Jesteś tutaj:
 
KWIECIEŃ
Świętokrzyskie Dni Muzyki
miejsce: Kielce

Ideą festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki jest promowanie muzyki naszych czasów, przede wszystkim rodzimej, w jej różnorodnych przejawach, ze szczególnym uwzględnieniem utworów niewykonywanych wcześniej w Kielcach. Obok tradycyjnych koncertów symfonicznych i kameralnych pojawiają się atrakcyjne formy prezentacji, takie jak wizualizacje, gra świateł, performance czy teatr instrumentalny. Ponadto organizowane są także spotkania z kompozytorami oraz wystawy popularyzatorskie i plastyczne.
Organizator:
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga
ul. Żeromskiego 12, 25-369 Kielce
41 368-11-40
wwwfilharmonia.kielce.com.pl


Festiwal Filmów Niezwykłych

miejsce: Sandomierz

Festiwal jest świętem filmu ambitnego przeznaczonym dla widzów refleksyjnych i wrażliwych. Głównym bohaterem każdej edycji jest tzw. "Reżyser Niezwykły" i jego twórczość. Pełne sale kinowe udowadniają, że jest rzesza osób wrażliwych, mocno zainteresowanych ambitnym kinem, spragnionych kontaktu z z niezwykłymi twórcami niezwyklych filmów. Projekcje odbywają sie w Domu Katolickim, Kościele p.w. Św. Jakuba, na Rynku i w Sandomierskim Domu Kultury.

Organizator: Urząd Miejski w Sandomierzu
Plac Poniatowskiego 3, 27-600, Sandomierz
tel. 15 644 01 33
www.sandomierz.pl

 

MAJ

Piknik Archeologiczny „Rydno"
miejsce: Wąchock nad zalewem (przy granicy Rezerwatu Archeologicznego Rydno)

Piknik Archeologiczny jest poświęcony epoce kamienia - czasom, kiedy Rydno było swoistą „stolicą" Europy Środkowej. Celem imprezy jest możliwie pełne przybliżenie uczestnikom wiedzy o życiu prehistorycznych mieszkańców rezerwatu. W programie pikniku znajdują się prelekcje, prezentacje, pokazy i wystawy na temat Rezerwatu Archeologicznego Rydno. Można obejrzeć także proces wytwarzania i zastosowania „krwicy" - barwnika mineralnego otrzymywanego z hematytu i narzędzi z krzemienia czekoladowego, rekonstrukcje chat-ziemianek różnych typów z epoki kamienia, prezentację rekonstrukcji ubiorów, pokazy i samodzielne próby: obróbki skóry, kości i rogu, plecionkarstwa, tkania, wytwarzania naczyń glinianych, przyrządzania „prehistorycznych" potraw, używania prehistorycznej broni myśliwskiej oraz pokaz pracy archeologów.

Organizatorzy:
Oddział Międzyszkolny PTTK
ul. Kielecka 3, 27-200 Starachowice
tel. 661 559 505
http://www.starachowice.pttk.pl/www.rydno.com
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury
ul. Kościelna 7, 27-215 Wąchock
tel. 41 271 50 33

Jarmark Świętokrzyski na Świętym Krzyżu
miejsce: Święty Krzyż

Podczas imprezy mozna cofnąć sie w czasie o jakieś tysiąc lat i zobaczyć w jaki sposób mnisi na Świętym Krzyżu przepędzali czarownice. Można spróbować jakie potrawy jadali wtedy mieszkańcy naszego regionu oraz zobaczyć kramy kowalskie, bednarskie, garncarskie, zielarskie, rzeźbiarskie, kamieniarskie, stolarskie i pszczelarskie. Atrakcją są występy ludowych zespołów muzycznych i tanecznych. 
Organizator:

Starostwo Powiatowe w Kielcach
al. IX Wieków Kielc 3,
25-516 Kielce
tel. 41 344 54 29, 41 342 13 07
www.powiat.kielce.pl

Międzynarodowy Turniej Rycerski o Szablę Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego
miejsce: zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Od wielu lat, w maju, ożywają mury potężnego zamku Krzyżtopór, który według legendy posiadał tyle okien ile dni w roku, tyle komnat ile tygodni, tyle wielkich sal ile miesięcy oraz tyle baszt ile pór roku. Na zamek przybywają setki rycerzy by walczyć w turnieju o szablę Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego – właściciela zamku. Zmagają się konno, pieszo, pojedynczo lub grupami, wykazując niebywałą sprawność i umiejętność władania bronią. Dodatkową atrakcją turnieju są pokazy dawnych tańców dworskich oraz pokaz sztucznych ogni odbywający się na zakończenie imprezy.

Organizatorzy:
Instytucja Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
Ujazd 73, 27-570 Iwaniska
tel. 15 860 11 33
www.krzyztopor.org.pl
Urząd Gminy Iwaniska Rynek 3
27-570 Iwaniska tel. 15 860 1254
www.ug.iwaniska.home.pl

Międzynarodowe Buskie Spotkania z Folklorem
miejsce: Busko-Zdrój

Międzynarodowe Spotkania z Folklorem w Busku-Zdroju to przegląd kapel, solistów, instrumentalistów i zespołów obrzędowych kultywujących tradycje twórczości ludowej. Na scenie w buskim parku zdrojowym spotykają się zespoły nie tylko z naszego regionu, ale z całego kraju i zagranicy, w tym m.in. Węgier, Ukrainy, Danii, Szwecji, Białorusi i Litwy. Tradycyjne ludowe stroje, barwne spódnice, zapaski i korale wirujące w tańcu, śpiewy, przyśpiewki i gwizdy są nie lada atrakcją dla turystów i kuracjuszy licznie odwiedzających Busko-Zdrój.

Organizator:
Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego ul. Ściegiennego 2
25-033 Kielce
tel. 41 361 24 10
www.wdk-kielce.pl


Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów i Entuzjastów Mody OFF FASHION
miejsce:
Kieleckie Centrum Kultury, Baza Zbożowa

Idęą konkursu jest stworzenie szansy zawodowego startu młodym projektantom, którzy dopiero wchodzą na rynek mody w Polsce. Impreza natychmiast została zaakceptowana przez środowisko, o czym świadczy ilość zgłaszanych projektów. W jury zasiadają znane nazwiska ze świata mody. Pierwsza edycja konkursu OFF FASHION odbyła się w maju 2007 r. Przedsięwzięcie organizowane jest dwa razy w roku - w maju i grudniu.
Organizator:
Kieleckie Centrum Kultury
pl. Moniuszki 2b
25-334 Kielce
tel. 41 344 40 32
www.kck.com.pl

 

Czerwiec

Wytopki Ołowiu

miejsce: Park Etnograficzny w Tokarni

Impreza plenerowa odbywająca się w Parku Etnograficznym w Tokarni nawiązująca swoim charakterem do wielowiekowej tradycji górnictwa kruszcowego w okolicach Chęcin. W czasie festynu odbywa się pokaz wytopu ołowiu, z którego następnie bite są pamiątkowe medale. Dodatkową atrakcją są występy zespołów artystycznych, wielki kiermasz sztuki ludowej i pokaz pędzenia dziegciu. W otoczeniu zabytkowych obiektów Parku Etnograficznego pracują bednarze, plecionkarze, garncarze i przedstawiciele innych, ginących już zawodów. Organizatorzy wytopków zadbali także by uczestnicy imprezy mogli spróbować potraw kuchni regionalnej.
Organizator:

Muzeum Wsi Kieleckiej
ul. Jana Pawła II 6
25-025 Kielce
tel. 41 344 92 97
www.mwk.com.pl

Dzień Świętokrzyskiej Truskawki
miejsce: Bieliny

Dzień Świętokrzyskiej Truskawki to tradycyjne i najważniejsze święto w Gminie Bieliny. To uroczystość podsumowująca ciężki czas pracy na roli i trudu rolników wkładanego w uprawę tych słodkich owoców. Każdego roku festyn przyciąga tysiące widzów zachęconych dobrą zabawą i towarzyszącymi jej licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych, kiermaszem twórców ludowych, występami artystów nie tylko z terenu gminy, ale również gwiazd znanych w całej Polski. Tego dnia króluje oczywiście truskawka - jest główną bohaterką konkursów kulinarnych i Mistrzostw Świata w Szypułkowaniu Truskawek. Niezwykły smak i zapach bielińskiej truskawki towarzyszy imprezie przez cały dzień aż do późnych godzin nocnych.

Organizatorzy:
Gminne Centrum Kultury i Sportu w Bielinach, Urząd Gminy Bieliny,
„Lokalna Grupa Działania - Wokół Łysej Góry"
tel. 41 302 50 94 wew. 206, 218, fax 41 302 61 07
e-mail: turystyka@bieliny.pl, kultura@bieliny.pl

Piknik Gombrowiczowski
miejsce: Ostrowiec Świętokrzyski

Piknik powstał z myślą o miłośnikach talentu i twórczości Witolda Gombrowicza, powieściopisarza, dramaturga i eseisty, twórcy „Ferdydurke" czy „Ślubu". Punktem centralnym ósmej edycji pikniku będzie dziedziniec dawnego Browaru Saskich w Ostrowcu Świętokrzyskim. W ramach imprezy odbędą się warsztaty teatralne, które poprowadzi Leszek Mądzik. Podczas imprezy odbędzie się również kolejna edycja konkursu literackiego na esej inspirowany twórczością Gombrowicza.

