Jesteś tutaj:
 

Musisz zobaczyć Musisz zobaczyć

Perła w koronie - Sandomierz

Sandomierz to jedno z najstarszych i najważniejszych historycznie miast Polski. Początki osadnictwa na terenie miasta i w jego regionie, sięgają najdawniejszych czasów. Świadczą o tym dokonywane w obrębie miasta i okolic liczne odkrycia archeologiczne oraz ocalałe od zniszczeń elementy architektoniczne.

Piękno z Ćmielowa

Wyjątkowe fajansowe figurki, serwisy kawowe z najcieńszej porcelany, zastawa stołowa w różnych stylach - prezent w takiej postaci możemy przywieżć z wyjątkowej wizyty w Ćmielowie, świętokrzyskim mieście porcelany.

W Pacanowie bajki lubią

Pacanowa, w którym ponoć kozy kują, szukał Koziołek Matołek 77 lat. Bohater stworzony przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza swoją wędrówkę rozpoczął w 1933 roku. Tułał się po całym świecie, przemierzył tysiące kilometrów - odwiedził Indie, Chiny, Afrykę i Afganistan, był również na Księżycu… I wreszcie dotarł do słynnego Pacanowa, leżącego na skrzyżowaniu dróg łączących Kielce z Tarnowem, dawniej szlaku książęcego łączącego Kraków z Sandomierzem. To tu powstało Europejskie Centrum Bajki. Więcej o tym niezwykłym miejscu można przeczytać TUTAJ.

Skok w czwarty wymiar

Dwie osiemnastowieczne kamieniczki przy jędrzejowskim rynku skrywają prawdziwy skarb - trzecią na świecie kolekcję zegarów słonecznych i przyrządów gnomonicznych.

Na Łysej Górze

Niepowtarzalnym miejscem na terenie województwa świętokrzyskiego jest Łysiec/Łysa Góra (gmina Nowa Słupia, powiat kielecki), z charakterystyczną sylwetą zabudowań klasztoru świętokrzyskiego i anteny telewizyjnej - widocznych z bardzo daleka. Jest to również obok Góry Ślęży na Śląsku najbardziej rozpoznawalne miejsce związane z pogaństwem w Polsce - w jego cieniu pozostają inne "górskie" miejsca - sanktuaria położone na świętokrzyskiej ziemi - na Górze Grodowej w Tumlinie, Górze Dobrzeszowskiej koło Łopuszna, czy Górze Zamkowej koło Makoszyna.

JuraPark w Bałtowie

Odwiedź Bałtów w Świętokrzyskiem - tutaj przeniesiesz się w czasie - prehistoryczne gady zachwycają nie tylko najmłodszych, ale i dorosłych.

Chęciny

Niezapomniany urok średniowiecznego, świętokrzyskiego miasteczka i ruiny gotyckiego zamku

Nagłowice - Mikołaj Rej

Pierwszy pisarz piszący wyłącznie po polsku

Zamek Krzyżtopór

Wzniesiony w XVII wieku, niezwykle oryginalna myśl konstruktorska

Dąb Bartek

W jego cieniu wypoczywali polscy królowie, zachwyca urodą od setek lat.

Jaskinia Raj

Blisko Raju - czyli koniecznie odwiedź jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce