Jesteś tutaj:
 

U partnerów

logo Portal Wrota Świętokrzyskie„U Partnerów" to miejsce stworzone z myślą o samorządach, instytucjach kulturalnych, oświatowych, organizacjach pozarządowych, które na stronie „Wrót Świętokrzyskich" chcą pochwalić się swoimi inicjatywami, promować osiągnięcia gospodarcze, przyciągnąć potencjalnych inwestorów lub zainspirować innych do prospołecznych działań. Grono tych, którzy zdecydowali się z nami współpracować, stale się powiększa.

Oprócz szeregu zapowiedzi lokalnych przedsięwzięć, właśnie tutaj publikujemy bieżące wiadomości o wydarzeniach z dziedziny przedsiębiorczości, kultury, turystyki, polityki społecznej i zdrowotnej, ekologii, itp., mających miejsce na terenie świętokrzyskich gmin i powiatów. Nie brakuje również newsów dotyczących ogólnopolskich osiągnięć przedstawicieli naszego regionu. Szeroko promowane są inwestycje i projekty realizowane przy współudziale środków z Unii Europejskiej.

Szczegóły w aktualnościach poniżej.

«Powrót

W Szydłowie odkryto średniowieczne krypty

W Szydłowie odkryto średniowieczne krypty

W Szydłowie odkryto średniowieczne kryptyOstatnie miesiące w Szydłowie obfitują w ciekawe odkrycia. W październiku ubiegłego roku archeolodzy na placu zamkowym odkryli piece z XVII w. Później - nieznaną wcześniej furtę w murach obronnych. Natomiast tydzień temu odsłonięto kolejną zagadkę Szydłowa, w kościele Wszystkich Świętych: średniowieczne krypty.

- Odkrycia dokonano 10 lutego br., ale cała sprawa zaczęła się dwa lata wcześniej – informuje  Piotr Walczak z Urzędu Gminy Szydłów. Jak wyjaśnia nasz rozmówca, badania georadarowe w Szydłowie, m.in. wzgórza, na którym stoi kościół pw. Wszystkich Świętych, przeprowadził dr Artur Zieliński z Instytutu Geografii UJK w Kielcach.
Celem badań było poszukiwanie podziemnych pustek, w związku w występującym w miejscowych skałach zjawiskiem krasu. Pustki znaleziono, jednak nie takie jakich się spodziewano. Pod kościołem zaobserwowano anomalie układające się w kształt prostokątów, trzy w nawie głównej i jedną w prezbiterium. Naukowcy domyślali się, że są to krypty.

- Badania potwierdziły przypuszczenia. Przez nawiercony otwór w posadzce prezbiterium badacze wprowadzili sondę z mikrokamerą i światłem. Odkryto szkielet ludzki i fragmenty drewna pochodzące prawdopodobnie z trumny. O innych szczegółach wyposażenia grobowego będzie można powiedzieć po dokładnej analizie zapisu video z kamery. Pochówek raczej na pewno miał miejsce w średniowieczu. Domyślać się należy, że była to osoba o bardzo wysokim statusie społecznym w ówczesnym Szydłowie, być może nawet fundator świątyni. Pod prezbiterium chowano wtedy doczesne szczątki fundatorów, proboszczów bądź innych zasłużonych dla społeczności dobrodziejów - wyjaśnia przedstawiciel Urzędu.

Szczegółowe badania w tym zakresie pozwolą rzucić nowe światło na historię kościoła, który ciągle pozostaje najbardziej tajemniczym zabytkiem Szydłowa. - Ciągle nie wiemy, kiedy tak naprawdę obiekt powstał. Polichromia figuralna, datowana jest na drugą połowę wieku XIV. Kościół ma więc metrykę co najmniej czternastowieczną, jednak niektóre jego elementy architektoniczne świadczyć mogą o pochodzeniu romańskim, a więc starszym. Ciekawostką jest także to, że świątynia stoi na wzgórzu poza murami obronnymi. A stąd już krótka droga do jaskiń pod kościołem i legendy o zbóju Szydło, który podobno Szydłów założył  – zaznacza Piotr Walczak.

Fot. UG Szydłów

Aktualności u partnerów Aktualności u partnerów

XL sesja Rady Miejskiej w Staszowie

herb Urzędu Miasta i Gminy w StaszowieWyboru nowego przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej w Staszowie dokonają podczas najbliższego posiedzenia staszowscy rajcy. XL sesja Rady Miejskiej w Staszowie odbędzie się 27 lutego w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Staszowie.

W poniedziałek obradować będą w Mircu i Michałowie

herb Urzedu Gminy w Mircuherb Urzędu Gminy w MichałowieZmiany w bieżących budżetach i Wieloletnich Prognozach Finansowych Gmin głosować będą podczas najbliższych posiedzeń mireccy i michałowscy radni. XXXIV sesja Rady Gminy w Mircu, odbędzie się 27 lutego w sali konferencyjnej miejscowego Urzędu Gminy w Mircu. Na ten sam dzień zaplanowano posiedzenie Rady Gminy Michałów.