Organizator:
Miejskie Centrum Kultury
ul. Siennieńska 54
27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
tel. 41 262 48 52, 41 247 65 80
www.piknikgombrowiczowski.pl

„Świętokrzyskie Święto Chleba"
miejsce: Park Etnograficzny w Tokarni

Ideą imprezy jest szeroko rozumiana promocja wytwórców, rzemieślników piekarzy i cukierników. Podczas święta odbywają się pokazy wypieku chleba z poczęstunkiem i degustacją, prezentacje maszyn rolniczych związanych z uprawą, zbiorem i przerobem zbóż, prezentacje firm związanych z piekarnictwem i cukiernictwem. Tradycyjnie na terenie skansenu odbywają się pokazy i kiermasz tradycyjnych rzemiosł, „Dawne gry i zabawy ludowe" - atrakcja dla dzieci, a uzupełnieniem są występy ludowych zespołów śpiewaczych.

Organizator:
Muzeum Wsi Kieleckiej
ul. Jana Pawła II 6
25-025 Kielce
tel. 41 344 92 97
www.mwk.com.pl
Współorganizator:
Cech Rzemiosł i Przedsiębiorców Branży Spożywczej w Kielcach

Spotkania z Kulturą Żydowską w Chmielniku
miejsce: Chmielnik

„Spotkania z Kulturą Żydowską" to próba odtworzenia dawnego wyglądu i klimatu żydowskiego miasteczka, przyczyniająca się do wzmocnienia identyfikacji z miejscem pochodzenia, jego dziedzictwem kulturowym oraz wieloletnim procesem przenikania się kultur. Podczas „Spotkań" na uliczkach Chmielnika wokół synagogi rozstawione są stylowe stoiska, na których prezentowane są: ceramika, rzeźba i malarstwo. Uczestnicy imprezy mają możliwość degustacji potraw kuchni żydowskiej oraz posłuchania zespołów artystycznych prezentujących sztukę kultury żydowskiej.
Organizatorzy: Urząd Miasta i Gminy

Chmielnik, pl. Kościelny 5
26-020 Chmielnik
tel. 41 354 32 73
www.chmielnik.com
Chmielnickie Centrum Kultury
ul. Starobuska 10
26-020 Chmielnik
tel. 41 354 23 97
www.chmielnickie.ck.prv.pl

Święto Kielc
miejsce: Kielce

W czasie trzech czerwcowych dni Kielce tętnią życiem kulturalnym i artystycznym. A to za sprawą odbywających się z okazji Święta Kielc koncertów, festynów i imprez plenerowych. Do późnych godzin wieczornych czynne są muzea, domy kultury, galerie i wystawy. Organizowane są też imprezy sportowe i rekreacyjne, do uczestnictwa w których zapraszane są całe rodziny. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się jarmark świętokrzyski. Kramy rozstawione są w centrum miasta wzdłuż głównego deptaka - ul. Sienkiewicza. Kulminacją imprezy jest wielki pokaz ogni sztucznych.

Organizator:
Urząd Miasta Kielce
Rynek 1
25-303 Kielce
tel. 41 367 60 00
www.um.kielce.pl

 

Lipiec

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Jędrzejowie
miejsce: Jędrzejów

W wakacyjne sobotnie wieczory kościół w klasztorze o.o.Cystersów w Jędrzejowie rozbrzmiewa wspaniałą muzyką organową i kameralną. Organizowany co roku w tym niezwykłym miejscu festiwal jest okazją do posłuchania wielu znakomitych artystów. Dotychczas wystąpili między innymi organiści: Jerzy Perucki, Mario Duella, Michel Colin, soliści: Wiesław Ochman, Teresa Żylis-Gara, Marek Torzewski, oraz dyrygenci i kompozytorzy: Jerzy Maksymiuk, Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki. Każdego roku, z najodleglejszych zakątków, na festiwal przybywa wiele osób, by posłuchać muzyki wydobywanej po mistrzowsku z przepięknie brzmiących, pochodzących z połowy XVIII wieku jędrzejowskich organów.
Organizatorzy:
Fundacja im. Mikołaja z Radomia
ul. Malczewskiego 10d/3
26-610 Radom
tel. 601 30 64 83
Jędrzejowskie Towarzystwo Kulturalno-Naukowe ul. Przypkowskiego 45/5
28-300 Jędrzejów
tel. 41 386 55 60
Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie
ul. Klasztorna 20
28-300 Jędrzejów

