Jesteś tutaj:
 

Znane i nieznane Znane i nieznane

Świętokrzyska Prowansja i sosna na palcach

By podziwiać, urzekające swym kolorem i zapachem lawendowe kobierce, nie trzeba jechać aż do Francji.

Drogowskaz ku chwale …

- Według przekazów latarnie ufundowali wracający po zwycięstwie pod Chocimiem rycerze chorągwi sandomierskiej około 1680 roku. Jest ich kilka. Najstarszą i najlepiej zachowaną można obejrzeć przy bramie wjazdowej do dawnego dworku Strużyńskich, obecnie hotelu "Sarmata" w Sandomierzu – mówi Jolanta Smuniewska z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Jak podkreśla, historia o szczęśliwych z powrotu do domu rycerzach nie jest w stu procentach potwierdzona.

Zabytkowy Młyn na Ponidziu

Ma ponad 150 lat i pełni dziś funkcję muzeum.

Kraina Legend Świętokrzyskich

Świat czarownic, wiedźm, topielic i czartów - informacje o regionie w czasie dobrej zabawy.

Pałac na turecką modłę koło Szydłowa

Po powrocie z tureckiej niewoli, zafascynowany tamtejszą kulturą, zbudował go w miejscowości Grabki Duże kasztelan małogoski Stanisław Rupniewski. O jego przeznaczeniu krążyły legendy – do dziś obiekt nazywany jest „haremem".

Obserwatorium astronomiczne i planetarium w Kielcach

Planetarium i obserwatorium astronomiczne mieszczące się na Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach jest jedną z najbardziej nieznanych atrakcji Kielc. Zostało ono otwarte w 2003 roku i od tego czasu odbyło się w nim już wiele imprez, pikników naukowych, konkursów astronomicznych, dni nauki czy pokazów.

Zejdź do lochów

Opatowskie i sandomierskie lochy, częściowo odrestaurowane i zabezpieczone, robią wrażenie. To miejsca, których nie można ominąć, poznając atrakcje województwa świętokrzyskiego.

Wyjątkowy "taniec śmierci" w Tarłowie

Kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy w Tarłowie to jedyny obiekt w województwie świętokrzyskim, gdzie spotykamy średniowieczny motyw danse macabre, czyli „tańca śmierci".

Wąwóz Królowej Jadwigi

To wspaniała przyrodnicza ciekawostka Sandomierza. Prawie w centrum, nieopodal rynku, osobliwie ukształtowana natura zaskakuje nas swoim niezwykłym widokiem – na skutek erozji odsłonięte zostały korzenie rosnących na zboczach drzew.

Cudowne źródełko Wincentego Kadłubka w Karwowie

Karwów pod Opatowem wśród okolicznej ludności słynie ze źródełka, którego woda ma ponoć właściwości lecznicze. Źródełko to bije w miejscu, gdzie według przekazów miał stać dom, w którym w II połowie XII wieku urodził się błogosławiony Wincenty Kadłubek, pierwszy polski kronikarz.

Do Piekła czy do Raju?

W Świętokrzyskiem ten dylemat nie ma podłoża religijnego, ale czysto przyrodnicze. Skałki Piekło pod Niekłaniem oraz jaskinia Raj niedaleko Chęcin to unikatowe rezerwaty. Swoim niezwykłym pięknem kusi jedno i drugie.

Źródełko św. Franciszka u stóp Łysicy

Jest w województwie świętokrzyskim cudowne źródełko w Świętej Katarzynie. Jak głosi lokalna tradycja, jego woda ma ponoć właściwości lecznicze – dobrze robi na oczy, poza tym sprzyja poczęciu męskiego potomka. 

Tam wędrował Koziołek Matołek, czyli do Europejskiego Centrum Bajki

Pacanowa, w którym ponoć kozy kują, szukał Koziołek Matołek 77 lat. Bohater stworzony przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza swoją wędrówkę rozpoczął w 1933 roku. Tułał się po całym świecie, przemierzył tysiące kilometrów - odwiedził Indie, Chiny, Afrykę i Afganistan, był również na Księżycu… I wreszcie dotarł do słynnego Pacanowa, leżącego na skrzyżowaniu dróg łączących Kielce z Tarnowem, dawniej szlaku książęcego łączącego Kraków z Sandomierzem, i zamieszkał w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie.

Muzeum Zabawek i Zabawy

Największa kolekcja zabawek w Polsce, gratka nie tylko dla najmłodszych. Więcej informacji tutaj.