Jesteś tutaj:
 
«Powrót

Dla lepszego komfortu jazdy i bezpieczeństwa

Dla lepszego komfortu jazdy i bezpieczeństwa

Otwarcie drogi w Działoszycach.Poprawa płynności ruchu, komfortu podróży oraz zwiększenia bezpieczeństwa na drogach,  a także polepszenie warunków mieszkańców poprzez  ograniczenia hałasu i drgań - to jedne z głównych założeń, jakie przyświecały modernizacji fragmentu drogi wojewódzkiej 768 w Działoszycach. W uroczystym przekazaniu wykonanej inwestycji,  które odbyło się dziś na działoszyckim rynku, udział wzięli  przedstawiciele samorządu województwa:  marszałek Adam Jarubas, wicemarszałek Jan Maćkowiak, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Tadeusz Kowalczyk, burmistrz Działoszyc Zdzisław Leks, Wojciech Siporski, dyrektor Departamentu Infrastruktury w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, Damian Urbanowski, dyrektor Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Zarządu Dróg oraz mieszkańcy miasta.

Zadanie pn. „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 768 od km 34+214 do km 35+760 w granicach administracyjnych miasta i gminy Działoszyce" to część większego projektu obejmującego rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 776 na odcinku od granicy województwa do Buska – Zdroju , drogi wojewódzkiej973 (Busko-Zdrój), odcinka w Działoszycach oraz przebudowę drogi wojewódzkiej 973w Dobrowodzie.  

Burmistrz Działoszyc Zdzisław Leks jak i zgromadzeni działoszyczanie zgodnie stwierdzili, że przedsięwzięcie, choć dość uciążliwe , poprawiło estetykę i warunki przejazdu przez centrum miasta. - Serdecznie dziękuję władzom samorządu województwa świętokrzyskiego i wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tej inwestycji. Chciałbym wyrazić też wdzięczność mieszkańcom i użytkownikom za daleko idącą wyrozumiałość  podczas utrudnień związanych z przebudową tak ważnej drogi. Tego jednak chcieliśmy, by móc spokojnie i bezpiecznie się przemieszczać - zaznaczył włodarz Działoszyc.

Na wyjątkowe zaangażowanie władz miasta w zrealizowanie przebudowy działoszyckiej części drogi wojewódzkiej 768 zwrócił uwagę marszałek Adam Jarubas. - Zamierzenie miało wielu orędowników - włodarza Działoszyc . Radę Miasta i wiceprzewodniczącego Tadeusza Kowalczyka, który jako mieszkaniec gminy dobrze zna jej problemy. Gratuluję determinacji i dziękuję za wyrozumiałość, bo zakres zaplanowanych oraz  wykonanych prac był duży. Dzisiejsza uroczystość zamyka pewien etap, ale nie całość zamierzeń związanych z pracami na trasie 768. Wykorzystując fundusze z nowej perspektywy unijnej będziemy się starali modernizować kolejne elementy infrastruktury drogowej w ciągu Jędrzejów - Brzesko. Jest to jedno z ważniejszych zadań zapisanych w strategii województwa świętokrzyskiego na lata 2014-2020 - zaakcentował marszałek.

Jan Maćkowiak, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, zwracając się do mieszkańców, pogratulował im tak ogromnego zdecydowania w przeforsowaniu tego projektu. - Po ilości osób  zgromadzonych na dzisiejszym otwarciu zauważam, że ta droga była  bardzo potrzebna.  Mam nadzieję, że zakres i jakość wykonanych prac w pełni  usatysfakcjonowała wszystkich działoszyczan. Życzę bezpiecznego i dobrego użytkowania tego fragmentu, który został zbudowany - dodał wicemarszałek województwa.
Tadeusz Kowalczyk, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, również podziękował za wykonaną inwestycję, a władze samorządu  poprosił o przemyślenie całościowej modernizacji drogi wojewódzkiej 768, która jest niezwykle ważnym szlakiem komunikacyjnym na południu regionu prowadzącym do małopolskiego Brzeska. - Trzeba  realizować postulaty poprawiające warunki życia w małych miasteczkach, na wsiach, bo wszyscy mieszkańcy województwa mają prawo dostępu do dobrych dróg, chodników i innych dóbr. Czekamy na kolejne inwestycje realizowane dla lokalnych społeczności - nadmienił wiceprzewodniczący Sejmiku.

Przebudowę półtorakilometrowego odcinka przez centrum Działoszyc rozpoczęto w 2013 roku. - Podstawowym celem przedsięwzięcia była poprawa parametrów technicznych i standardu sieci drogowej (odpowiadających klasie technicznej G) oraz wzrost bezpieczeństwa oraz komfortu  w komunikacji samochodowej. Projekt troszkę się przesunął, bo napotkaliśmy trudne warunki gruntowe. Okazał się również bardziej kosztowny niż zakładaliśmy. Wartość samych robót budowlanych wyniosła 10 milionów, zaś całej inwestycji 11 milionów 700 tysięcy złotych - wyjaśniał Damian Urbanowski, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.  Jak dopowiedział prace objęły nie tylko unowocześnienie drogi, ale także wykonanie chodników, zatok autobusowych, mini dworca autobusowego, przebudowę całej infrastruktury podziemnej, szczególnie kanalizacji deszczowej, która była niezbędna, budowę separatorów oraz umocnienie skarp rzek Sancygniówki i Jakubówki, stworzenie parkingu. - To przedsięwzięcie to zakończenie fragmentu naszych planów, które zostały też uwzględnione w strategii województwa na lata 2014-2020. Opracowana koncepcja zakłada przebudowę całej drogi z Jędrzejowa przez Skalbmierz, Działoszyce, Kazimierzę Wielką aż do granic województwa przez gminę Bejsce. Obecnie pracujemy nad decyzją środowiskową i rozszerzeniem tego zamysłu o budowę obwodnicy Kazimierzy Wielkiej oraz nowego łącznika w Jędrzejowie. Podział środków nastąpi na przełomie grudnia i stycznia, więc przypuszczam, że wiosną 2016 zostanie podjęta decyzja, które odcinki będą realizowane. Ponieważ na razie dysponujemy tylko ogólnym zarysem, to następnym krokiem będzie uruchomienie procedury projektowania, co potrwa około roku.  Rozpoczęcia prac budowlanych na pewnych odcinkach można się więc spodziewać około 2017 roku - podsumowuje dyrektor Urbanowski.

Generalnym Wykonawcą zadania projektowego było Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Sp. z o.o., natomiast rolę Inżyniera Kontraktu, pełniącego funkcję nadzoru inwestorskiego, powierzono firmie AECOM Consulting Sp. z o.o. z Warszawy.

Inwestycja w 85 proc. współfinansowana była ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007 - 2013.

 
 
 
 

Polecamy:

         

 
 • JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
  JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
 • Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
  Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
 • Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
  Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
 • Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
  Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
 • Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
  Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
 • Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
  Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
 • ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
  ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
 • Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
  Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
 • Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
  Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
  Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
 • Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
  Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
 • Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
  Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
 • Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
  Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
 • Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
  Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
 • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
  Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
 • Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
  Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
 • Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
  Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
 • Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
  Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
 • Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
  Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
 • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
  Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
 • Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
  Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
 • Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
  Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
 • Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
  Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
 • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
  Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
 • Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
  Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
 • Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 
 
Imieniny:
Jana i Pawła
Wszystkiego najlepszego!