Jarmark Jagielloński oraz Międzynarodowy Turniej Rycerski o Miecz Zawiszy Czarnego
miejsce: Sandomierz

Międzynarodowy Turniej Rycerski o Miecz Zawiszy Czarnego z Garbowa, który odbywa się rokrocznie w Sandomierzu obejmuje między innymi turnieje łucznicze, kusznicze, walki pieszych, walki na miecze i topory, turniej bardów i tancerzy wraz z dworskim balem oraz parady dworu Księstwa Sandomierskiego i chorągwi wojsk sandomierskich. Turniejowi towarzyszą pokazy konne, „żywe szachy" i muzyka z epoki, czyli wszystko to, co decyduje o klimacie czasów rycerskich. Tytułowym bohaterem turnieju jest pochodzący z pobliskiego Garbowa najznakomitszy rycerz średniowiecznej Europy Zawisza Czarny. Podczas „Jarmarku Jagiellońskiego" będzie można obejrzeć m.in. liczne stoiska rękodzieła artystycznego twórców z różnych zakątków Polski.
Organizator:
Urząd Miejski w Sandomierzu
Plac Poniatowskiego 3
27-600 Sandomierz
tel. 15 644 01 33
e-mail: oswiata@um.sandomierz.pl,ekis@um.sandomierz.pl
Współorganizator:
Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej
www.rycerstwo.sandomierskie.pl


Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz
miejsce: Busko-Zdrój

Patronką festiwalu jest Krystyna Jamroz, śpiewaczka operowa urodzona w Busku-Zdroju. Każdego roku do tej pięknej miejscowości uzdrowiskowej przybywają wielcy artyści z całego świata by promować klasyków muzyki. W programie imprezy znajdują się koncerty symfoniczne, kameralne, recitale i oraz koncerty z muzyką łatwą, lekką i przyjemną dla ucha. Festiwal jest wielką atrakcją nie tylko dla kuracjuszy przebywających w tym czasie w uzdrowisku.
Organizator:
Buskie Samorządowe Centrum Kultury
al. Mickiewicza 22
28-100 Busko-Zdrój
tel. 41 378 23 19

 

„Kuźnice Koneckie"
miejsce: Maleniec – Sielpia

„Kuźnice Koneckie" to wizytówka Powiatu Koneckiego. Pierwszego dnia Kuźnice odbywają się w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu. Tego dnia muzeum jeszcze szerzej otwiera swoje drzwi na zwiedzających i pokazuje miejsca, na co dzień niedostępne. Drugi dzień odbywa się na terenie Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi, a organizatorzy przygotowują m.in. rekonstrukcję historyczną, występy młodych artystów, gry oraz zabawy dla dzieci. Miłośnicy przysmaków też zajdą coś dla siebie.
Organizatorzy:
Starostwo Powiatowe w Końskich
ul. Stanisława Staszica 2
26-200 Końskie
Tel.: (041) 372-41-34
Fax: (041) 372-83-20
e-mail: starostwo@powiat.konskie.pl
www.powiat.konskie.pl


Towarzystwo Wspierania Rozwoju Powiatu
"Wszechnica Konecka"
ul. Stanisława Staszica 2
26-200 Końskie
Telefon: +48 41 372-41-34
Faks: +48 41 372-83-20
E-mail: wszechnica@powiat.konskie.pl
https://wszechnica-konecka.wrota-swietokrzyskie.pl/


Miejsca organizacji imprez:
Zabytkowy Zakład Hutniczy
Maleniec 54
26-242 Ruda Maleniecka
Tel. (41) 373-11-42
E-mail: maleniec@gmail.com
http://maleniec.pl/


Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi
Sielpia, ul. Słoneczna 19
26-200 Końskie
tel. kom. +48 690 900 873
więcej informacji:
http://konskie.travel/pl/informator_turystyczny/co_zobaczyc/o,10,muzeum_zaglebia_staropolskiego_w_sielpi.html

 


Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej
miejsce: Kielce

Kilkuset uczestników - soliści oraz zespoły wokalne, muzyczno– wokalne, zespoły instrumentalne, teatrzyki lalkowe i teatry, zespoły folklorystyczne, rewie taneczne, zespoły tańca nowoczesnego - przybywa co roku do Kielc na słynny w całej Polsce festiwal. 2 tygodnie spędzone w Kielcach i najbliższych okolicach wypełnione są warsztatami artystycznymi prowadzonymi są we wszystkich wyżej wymienionych dyscyplinach artystycznych i z podziałem na zróżnicowane grupy wiekowe. Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej to połączenie wakacyjnego wypoczynku z doskonaleniem umiejętności artystycznych jego uczestników i zdobywaniem nagród festiwalowych: Brązowych, Srebrnych i Złotych „Jodeł". Ogromną atrakcją na zakończone jest koncert laureatów.
Organizator:
ZHP Chorągiew Kielecka
ul. Sienkiewicza 38
25-007 Kielce
tel. 41 344 65 55
www.kielecka.zhp.pl

Pod urokiem czarownicy „Wyprawa po ziele świętego Jana"
miejsce: Huta Szklana

„Pod urokiem czarownicy - wyprawa po ziele świętego Jana" to impreza, która rok rocznie odbywała się obok zabytkowej chałupy w Kakoninie. W 2010 roku wydarzenie to wyjątkowo odbędzie się na parkingu w Hucie Szklanej przy wejściu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Właśnie tu spotkają się wszyscy, dla których spotkanie z kulturą świętokrzyską to prawdziwa przyjemność. A dla aktywnych organizowane są gry terenowe z cyklu: Kraina Legend Świętokrzyskich. Na scenie wystąpią działające na terenie gminy zespoły młodzieżowe i folklorystyczne.
Organizatorzy:
Gminne Centrum Kultury i Sportu w Bielinach, Urząd Gminy Bieliny,
„Lokalna Grupa Działania - Wokół Łysej Góry"
tel. 41 302 50 94 wew. 206, 218, fax 41 302 61 07
e-mail: turystyka@bieliny.pl, kultura@bieliny.pl

Chałupkowe Garncynki
miejsce: Chałupki k. Morawicy

Chałupki to mała wieś niedaleko Morawicy słynąca z tradycji garncarskich sięgających połowy XVI wieku. W przeszłości całe rodziny zajmowały się tu produkcją wyrobów z gliny, a tajniki toczenia garnków przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Z gliny wykonywano artykuły codziennego użytku - wazony, garnki czy popularne na wsi dwojaki i trojaki, ale także zabawki i przedmioty artystyczne. „Chałupkowe Garncynki" to festyn, w czasie którego można zobaczyć nie tylko pracę garncarza, a także samemu spróbować tej trudnej sztuki wykonania przedmiotu z gliny. Na licznych stoiskach dostępne są także gotowe wyroby, a imprezę umilają występy zespołów artystycznych.
Organizator:
Urząd Gminy w Morawicy
ul. Kielecka 38
26-026 Morawica
tel. 41 30140 38
www.morawica.pl

Turniej Rycerski o Miecz Króla Kazimierza Wielkiego
miejsce: Szydłów

Szydłów to jedyna w województwie świętokrzyskim miejscowość gdzie zachowały się średniowieczne mury obronne wraz z Bramą Krakowską. Jak przed dawnymi laty zjadą do Szydłowa rycerze, którzy staną w szranki ze swymi przeciwnikami. Na szydłowskim zamku odbędą się bitwy, potyczki i konkursy strzeleckie z udziałem rycerstwa z różnych epok historycznych. Jedną z głównych atrakcji będzie bitwa o zamek. W 2010 roku przewodnim motywem turnieju będzie 700-lecie urodzin króla Kazimierza Wielkiego.
Organizatorzy:
Gminne Centrum Kultury w Szydłowie
ul. Targowa 3
28-225 Szydłów
tel. 41 354 53 13
Urząd Gminy w Szydłowie
ul. Rynek 2
28-225 Szydłów
tel./fax 41 354 51 25
www.szydlow.pl

 

Sierpień

Zamkowe Spotkania z Muzyką
miejsce: koncerty odbywają się we wnętrzach zabytkowych pałaców i kościołów na terenie województwa świętokrzyskiego

Ideą cyklu jest nie tylko popularyzowanie różnych rodzajów muzyki, ale także prezentacja zabytków regionu świętokrzyskiego – pałaców, kościołów, w których odbywają się koncerty kameralne.
Organizator:
Świętokrzyskie Stowarzyszenie "Muzyka"
Plac Stanisława Moniuszki 2/B
25-334 Kielce


Festiwal „Muzyka w Sandomierzu"
miejsce: Zamek Królewski w Sandomierzu

W najpiękniejszych miejscach sandomierskiego grodu zabrzmi muzyka klasyczna, oratoryjna, operowa, cerkiewna, filmowa, popularna oraz folkowa. Festiwal z roku na rok przyciągający coraz szerszą publiczność, to nie tylko gratka dla melomanów. Organizatorzy dbają o to, aby w programie festiwalu oprócz dzieł wybitnych kompo¬zytorów muzyki poważnej znalazły się również współczesne kompozycje i wykonawcy „lżejszego" kalibru. Tradycją festiwalu stał się koncert młodych talentów „Cudowne dzieci".