Uzyskaj dotacje na inicjatywy turystyczne lub społeczne

pieniądze (2).jpgStowarzyszenie "Lokalna Grupa Działania - Wokół Łysej Góry" zachęca organizacje pozarządowe, mieszkańców, przedsiębiorców z terenu gmin: Bieliny, Bodzentyn, Górno, Łączna, Masłów, Suchedniów, Wąchock, do zgłaszania projektów dotyczących wzmacniania więzi społecznych, tworzenia infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej, inicjatyw służących rozwojowi gospodarki. Propozycje można zgłaszać do 28 marca.

Święto Miasta w Jędrzejowie

Święto Miasta w JędrzejowieW najbliższą niedzielę, 26 lutego w Jędrzejowie odbędzie się Święto Miasta. Zainauguruje je msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wręczenie zaszczytnego tytułu „Jędrzejowianin Roku 2016", przyznawanego corocznie osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się dla miasta i gminy Jędrzejów.

Mniej za bilety w Sandomierzu

logo zakładu komunikacji w sandomierzuWkrótce sandomierzanie korzystający z komunikacji miejskiej mniej zapłacą za bilety okresowe. Za miesięczny karnet trzeba będzie zapłacić 50 zł, a za ulgowy połowę tej kwoty.

Bezpłatna sterylizacja i kastracja zwierząt w Brodach

sterylizacja kastracja zwierzat darmowa-gmina Brody plakat.jpgMieszkańcy gminy Brody mogą zgłaszać swoje psy i koty na bezpłatną sterylizację oraz kastrację. Organizatorami akcji są: Fundacja TSB/AWFi Gmina Brody. Aby zapisać zwierzę wystarczy zgłosić się do urzędu gminy po zlecenie na zabieg, a następnie skontaktować się z gabinetem weterynaryjnych i umówić termin.

Rocznicowa sesja Rady Miejskiej w Starachowicach

UM StarachowiceW najbliższy piątek w sali "Olimpia" Urzędu Miejskiego w Starachowicach odbędzie się wyjątkowa sesja Rady Miejskiej, zorganizowana z okazji 100 rocznicy pierwszego posiedzenia Rady. Tuż po tym zaplanowano kolejne posiedzenie starachowickiego parlamentu, które poświęcone będzie mi.in. działaniom socjalnym wspierającym osoby niepełnosprawne, starsze, bezdomne i potrzebujące pomocy.

Obchody rocznicy bitwy pod Małogoszczem

plakat obchodów rocznicy bitwy pod małogoszczemWykładem o uczestnikach bitwy pod Małogoszczem zainaugurowane zostaną obchody 154. rocznicy tego wydarzenia. Prelekcji będzie można wysłuchać w piątek, 24 lutego, w sali widowiskowej Domu Kultury w Małogoszczu. Głównym uroczystościom, które zaplanowano w niedzielę, 26 lutego, towarzyszyć będzie jubileuszowy Małogoski Złaz Turystyczny.

Zaprojektują Park Miejski w Chęcinach

projektReprezentacyjną przestrzeń parkową, która będzie spełniać rolę miejsca spotkań i spacerów, zabaw, uprawiania sportów i wypoczynku, zaprojektują uczestnicy konkursu na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną dla inwestycji pn.: „Projekt Parku Miejskiego w Chęcinach". Organizatorem konkursu jest Urząd Gminy i Miasta Chęciny. Zainteresowani udziałem w rywalizacji mogą składać konkursowe prace do 20 marca br.

Dostrzegają lokalne bariery w życiu osób niepełnosprawnych

Wspólna przestrzeń wspólna sprawa.jpgUczniowie Zespołu Szkół Nr 3 w Ostrowcu Świętokrzyskim i Gimnazjum Nr 1 w Chęcinach znaleźli się w gronie laureatów pierwszego etapu konkursu "Wspólna przestrzeń, wspólna sprawa" - na najlepszy materiał filmowy pokazujący, jakie bariery architektoniczne napotykają osoby niepełnosprawne. Zwycięskie drużyny czekają teraz na wizyty studentów architektury, którzy pomogą im stworzyć odpowiednie rozwiązania potrzebne do likwidacji barier.

Wyświetlanie 1 - 10 z 510 rezultatów.
Pozycji na stronę 10
z 51
 
 
 
 

Polecamy:

         

 
 • JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
  JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
 • Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
  Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
 • Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
  Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
 • Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
  Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
 • Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
  Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
 • Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
  Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
 • ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
  ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
 • Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
  Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
 • Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
  Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
  Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
 • Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
  Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
 • Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
  Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
 • Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
  Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
 • Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
  Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
 • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
  Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
 • Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
  Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
 • Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
  Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
 • Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
  Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
 • Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
  Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
 • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
  Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
 • Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
  Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
 • Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
  Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
 • Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
  Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
 • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
  Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
 • Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
  Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
 • Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
 • Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 
 
Imieniny:
Mirosława i Aleksandra
Wszystkiego najlepszego!