Jesteś tutaj:
 
«Powrót

Nagrody dla twórców kultury

Nagrody dla twórców kultury

Świętokrzyskie Nagrody Kultury 2017W Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zainaugurowano Rok Kulturalny i Sezon Artystyczny 2017/2018. Świętokrzyskie Nagrody Kultury twórcom i instytucjom, którzy swoją artystyczną pracą upowszechniają dziedzictwo narodowe wręczyli marszałek Adam Jarubas oraz radna Sejmiku Ewelina Bień. - Inauguracja roku kulturalnego to dla nas szczególna okazja do spotkania w "świątyni sztuki" - teatrze, z twórcami, animatorami kultury, dyrektorami instytucji, pasjonatami. W imieniu Samorządu Województwa dziękuję za to, co robicie w przestrzeni kulturalnej naszego regionu, za Państwa kreatywność i zaangażowanie – powiedział marszałek. W uroczystości uczestniczyła również radna Sejmiku Małgorzata Stanioch i Sekretarz Województwa Bernard Antos.

Świętokrzyska Nagroda Kultury co roku jest przyznawana przez Zarząd Województwa. Trafia do osób, instytucji, stowarzyszeń oraz zespołów za szczególne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochrony dziedzictwa narodowego.

- Zdajemy sobie sprawę, iż jest wiele osób, które poprzez swoją twórczą pracę, zaangażowanie i pasję zasługują na to wyróżnienie. Dziś uhonorujemy tylko część z nich - mówił Adam Jarubas. Podkreślił, iż 2018 rok, będzie czasem ważnych dla naszego kraju i regionu rocznic, obchodzić bowiem będziemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 20-lecie powstania województwa świętokrzyskiego. - Zapraszam do świętowania tych pięknych rocznic. Pokażmy, że razem potrafimy tworzyć piękne rzeczy - dodał Adam Jarubas.

Tegoroczna Świętokrzyska Nagrody Kultury trafiła do 15 laureatów. W tym roku Nagroda Kultury I stopnia trafiła do Magdy Grąziowskiej, która od sezonu 2016/2017 jest aktorka Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach. Wcześniej związana była ze scenami krakowskimi - „Bagatelą", Narodowym Starym Teatrem im. H. Modrzejewskiej oraz Teatrem Nowym. W Kielcach zadebiutowała rolą Ewy Pobratyńskiej w „Dziejach grzechu" Stefana Żeromskiego. W uznaniu za tę kreację otrzymała Dziką Różę. Widzowie znają ją z ról w spektaklach „Kropka kreska, kropka kreska", „Harper", „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety", „Ania z Zielonego Wzgórza". Aktorka znana jest też z seriali telewizyjnych: „Majka", „Londyńczycy 2", „Barwy szczęścia", „Prawo Agaty", „O mnie się nie martw". Zagrała także w filmach - „Ambassada" oraz „Mistyfikacja". Zdobyła również Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszej aktorki sezonu 2016/2017 przyznawaną przez czasopismo „Teatr".
- Serdecznie dziękuję Samorządowi Województwa za to wyróżnienie. Jestem rada, że istnieje symbioza władzy i nas - ludzi sztuki. Bo nie ma sztuki bez polityki, a polityki bez sztuki. Mam nadzieję, że ta symbioza będzie trwała długo i przyniesie owoce - powiedziała Magda Grąziowska.

Nagrodami Kultury II stopnia uhonorowani zostali: Maria Dudkiewicz - instruktor plastyki w Domu Kultury we Włoszczowie, Stanisław Dufaj - skrzypek i solista w Kapeli Ludowej "Buskowianie, Agnieszka Dziarmaga - kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku, Koło Gospodyń Wiejskich „Korytniczanki", Marian Kupisz - altowiolista w orkiestrze Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, Orkiestra Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka, Helena Ponomarenko - skrzypaczka w orkiestrze Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, rzeźbiarz Michał Pronobis, Tomasz Rowiński - choreograf, tancerz, prowadzi Studio Tańca i Stylu „Rewanż", Ryszard Sobieraj - założyciel i lider zespołów „Pełczyszczanie" oraz „Indeks", Joanna Wrońska - prowadzi szkolenia i warsztaty rękodzieła ludowego dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, pracuje w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Nagrody honorowe otrzymali: Interdyscyplinarny Zespół do Badań Dziedzictwa Kulturowego Świętego Krzyża: prof. dr hab. Krzysztof Bracha, dr hab. Marzena Marczewska, dr hab. Stanisław Cygan, który systematyzuje i popularyzuje wiedzę dotyczącą Świętego Krzyża; Kino „Fenomen" - kino studyjne reaktywowane w Wojewódzkim Domu Kultury w grudniu 2008 r. oraz Andrzej Pietrzyk - rzeźbiarz, malarz, projektant, który od kilkunastu lat mieszka, pracuje i tworzy w Linzu, w Austrii.

Laureaci Świętokrzyskiej Nagrody Kultury 2017r.

Nagrody I stopnia:
Magda Grąziowska - od sezonu 2016/2017 aktorka Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach. Związana była ze scenami krakowskimi - „Bagatelą", Narodowym Starym Teatrem im. H. Modrzejewskiej oraz Teatrem Nowym. W Kielcach zadebiutowała rolą Ewy Pobratyńskiej w „Dziejach grzechu" Stefana Żeromskiego. W uznaniu za tę kreację otrzymała Dziką Różę. Widzowie znają ją z ról w spektaklach „Kropka kreska, kropka kreska", „Harper", „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety", „Ania z Zielonego Wzgórza". Aktorka znana jest też z seriali telewizyjnych: „Majka", „Londyńczycy 2", „Barwy szczęścia", „Prawo Agaty", „O mnie się nie martw". Zagrała także w filmach - „Ambassada" oraz „Mistyfikacja". Jej rola Harper Regan to przykład wirtuozerii aktorskiej, co podkreślały zarówno lokalne, jak i ogólnopolskie media. Podczas 3. Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie kreacja ta przyniosła aktorce Nagrodę dla Młodego Twórcy. Zdobyła również Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza dla najlepszej aktorki sezonu 2016/2017 przyznawaną przez czasopismo „Teatr".