Organizatorzy:
Urząd Miejski w Sandomierzu
plac Poniatowskiego 3
27-600 Sandomierz
tel. 15 644 01 33
e-mail: oswiata@um.sandomierz.pl
Sandomierskie Centrum Kultury Rynek 25/26,
27-600 Sandomierz
tel. 15 832 29 64, 600 331 837
e-mail: biuro@sckultu.pl


Odpust Klasztorny
Miejsce: Rytwiany

Odpust Klasztorny w Rytwianach odbywa się w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Gromadzi kilkunastotysięczną rzeszę wiernych, pielgrzymów i turystów z kraju i zagranicy. Uroczysta msza święta rozpoczyna całodzienny festyn rodzinny, który podzielony jest na dwie części - przedpołudniową odbywającą się w Pustelni Złotego Lasu i popołudniową przy Hotelu „Rytwiany". Liczne kramy odpustowe, występy artystyczne i szereg atrakcji zapewniają całodzienną wszystkim rozrywkę.

Organizator:
Relaksacyjno-Kontemplacyjne Centrum Terapeutyczne „Pustelnia Złotego Lasu" w Rytwianach
ul. Klasztorna 25
28-236 Rytwiany
tel./fax. 15 864 77 95
www.pustelnia.com.pl

Święto Śliwki
miejsce: Szydłów

Szydłów uznawany jest za stolicę polskiej śliwki, a Święto Śliwki to swoiste sadowni¬cze dożynki. Impreza ma na celu promocję owoców z okolicznych sadów. Prezentowanych jest kilkanaście odmian śliwek, które można degustować, a także zakupić po atrakcyjnych cenach. Na licznych stoiskach można spotkać potrawy, których głównym składnikiem jest śliwka. Wśród gości odwiedzających Szydłów wzięciem cieszy się także nalewka „śliwowica" produkowana według starej receptury. Niezwykłą atrakcją jest pokaz suszenia owoców starodawną metodą ziemną na tzw. laskach. Imprezie towarzyszy wystawa nowoczesnego sprzętu rolniczego.
Organizatorzy:

Gminne Centrum Kultury w Szydłowie
ul. Targowa 3
28-225 Szydłów
tel. 041 354 53 13
Urząd Gminy w Szydłowie
ul. Rynek 2
28-225 Szydłów
tel./fax 041 354 51 25
www.szydlow.pl

Dymarki Świętokrzyskie
miejsce: Nowa Słupia

Dymarki Świętokrzyskie - to dwudniowa plenerowa impreza o charakterze kulturalno-edukacyjnym odbywająca się w Nowej Słupi. Główną atrakcją jest pokaz wytopu żelaza w piecach ziemnych metodą sprzed 2000 lat połączony z prezentacją wyników badań naukowych i zajęciami warsztatowymi prowadzonymi przez twórców i profesjonalistów pod nazwą „Człowiek i Żelazo w pierwszych wiekach naszej ery". W trakcie "dymarek" turyści oprócz unikatowego pokazu wytopu żelaza mogą nie tylko obejrzeć warsztaty rzemiosł dawnych, pokazy rękodzieła ludowego (kowali, garncarzy, rzeźbiarzy) i realia życia ludzi w II w n.e., ale i w nich uczestniczyć. Uzupełnieniem warsztatów są występy muzyków folkowych i ludowych.

Organizator:
Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Słupi z siedzibą w Rudkach
ul. Staszica 8
26-006  Nowa Słupia
tel. 41 31 77 604
www.dymarki.pl

 

Wrzesień

„W dzień św. Tekli ziemniaki będziem piekli"
miejsce: Dębno koło Rakowa

Odbywające się w Dębnie koło Rakowa święto co roku obchodzone jest w okolicach 23 września, kiedy to przypadają imieniny św. Tekli. Jest to okazja do wyśmienitej zabawy. Największą atrakcją imprezy jest, oczywiście, pieczenie w wielkich ogniskach ziemniaka - głównego bohatera festynu. Ponadto odbywają się: kiermasz potraw i produktów regionalnych, pokazy rękodzielnictwa, występy zespołów dziecięcych i ludowych, a na zakończenie obejrzeć można występ zaproszonej na święto gwiazdy polskiej estrady (w roku 2009 występował Andrzej „Piasek" Piaseczny).

