji, w których realizacji wykorzystano fundusze unijne, choć wszystkie są niezwykle ważne dla rozwoju województwa świętokrzyskiego. Istotne jest to, że dzięki funduszom europejskim uda się zrobić w najbliższych latach jeszcze więcej.

Mateusz Cieślicki

 
 
 
 

Polecamy:

         

 
 • JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
  JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
 • Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
  Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
 • Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
  Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
 • Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
  Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
 • Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
  Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
 • Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
  Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
 • ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
  ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
 • Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
  Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
 • Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
  Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
  Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
 • Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
  Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
 • Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
  Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
 • Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
  Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
 • Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
  Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
 • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
  Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
 • Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
  Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
 • Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
  Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
 • Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
  Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
 • Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
  Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
 • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
  Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
 • Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
  Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
 • Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
  Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
 • Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
  Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
 • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
  Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
 • Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
  Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
 • Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 
 
Imieniny:
Wiktora i Tymoteusza
Wszystkiego najlepszego!