Nagrody II stopnia:
Maria Dudkiewicz - od 40 lat instruktor plastyki w Domu Kultury we Włoszczowie. Realizuje dwa nurty działania na rzecz krzewienia kultury: edukacyjny, oparty na pracy z dziećmi i młodzieżą oraz społeczno-artystyczny - skierowany do przedstawicieli amatorskiego ruchu artystycznego. Z jej inicjatywy postał Klub Plastyka DeK-art. - projekt integrujący środowiska artystyczne z kilku gmin. Organizuje plenery malarskie oraz zajęcia artystyczne dla dzieci. Przygotowuje dekoracje i scenografie na potrzeby wydarzeń realizowanych przez włoszczowski DK.
Stanisław Dufaj - muzyk ludowy, skrzypek. Od dziecka występował w wiejskiej kapeli, grał na bębenku i skrzypcach. Grywał na weselach, zabawach wiejskich, dożynkach, uroczystościach gminnych oraz kościelnych. Od 1979 r. jest pierwszym skrzypkiem i solistą w Kapeli Ludowej "Buskowianie". Kapela ta koncertuje od 40 lat, upowszechniając rodzime tradycje regionu świętokrzyskiego i chroniąc wartości dziedzictwa kulturowego. Kandydat jest popularyzatorem regionalnej muzyki ludowej. Występował w kraju i za granicą. Brał udział w wielu konkursach i przeglądach kapel ludowych, zdobywając najwyższe nagrody jako solista skrzypek. Dziś sławne są tzw. „Dufajowe skrzypki" - symbol pierwszych skrzypek na Ponidziu.
Agnieszka Dziarmaga - kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku. Pomysłodawczyni wojewódzkiego konkursu „Nasi sąsiedzi - Żydzi". Współredaktorka wydawnictwa „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat". Jest autorką publikacji popularnonaukowych oraz biografii. Pod jej kierownictwem Świętokrzyski Sztetl uzyskał m.in. statuetkę Złoty Żuraw w kategorii „Najlepiej i najskuteczniej zrewitalizowany obiekt w 2013 r.", Laur Świętokrzyski w kategorii „Lider tolerancji" oraz statuetkę Wędrowiec Świętokrzyski w kategorii „Atrakcja turystyczna". W 2017 r. Ośrodek został nagrodzony Medalem Powstania w Getcie Warszawskim przyznawanym przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych i był nominowany do Nagrody Głównej POLIN.
Koło Gospodyń Wiejskich „Korytniczanki" - jest animatorem kultury w lokalnym środowisku. Uczy poszanowania tradycji, wartości rodzinnych, integracji społeczności lokalnych i pomocy osobom potrzebującym. Pielęgnuje dawne obrzędy, przyśpiewki oraz receptury tradycyjnych potraw regionalnych.  Podczas udziału w VI Ogólnopolskim Zjeździe Kół Gospodyń i Innych Organizacji Kobiecych z Terenów Wiejskich z całej Polski w 2016 r. panie z Korytnicy zdobyły pierwsze miejsce w kategorii „Twórczość artystyczna", dwa wyróżnienia w kategorii „Kulinaria" i nagrodę specjalną starosty konińskiego.
Marian Kupisz - od 1970 roku altowiolista w orkiestrze Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Grał w "Collegium Musicum", Kieleckiej Orkiestrze Kameralnej i Kwartecie Smyczkowym "Omega", którego jest współzałożycielem. Z zespołami tymi występował w kolejnych edycjach Międzynarodowego Festiwalu "Jeunesses Musicales" oraz w cyklach koncertów "Zamkowe spotkania z muzyką". Był współorganizatorem niemal wszystkich wyjazdów orkiestry FŚ na koncerty w kraju oraz tournee po Niemczech, Włoszech, a także na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Krajów Nadbałtyckich w Kłajpedzie. Uczestniczył we wszystkich wydarzeniach muzycznych o zasięgu lokalnym, regionalnym, krajowym oraz międzynarodowym, które były udziałem orkiestry FŚ. Od dwudziestu lat pełni funkcję inspektora orkiestry, a zarazem koordynatora jej pracy artystycznej. Poprzez udział w wielu znaczących projektach promuje nasz region i miasto w kraju i poza jego granicami.
Orkiestra Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka została utworzona w marcu 2007 r. przez Tadeusza Wrześniaka. Grupę tworzą dzieci i młodzież z powiatu staszowskiego w wieku 6-18 lat. Orkiestra składa się z sekcji rytmicznej (perkusja, fortepian, gitara elektryczna i gitara basowa) oraz dętej podzielonej na trzy podsekcje (trąbek, puzonów i saksofonów). Zespół uświetnia imprezy regionalne, dożynki, święta państwowe i kościelne. Ma na swoim koncie sukcesy w województwie, Polsce, a także w Europie - m.in. pierwsze miejsce w Małopolskim Konkursie Orkiestr Dętych w Więcławicach (2010), występ podczas obchodów 100-lecia greckiej orkiestry w mieście Skripero w Grecji (2008), koncert na placu św. Piotra w Watykanie dla papieża Benedykta XVI (2009); występ w programie TVN „Mam Talent" (2015), koncert w Parlamencie Europejskim w Strasburgu (2016) czy występ na Pikniku Europejskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie z okazji rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (2017).