Organizator:
Urząd Gminy w Rakowie, Centrum Kultury Fizycznej i Rozwoju Lokalnego
ul. Ogrodowa 1
26-035 Raków
tel. 41 353 50 18 wew. 15
www.rakow.pl


Wojewódzkie Święto Jabłkobrania „Europejskie Święto Jabłka - Obrazów"
miejsce: Obrazów

Wojewódzkie Święto Jabłkobrania w Obrazowie to swoistego rodzaju dożynki sadownicze będące uwieńczeniem całorocznej pracy w sadach i ogrodach. W czasie jarmarku Jabłecznego zaprezentują się firmy działające w branży sadowniczej i przetwórstwa owocowo-warzywnego. W czasie święta będzie miała miejsce prezentacja historyczna: „Jabłko – źródło pokus i witamin na przestrzeni wieków" w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Ziemi Sandomierskiej. Wśród licznych konkursów i zabaw będą otwarte mistrzostwa Polski w piciu soku jabłkowego.

Organizator:
Urząd Gminy w Obrazowie
Obrazów 84
27-641 Obrazów
tel. 15 836 51 62, fax 15 836 55 51
e-mail: ug.obrazow@pro.onet.pl

Świętokrzyski Piknik Jurajski
miejsce: Bałtów

Głównym celem imprezy jest propagowanie atrakcji turystycznych regionu świętokrzyskiego poprzez prezentację ośrodków muzealnych i środowisk twórczych. W trakcie trwania pikniku zainaugurowane zostaną m.in. obchody Dnia Paleontologa. Zaplanowane spotkania z paleontologiem będą miały charakter praktyczny - odbędą się bowiem wycieczki, w czasie których ich uczestnicy będą poszukiwali tropów dinozaura i skamieniałości. Podczas pikniku odbędą się także pokazy cięcia i szlifowania agatu oraz pokazy płukania złota. Będzie giełda rzemiosła i rękodzieła artystycznego, warsztaty garncarskie i wikliniarskie.

Organizator:
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg"
27-423 Bałtów 55
tel./fax 41 264 10 22
e-mail: biuro@krzemiennykrag.info
www.krzemiennykrag.info

Leśna Apteka
miejsce: Rytwiany

Leśna Apteka to kiermasz plenerowy naturalnych produktów leczniczych i zdrowotnych. Gromadzi producentów miodów, wyrobów pszczelarskich, zestawów ziół, herbat, nalewek, przetworów z owoców leśnych. Towarzyszą mu nieodłączne kramy, stoiska rodzimych rzemieślników, malarzy i rzeźbiarzy. Całość uzupełnia kuchnia polowa z grochówką wojskową.

Organizator:
Relaksacyjno-Kontemplacyjne Centrum Terapeutyczne „Pustelnia Złotego Lasu" w Rytwianach
ul. Klasztorna 25
28-236 Rytwiany
tel./fax 15 864 77 95
www.pustelnia.com.pl

 

Październik

Hubertus Świętokrzyski w Tokarni
miejsce: Park Etnograficzny w Tokarni

Hubertus Świętokrzyski to święto myśliwych, leśników i jeźdźców. Nazwa imprezy pochodzi od imienia świętego Huberta - patrona polowań. Tego dnia w Parku Etnograficznym w Tokarni będzie można wziąć udział w pokazie tradycyjnej „pogoni za lisem", posłuchać koncertu muzyki myśliwskiej „Polowanie w sygnałach łowieckich", a także degustować pieczonego dzika. Imprezie towarzyszy wystawa trofeów myśliwskich i kiermasz akcesoriów łowieckich i sztuki ludowej. Dużym zainteresowaniem cieszą się także pokazy sokolników.

Organizator:
Muzeum Wsi Kieleckiej
ul. Jana Pawła II 6
25-025 Kielce tel. 41 344 92 97
www.mwk.com.pl

Międzynarodowy Festiwal Jeunesses Musicales
miejsce: Filharmonia Świętokrzyska, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach, kościół p.w. Św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim, Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, Muzeum Historii Kielc, Samorządowe Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Sędziszowie, kościół p.w. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach

Festiwal, który w założeniu ma promocję młodych talentów, ale występują na nim również artyści znani, którzy wymieniają sie z młodymi adeptami muzyki doświadczeniem. Prezentowana jest muzyka klasyczna, a także popularna i jazzowa.
Organizatorzy::
Filharmonia Świętokrzyska
im. Oskara Kolberga
ul. Żeromskiego 12
25-369 Kielce
www.filharmonia.kielce.com.pl

Świętokrzyskie Stowarzyszenie "Muzyka"
Plac Stanisława Moniuszki 2/B
25-334 Kielce
 

Listopad

Zaduszki Jazzowe w Kielcach
miejsce: Kielce

Listopadowe Zaduszki Jazzowe gromadzą każdego roku w Pałacyku Tomasza Zielińskiego w Kielcach licznych miłośników tego gatunku muzyki. Na koncertach posłuchać można wielu znanych artystów ze świata jazzu. Dotychczas występowali tu między innymi: Włodzimierz Kiniorski, Jan Ptaszyn Wróblewski i Boba Jazz Band. Zaduszki Jazzowe, jak nazwa sugeruje, mają charakter nieco nastrojowy i refleksyjny, a najznakomitsi artyści poprzez swoją muzykę wspominają tych artystów, którzy odeszli, a których twórczość wciąż żyje w ich sercach.

Organizator:
Pałacyk Tomasza Zielińskiego
ul. Zamkowa 5
25-009 Kielce
tel. 41 368 20 53
www.kielcedst.net

Ogólnopolski Niezależny Przegląd Form Dokumentalnych NURT
miejsce: Kielce

Przegląd, odbywający się zawsze w listopadzie, jest podsumowaniem rocznej produkcji filmów dokumentalnych. Impreza pomaga w rozpowszechnianiu wartościowych form dokumentalnych, odnotowując i utrwalając przejawy życia społecznego i artystycznego w naszym kraju. Twórczość dokumentalna, jakże często zepchnięta na margines - choć ostatnio coraz mocniej wychodząca z cienia - również dzięki NURT-owi, sprawdza się w żywym kontakcie z publicznością, najczęściej młodą, żywo reagującą na przedstawiane obrazy. W ten sposób NURT wypełnia jakże istotną rolę edukacyjną w procesie wychowywania młodego pokolenia.
Organizator:

Kieleckie Centrum Kultury
pl. Moniuszki 2b
25-334 Kielce
tel. 41 344 40 32
www.kck.com.pl

GRUDZIEŃ

Konkurs i wystawa pokonkursowa „Porównania"

Celem wystawy jest prezentacja twórczych osiągnięć profesjonalnych artystów plastyków związanych z Ziemią Sandomierską, absolwentów wyższych uczelni plastycznych i członków profesjonalnych związków twórczych. Artyści prezentują prace malarskie, rysunek, grafikę, rzeźbę, tkaninę, fotografię. W wystawie bierze udział ok. 40 artystów. Podczas jej trwania prowadzona jest działalność edukacyjna.

Organizator:
Biuro Wystaw Artystycznych
Rynek 11
27-600, Sandomierz
www.bwasandomierz.pl

 
 
 
 

Polecamy:

       

 
  • JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
    JuraPark Bałtów (fot.: Bałtowski Kompleks Turystyczny)
  • Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
    Pałac Krzyżtopór z XVII wieku (fot.: Dariusz Kalina)
  • Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
    Nowoczesny parking w centrum Kielc (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski z przełomu XIII i XIV wieku w Chęcinach (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
    Kościół z Rogowa w skansenie w Tokarni (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
    Staw w kieleckim Parku Miejskim (fot.: Dariusz Kalina)
  • ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
    ul. Sienkiewicza w Kielcach przedświąteczny klimat (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
    Wioska - Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej gm. Bieliny (fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie ( Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Sobkowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.:Z. Masternak)
  • Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek w Chęcinach (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Kieleckie Centrum Kultury (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
    Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (Fot.: Z. Masternak)
  • Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Święty Krzyż (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Barczy (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Rycerski w Chęcinach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
    Dąb Bartek w Zagnańsku (Fot.: Andrzej Borys)
  • Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze (Fot.: Andrzej Borys)
  • Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
    Gołoborze 2. (Fot.: Andrzej Borys)
  • Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
    Jaskinia Raj (Fot.: Andrzej Borys)
  • Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
    Rezerwat skalny Ślichowice (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż Klonów (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
    Zamek Krzyżtopór w Ujeździe (Fot.: Andrzej Borys)
  • Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
    Muzeum Techniki w Maleńcu (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Ameliówce (Fot.: Andrzej Borys)
  • Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
    Pejzaż w Masłowie (Fot.: Andrzej Borys)
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
    Politechnika Świętokrzyska w Kielcach (Fot.: Andrzej Borys)
  • Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Ratusz w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
    Sielpia zimą (Fot.: Andrzej Borys)
  • Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Zamek Królewski w Sandomierzu (Fot.: Zbigniew Masternak)
  • Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
    Pałac w Kurozwękach (Fot.: Zbigniew Masternak)
 
 
Imieniny:
Wiktora i Eustachego
Wszystkiego najlepszego!