Helena Ponomarenko - od 1993 r. skrzypaczka w orkiestrze Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. Pracowała w Teatrze Muzyczno-Dramatycznym w Krzywym Rogu, w Dziecięcej Szkole Muzycznej w Kijowie, w zespole „Collegium Musicum", występowała z Kwartetem Smyczkowym „Omega". W FŚ wiele lat prowadziła grupę II skrzypiec, występowała również jako solistka. Jest wykonawczynią koncertów kameralnych dla dzieci i młodzieży w szkołach i przedszkolach naszego województwa. Występowała w oratoriach Piotra Rubika i Zbigniewa Książka. Wzięła udział we wszystkich nagraniach FŚ, m.in. w cyklu płytowym „Album Polski". W latach 2007-2011 uczestniczyła w przygotowaniu prapremier baletów współczesnych wyprodukowanych przez FŚ i Kielecki Teatr Tańca: „Pasja", „Zdarzyło się w Jeruzalem", „Tajemnice wirtualnego świata", „Złoty kluczyk, czyli Przygody Pinokia".
Michał Pronobis - ukończył Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie na Wydziale Rzeźby.  Zrealizował wiele dzieł m.in. o charakterze pomnikowym i sakralnym, tablic pamiątkowych, figurek, pucharów, rzeźb gabinetowych, odznak, statuetek, medali oraz monet okolicznościowych, które znajdują się w Kielcach, Chmielniku, Bydgoszczy, Aleksandrowie Łódzkim, Ksawerowie Łódzkim i Sankt Petersburgu w Rosji. Jego realizacje to m.in. Odznaka Honorowa Województwa Świętokrzyskiego, pomnik Stanisława Staszica w Kielcach we współpracy z kieleckim artystą Sławomirem Mickiem czy pomnik Jana Pawła II w Masłowie. Zdobył I miejsce za rzeźbę „Dawid" w konkursie organizowanym przez Fundację Centrum Solidarności, Stowarzyszenie im. Lecha Wałęsy i Termo Organika (2003 r.) oraz I miejsce za rzeźbę „Meta" w krajowym etapie konkursu Sztuki Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego „Sport i Olimpizm" (2008 r.).
Tomasz Rowiński - choreograf, tancerz. Jest członkiem Związku Artystów Scen Polskich w Warszawie. Realizuje duże formy taneczne oparte na musicalach oraz produkcjach filmowych. Od 1994 r. prowadzi Studio Tańca i Stylu „Rewanż", które zrzeszone jest w Polskiej Federacji Tańca, Polskim Związku Tańca Freestyle, International Dance Organization oraz Word Artistic Dance Federation. „Rewanż" jest ośmiokrotnym finalistą Mistrzostw Świata w Niemczech, zdobywcą tytułu Mistrza Świata w kategorii Show Dance Productions w Pradze, sześciu złotych medali na Mistrzostwach Świata World Artistic Dance Federation w kategorii Mixed Age Super Showcases w Czechach oraz aktualnym Mistrzem Europy WADF.
Ryszard Sobieraj - założyciel i lider zespołów „Pełczyszczanie" oraz „Indeks". Pełni funkcję prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Pełczyskach oraz wiceprezesa dwóch zarządów OSP - gminnego i powiatowego. Jest członkiem Lokalnej Grupy Działania, zasiada również w jej radzie. Organizuje uroczystości lokalne, imprezy dla dzieci i młodzieży, festyny rodzinne, przeglądy zespołów młodzieżowych, festiwale celtyckie, spływy kajakowe, rajdy piesze i rowerowe. Od ponad dwudziestu lat jest organizatorem Powitania i Pożegnania Lata w Pełczyskach. W 1988 r. powstał jego pierwszy zespół „Indeks" grający muzykę rozrywkową i biesiadną. W roku 2002, wspólnie z członkami Ochotniczej Straży Pożarnej w Pełczyskach, utworzył zespół „Pełczyszczanie", który kultywuje tradycje muzyczne Ponidzia i przekazuje dziedzictwo kulturowe młodszym pokoleniom.
Joanna Wrońska - prowadzi szkolenia i warsztaty rękodzieła ludowego dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Współpracuje z przedszkolami, szkołami, muzeami, domami kultury, świetlicami środowiskowymi, domami opieki, domami dziecka i klubami seniorów. Jest obecna podczas festynów, imprez plenerowych czy dożynek w naszym regionie. Prowadzi też lekcje pokazowe skierowane do nauczycieli, animatorów oraz pracowników instytucji kultury. Specjalizuje się w tworzeniu m.in. lalek motanek i ziarnuszek. Prowadzi lekcje e-learningu na Portalu Informacji Kulturalnej.

Nagrody honorowe:
Interdyscyplinarny Zespół do Badań Dziedzictwa Kulturowego Świętego Krzyża: prof. dr hab. Krzysztof Bracha, dr hab. Marzena Marczewska, dr hab. Stanisław Cygan - Zespół zawiązany na Wydziale Humanistycznym UJK od 2012 roku systematyzuje i popularyzuje wiedzę dotyczącą Świętego Krzyża. Organizuje cykliczne ogólnopolskie konferencje naukowe („Debaty Świętokrzyskie") oraz wykłady i odczyty skierowane do szerokiego grona odbiorców. Zespół wydał dwie poświęcone regionowi monografie („Debaty Świętokrzyskie" I: Kielce 2014, II: Kielce 2016), będące efektem spotkań polskich naukowców reprezentujących różne dyscypliny humanistyczne: historię, historię sztuki, literaturoznawstwo, językoznawstwo oraz etnologię i archeologię.
Kino „Fenomen" - kino studyjne reaktywowane w Wojewódzkim Domu Kultury w grudniu 2008 r. Swoje działania kieruje do dzieci, młodzieży, studentów i seniorów, ze szczególnym uwzględnieniem grup wykluczonych społecznie, m.in. poprzez bezpłatny udział w zajęciach edukacyjnych podopiecznych ośrodków wychowawczych z Kielc i województwa. Najważniejsze projekty kina to „Filmowe czytanki", „Świętokrzyska Akademia Filmowa", „Akademia Polskiego Filmu", „Filmowy Klub Seniora", „Akademia Filmowa 50+", „Widnokrąg Dobrego Kina", „Świętokrzyskie Lato Filmowe". Kino prowadzi Dyskusyjny Klub Filmowy „Fenomen", wraz z Instytutem Pamięci Narodowej organizuje przegląd „Historia w filmie". Należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz do Sieci Polskich Kin Cyfrowych. W lipcu br. otrzymało nominację w kategorii Najlepsze Kino w 2016 roku, przyznaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach 10. edycji Nagród PISF.
Andrzej Pietrzyk - rzeźbiarz, malarz, projektant. Od kilkunastu lat mieszka, pracuje i tworzy w Linzu, w Austrii. Jest absolwentem Instytutu Sztuk Pięknych w Petersburgu. Studiował też w Paryżu. Jedną z najbardziej znanych rzeźb wykonanych przez artystę jest popiersie Ignacego Jana Paderewskiego, za którą został wyróżniony w podyplomowym konkursie petersburskiej akademii. Artysta współpracuje z Urzędem Miejskim w Jędrzejowie, dla którego wykonał projekty rzeźb, które mają zdobić jędrzejowski rynek. W czerwcu  rzeźba artysty stanęła przy Michaelerplatz w Wiedniu przed wejściem do pałacu cesarskiego. Za swoją działalność zdobył m.in. I miejsce w konkursie na najpiękniejszy projekt fontanny w Linzu oraz I miejsce w konkursie na najpiękniejszą ambonę w Linzu. Swoje prace wystawiał w Wenecji, Istambule, Bazylei, Miami i Nowym Jorku.

www.sejmik.kielce.pl

 
 
 
 

Polecamy:

         

 
 • JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
  JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
 • Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
  Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
 • Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
  Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
 • Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
  Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
 • Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
  Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
 • Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
  Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
 • ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
  ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
 • Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
  Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
 • Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
  Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
  Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
 • Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
  Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
 • Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
  Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
 • Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
  Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
 • Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
  Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
 • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
  Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
 • Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
  Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
 • Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
  Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
 • Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
  Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
 • Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
  Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
 • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
  Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
 • Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
  Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
 • Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
  Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
 • Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
  Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
 • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
  Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
 • Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
  Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
 • Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 
 
Imieniny:
Kamila i Szymona
Wszystkiego najlepszego!